مدیا 85

مجله خبری مدیا 85

در ایران 4 هزار و 800 نفر تحت درمان ایدز هستند

شبکه آزمایشگاهی تشخیص اچ آی وی در راستای اجرای طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت به طور همزمان در11 استان کشور افتتاح شد.

به گزارش ایسکانیوز در این مراسم که با حضور معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر مسئولان این وزارتخانه و همچنین نماینده سازمان ملل در مرکز بهداشتی شهید جعفری در خیابان ١٧ شهریور تهران برگزار شد ، 11 آزمایشگاه منتخب در دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان، اهواز، ایران، بندرعباس، تبریز، زاهدان، ساری، شهیدبهشتی، شیراز، کرمان و کرمانشاه ، همزمان ، راه اندازی شدند.

این آزمایشگاه ها مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات تشخیصی سرولوژیکی شمارش سلول های cd٤ که شاخص اصلی ایمنی بیماران هستند، انجام آزمایشات مولکولی برای شناسایی بیشتر و اندازه گیری میزان بار ویروس در بدن بیماران است.

به گفته دکتر گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت هزینه تجهیزات هر آزمایشگاه را صندوق جهانی مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد تقبل کرده و برای مراجعه کنندگان و بیماران هزینه ها رایگان است.

پیش از این تشخیص آزمایشگاهی اچ آی وی در تمام سطوح برعهده سازمان های انتقال خون بود که با افتتاح این آزمایشگاه ها تشخیص پیشرفته ویروس اچ آی وی در سراسر کشور فراهم شده است. این شبکه آزمایشگاهی تشخیص اچ آی وی برای نخستین بار راه اندازی شده است و تمام دانشگاه های علوم پزشکی تحت پوشش نظام تشخیص آزمایشگاهی این بیماری قرار گرفته اند.

در این آزمایشگاه ها تمام مراحل تشخیص اچ آی وی اعم از آزمایش تشخیص سریع و به موقع ابتلا به اچ آی وی برای اولین بار در کشور، آزمون های الایزا ، شمارش سلول های سی دی چهار و در نهایت تست های مولکولی قابل انجام است.

این فرآیند گام بسیار مهمی در راستای پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به نوزاد و همچنین پایش درمان اچ آی وی است. دکتر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه این مراسم اعلام کرد در سراسر جهان بیش از ٨٠ میلیون نفر به ویروس اچ آی وی مبتلا هستند و در کشور ما حدود 4 هزار و 800 نفر تحت درمان این بیماری قرار دارند.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: در ایران 4 هزار و 800 نفر تحت درمان ایدز هستند
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:34  توسط فواد  | 

تجمع مالکان مسکن مهر مقابل مجلس

سایت صدای اقتصاد نوشت:

صبح امروز جمعی از متقاضیان مسکن مهر پردیس مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و خواستار پیگیری تکمیل واحدهای خود شدند.

این جمع بیش از 50 نفری با دست نوشته هایی که در دست داشتند از مسوولان و نمایندگان مجلس استمداد رسیدگی به وضعیتشان را می کردند.

در یکی از پلاگاردهای دستی نوشته شده است: « مسکن مهر را هم تحریم کرده اند؟»

این افراد شعارهایی نز سر می دهند که فضای بهارستان را تحت تاثیر قرار داده است.  

در یکی زا پلاکاردها نیز شعارهای علیه وزیر راه مطرح شده بود.

این افراد نسبت به عمل نشدن وعده های وزیر راه و شهرسازی اعتراض دارند.

جوانی که در میان این جمع قرار داشت به خبرنگار صدای اقتصاد گفت: مدت ها است در انتظار تحویل واحد خود هستیم اما هنوز خبری نشده است. پاسخ درستی به ما نمی دهند.

بیش از 50 درصد این جمعیت معترض را بانوان تشکیل می دهند.

خانمی که با شور و حرارت زیادی صحبت می کند، می گوید: از سال 90 در این طرح ثبت نام کردیم. برای مسکن مهر پردیس 25 میلیون تومان پرداخته ایم اما به یکباره اعلام کرده اند 12 میلیون تومان دیگر بپردازید. چطور ممکن است که مستاجر هستیم و به زحمت اجاره خانه را فراهم می کنیم، 12 میلیون تومان پول جمع آوری کنیم.

مرد میانسالی که سیگار بین انگشتانش قرار دارد و با عصبانیت آن را دود می کند، می گوید: کسی حرف ما را گوش نمی دهد. دو ساعت است که مقابل مجلس ایستاده ایم اما حتی یک نماینده نیامده تا به حرف های ما گوش دهد.

به گزارش صدای اقتصاد، طرح مسکن مهر در تعدیل سوم قیمت که چند ماه پیش تصویب شد، برای متقاضیان هزینه جدیدی را رقم زده است. این تعدیل قیمت به تازگی برای بخش های مختلف محاسبه شده و در حال اعلام به متقاضیان است. به همین دلیل نارضایتی آن ها بروز پیدا کرده است.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: تجمع مالکان مسکن مهر مقابل مجلس
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:33  توسط فواد  | 

قاضی‌پور: چرا عکاس ها نیامدند عکس بگیرند؟

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی از عدم حضور عکاسان و تصویربرداران در جلسه علنی امروز مجلس و در روز پارلمان انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا نادر قاضی پور در جلسه علنی امروز مجلس گفت: امروز روز مجلس است اما هیچ عکاس و خبرنگاری به مجلس نیامده، در حالی که وقتی قرار است وزیری از مجلس رای اعتماد بگیرد همه خبرنگاران، عکاسان و تصویربرداران در جلسه علنی مجلس حاضر می‌شوند اما امروز نیامدند.

او گفت: ما همچنین انتظار داشتیم اعضای هیات دولت برای تبریک روز مجلس به نمایندگان امروز در مجلس حاضر شوند.

قاضی‌پور همچنین با بیان اینکه روابط عمومی مجلس باید روز مجلس را با شکوهتر برگزار می‌کرد در عین حال خطاب به رئیس مجلس گفت: البته صحبت‌های حکیمانه شما در ابتدای جلسه علنی امروز همه چیز را جبران کرد.

 

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: قاضی‌پور, چرا عکاس ها نیامدند عکس بگیرند
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:33  توسط فواد  | 

بنیاد خیریه مرتضی پاشایی تاسیس می شود

بنیاد خیریه مرتضی پاشایی تاسیس می شودعموی زنده یاد «مرتضی پاشایی» خواننده فقید پاپ ایران با اشاره به تاسیس بنیاد خیریه ای به نام این هنرمند جوان در آینده نزدیک، گفت: مردم آگاه باشند که هرگونه برگزاری مراسم و جمع آوری کمک به نام مرتضی منوط به تایید خانواده اوست.

زنده یاد «مرتضی پاشایی» جمعه 23 آبان ماه پس از تحمل ماه ها رنج بیماری سرطان درگذشت و پیکرش شامگاه یکشنبه 25 آبان ماه به خاک سپرده شد.

«منصور پاشایی» عموی مرتضی، روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: قصد داریم از آثار و ترانه های مرتضی و برخی کمک های دیگر در راستای حمایت از محرومان، خانواده های بی بضاعت و بیماران استفاده کنیم و ثواب آن به روح مرتضی و همه جوانان درگذشته به خصوص فوت شدگان سرطانی برسد.

وی افزود: اکنون مراحل اداری تاسیس بنیاد خیریه مرتضی پاشایی سپری می شود و به زودی عنوان و اطلاعات کامل درباره این بنیاد به اطلاع مردم خواهد رسید.

** مردم آگاه باشند

پاشایی با بیان اینکه عده ای در برهه کنونی با برگزاری برنامه ها و مراسم مختلفی به نام مرتضی در حال جمع آوری کمک های مردمی هستند، تصریح کرد: هیچ یک از این برنامه ها مورد تایید خانواده پاشایی نیست و مردم آگاه باشند تا مورد سواستفاده قرار نگیرند.

عموی مرتضی پاشایی که مسوولیت برگزاری برنامه های مربوط به این هنرمند جوان را عهده دار است، افزود: برگزای هرگونه مراسم و جمع آوری کمک های مردمی باید با خانواده پاشایی هماهنگ شود.

پاشایی اظهار داشت: هر سازمان فرهنگی، مخابراتی و هنری و افراد حقیقی و حقوقی که با مرتضی درباره آثارش قرارداد داشتند باید این قراردادها را به لحاظ حقوقی و مالکیت معنوی به خانواده پاشایی ارایه کنند و برای ادامه فعالیت نیز هماهنگی صورت گیرد.

وی خاطر نشان کرد: شنیده ایم که اخیرا نیز قوانینی در راستای جلوگیری از سوء استفاده آثار فرهنگی و هنری وضع شده است.

عموی مرتضی پاشایی با قدردانی مجدد از حضور مسوولان و مردم در مراسم خاکسپاری و دیگر برنامه های مربوط به این خواننده جوان گفت: حضور پرشمار مردم در مراسم تدفین و ترحیم مرتضی، پاسخ به عشق و ارادت این جوان به مردم بود، چرا که مرتضی به عشق مردم و برای آنها می خواند.

وی افزود: از همه مردم ایران می خواهیم در دیگر برنامه های مربوط به مرتضی نیز با آرامش و شکوه حضور یابند و مراقب عده بسیار کمی که قصد سوءاستفاده از چنین اجتماعاتی دارند، باشند.

وی با بیان اینکه مرتضی پاشایی متعلق به ملت و مملکت ایران بود، تصریح کرد: باید با چنگ و دندان از این آب و خاک محافظت کنیم و جامعه خودمان را منسجم نگه داریم.

عمومی مرتضی پاشایی گفت: پیام ما به همه ملت ایران این است که مراسم های مختلف مربوط به خواننده جوان کشورمان با حفظ و صیانت از این آب و خاک، فرهنگ و شعایر دینی و میهنی برگزار شود.

«مرتضی پاشایی» دانشجوی رشته گرافیک بود و از کودکی به موسیقی علاقه داشت و این هنر را از 14 سالگی با نواختن گیتار آغاز کرد.

پاشایی که پیشتر چند بار در بیمارستان بستری شده بود، ۱۳ آبان امسال به علت شرایط وخیم بیماری راهی بیمارستان شد.

پاشایی در هنگام مرگ 30 سال سن داشت.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: بنیاد خیریه مرتضی پاشایی تاسیس می شود
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:33  توسط فواد  | 

522 هزار صندلی خالی در دانشگاه ها

کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 623 عنوان کرد که باتوجه به تعداد داوطلبان و ظرفیت دانشگاه ها در آزمون سراسری سال 93 دانشگاه ها 522 هزار صندلی خالی دارند.

به گزارش ایرنا، در ابتدای این جلسه،گزارشی از آمار و ارقام آزمون سراسری 1393 توسط ابراهیم خدایی معاون وزیر علوم و رییس سازمان سنجش آموزش کشور ارائه شد.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی خدایی، در سال 1393، حدود 813 هزار نفر در آزمون سراسری ورود به مقطع کارشناسی ارشد شرکت کرده اند که این تعداد نسبت به سال گذشته 137هزار نفر کاهش یافته است.

براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، در آزمون سراسری امسال از مجموع یک میلیون و 867 هزار نفر ظرفیت موجود، یک میلیون و 344 هزار جای خالی پرشده و 522 هزار جای خالی در دانشگاه ها وجود دارد.

خدایی در ادامه این گزارش افزود: از میان داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری تحصیلات تکمیلی، حدود 40 درصد از آقایان و کمی بیش از 60 درصد از خانم ها هستند.

** سهمیه فرزندان عشایر

دستور دیگر جلسه کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی، بررسی درخواست سازمان عشایری کشور در ارتباط با سهمیه فرزندان عشایر در آزمون سراسری بود.

در گزارش ارائه شده درمورد این وضوع با اشاره به جمعیت عشایر کشور که به یک میلیون و 200 هزار نفر بالغ می شود، اعلام شد که از این تعداد حدود 65 درصد از عشایر با سواد هستند.

در ادامه این گزارش، چالش عمده تحصیلی عشایر، نبود فرصت های برابر تحصیلی در دوره های آموزش عمومی و عالی این قشر عنوان و درخواست شد به منظور جبران این نقیصه برای عشایر، در محدوده رشته هایی که مورد نیاز آنها است، سهمیه مناسب مقرر شود.

بر پایه همین گزارش در ادامه جلسه اعضا به بیان نظرات خود پرداختند؛ که به روز رسانی آمار دانش آموزان و دانشجویان عشایری؛ حفظ سبک زندگی این قشر مولد جامعه در هر گونه تصمیم گیری برای این قشر؛ تعریف رشته های مورد نیاز عشایر و راه اندازی این رشته ها در دانشگاه هایی که برای عشایر قابل دسترسی باشد و استعدادیابی در میان عشایر به منظور برقراری عدالت آموزشی از مهم ترین این نظرات بودند.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: 522 هزار صندلی خالی در دانشگاه ها
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:33  توسط فواد  | 

مرگ مشکوک عمه رهبر کره شمالی!

یکی از پناهجویان کره شمالی گفت، عمه رهبر کره شمالی در جریان مکالمه تلفنی بسیار مشاجره آمیزی با برادرزاده و رهبر کشورش درخصوص اعدام شوهرش، سکته کرد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه تلگراف، کانگ میونگ ‌دو، داماد یکی از نخست وزیران سابق کره شمالی در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان مدعی شد، کیم کیونگ هویی، عمه کیم جونگ ‌اون، رهبرکره شمالی پس از آنکه جانگ سانگ تائک، شوهرش در سپتامبر سال 2013 میلادی به خاطر "جنایت" علیه کشور به صورت علنی محکوم و متعاقبا اعدام شد، در حین تماسی تلفنی با کیم جونگ اون سکته کرده و جان باخت.

وی افزود، کیم کیونگ ‌هویی 68 ساله که بارها گزارش شده بود وضعیت جسمانی خوبی ندارد، به بیمارستان منتقل شده و در آنجا جان باخت.

مرگ وی توسط دولت کره شمالی اعلام نشد چرا که دولت نمی‌خواست مردم مردن کیم کیونگ هویی را به اعدام شوهرش نسبت دهند.

کیم کیونگ هویی از 10 سپتامبر سال 2013 میلادی در انظار عمومی دیده نشده بود.

وی از آن زمان به بعد در تعدادی ایام مهم در تاریخ کره شمالی همچون سالروز درگذشت کیم جونگ ایل، برادرش حضور نداشت.

کیم کیونگ هویی درمسکو به خاطر بیماری سرطان تحت عمل جراحی قرار گرفت و وضعیت سلامتی‌اش به خاطر دیابت، اعتیاد به مشروبات الکلی و افسردگی شدید به خاطر اعدام شوهرش بدتر شده بود.

دنیل پینکستون، یکی از تحلیلگران گروه بحران بین‌المللی در سئول گفت: شایعات بسیاری درباره مرگ یا بستری شدن او در بیمارستان‌ها توسط رسانه‌ها مطرح شده اما دانستن حقیقت موضوع و اینکه چه اتفاقی برای او افتاده، غیر ممکن است.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: مرگ مشکوک عمه رهبر کره شمالی
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:32  توسط فواد  | 

داعش قرص ضدبارداری را ممنوع کرد

داعش مصرف قرص های ضدبارداری برای زنان را ممنوع کرد. علاوه بر این، حضور جنگجویان اروپایی در داعش باعث شده بازار خوراکی های غربی در شهرهای تحت کنترل این گروه، داغ شود.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری ها، وزارت حقوق بشر عراق اعلام کرد داعش با صدور احکامی به بیمارستان ها و مراکز درمانی - پزشکی موصل دستور داد بخش های پزشک زنان حق تجویز قرص ضدباردای را ندارند.

داعش به بخش های پزشکی زنان در بیمارستان موصل دستور داده است از تجویز و مصرف قرص ضدبارداری برای زنان خودداری کنند.

قبل از این هم کمیته تحقیق سازمان ملل متحد اعلام کرد بود داعش در شهرهای تحت کنترل خود، زنان را مجبور به بارداری و فرزندآوری می کند.

همچنین اعضای داعش یکی از زنان پزشک را در میدان اصلی "بیمارستان الزهاوی" موصل شبانه شلاق زدند زیرا او از نقاب استفاده نکرده بود.

داعشی ها عاشق ردبول و چیپس

حضور گسترده جنگجویان غربی در داعش، باعث شده مناطق تحت کنترل آنها شاهد فروش مشهورترین خوراکی ها، نوشابه ها و شکلات های غربی شود.

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز نوشت: در حالی که مردم در شهرهای رقه و دیرالزور سوریه و موصل عراق روز به روز فقیر تر می شوند اعضای داعش باعث شده اند مردم این شهرها با مشهورترین مارک های نوشابه ها و شکلات های غربی آشنا بشوند.

براساس این گزارش، جنگجویان داعش که بخش زیادی از آنها از شهروندان کشورهای غربی هستند همچنان نمی توانند نوشیدنی های گازدار و انرژی زا و انواع چیپس و شکلات های باکیفیت در کشورشان که به آنها عادت کرده اند را فراموش کنند.

به همین دلیل بازار این گونه خوراکی ها و نوشیدنی ها در شهرهای داعش رونق گرفته است. این در حالی است که ساکنان این شهرها تا قبل از این با چنین محصولاتی آشنا نشده بودند.

این گزارش می گوید: هزاران نفر از جنگجویان داعش در خط مقدم نوشابه انرژی زای مشهور "ردبول" و چیپس آمریکایی "پرینگلز"
و شکلات های انگلیسی معروف مارس، اسنیکرز و باونتی مصرف می کنند.

به دلیل حضور جنگجویان خارجی در شهرهای داعش، تقاضا برای این کالاهای غربی نیز افزایش یافته است.

یکی از بازرگانان در شهر دیر الزور سوریه تحت کنترل داعش توضیح داد: قبلا فروش چنین کالاهایی را در خواب هم نمی دیدیم اما هم اکنون فروش این کالاها به شدت گسترش یافته است.

وی افزود: شکلات های اسنیکرز و باونتی و نوشابه های گازدار بدون الکل بسیار مورد علاقه جنگجویان داعش است.

یک بازرگان لباس در شهر الرقه سوریه تحت کنترل داعش هم گفت: اقتصاد در شهرهای داعش وابسته به جنگجویان این گروه است. هر چیز دیگری هیچ ارزشی ندارد.

مالک یک فروشگاه در شهر الرقه هم به روزنامه فایننشال تایمز گفت: این شکلات ها و چیپس و دیگر خوراکی های خارجی را قبل از این نمی شناختیم اما تا زمانی که جنگجویان خواهان آن هستند آنها را تامین می کنیم.

وی افزود: جنگجویان داعشی شکلات و چیپس خارجی را صندوق صندوق از ما می خرند و با خود به خط مقدم جنگ می برند.

هم اکنون قیمت یک بطری نوشابه انرژی زای "ردبول " در شهر رقه سوریه 250 لیره معادل 1.5 دلار است. اما در شهر دیر الزور یک جعبه چیپس آمریکایی  پرینگلز به قیمت 5.5 دلار فروخته می شود.

این در حالی است که درآمد هر فرد در سوریه در این مناطق کمتر از سه دلار در روز است. یعنی اینکه درآمد روزانه یک فرد سوری کفاف خرید نصف پاکت چیپس را نمی دهد.

براساس اطلاعات منتشر شده بسیاری از این خوراکی ها و نوشیدنی های غربی توسط بازرگانان بزرگی از ترکیه یا مناطق تحت کنترل دولت سوریه، خریداری و به مناطق تحت کنترل داعش منتقل و با سود بالا فروخته می شود.
 
یک فروشنده کالا هم می گوید: جنگجویان داعش بدون سؤال از قیمت، کالاها را می خرند. پول برای آنها هیچ اهمیتی ندارد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: داعش قرص ضدبارداری را ممنوع کرد
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:32  توسط فواد  | 

تناقض‌گویی درباره اعلام قیمت جدید نان

در حالی که مسئولان میزان افزایش قیمت نان را ۳۰ تا ۳۵ درصد اعلام می‌کنند، قیمت‌های اعلام شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نشان می‌دهد که آنچه در عمل اتفاق افتاده، افزایش حدود ۴۰ درصدی قیمت نان است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی که مسئولان صحبت از افزایش حداکثر 30 درصدی قیمت نان می‌کنند، اما نرخهای اعلامی سازمان صنعت و معدن و تجارت استان تهران با یک مقایسه سر انگشتی قیمت‌های جدید نشان می‌دهد که قیمت نان 40 درصد افزایش یافته نه 30 درصد!

پیش از این، قیمت هر قرص نان لواش 160 تومان بود که اکنون 225 تومان اعلام شده است.

 نان بربری از 500 تومان به 700 تومان، نان تافتون از 300 تومان به 425 تومان و نان سنگک از 600 تومان به 800 تومان رسیده است.

هفته گذشته نیز رئیس اتحادیه نانوایان به خبرگزاری فارس گفته بود که به دلیل تورم سالانه و افزایش نیافتن نرخ نان در دو سال اخیر پیشنهاد افزایش 40 درصدی نان را داده‌ایم؛ نکته ای که امروز با اعلام قیمت ها تایید شد.

به گزارش فارس، شب گذشته محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور اعلام کرد که قیمت نان حداکثر 30 درصد افزایش یافته است.

در همین حال نعمت‌الله ترکی معاون برنامه‌ریزی استاندار تهران نیز به خبرنگار فارس گفت که میزان افزایش به طور میانگین 30 تا 35 درصد است و ممکن است در برخی موارد کمتر یا بیشتر باشد.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: تناقض‌گویی درباره اعلام قیمت جدید نان
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:32  توسط فواد  | 

تبلیغ فراورده های مکمل تغذیه ای ممنوع شد

مدیرکل نظارت و ارزیابی فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا ودارو، از ممنوعیت تبلیغات عمومی فرآورده های مکمل تغذیه ای در مجلات و انتشارات عمومی آنها در بیلبوردهای تبلیغاتی، رسانه های جمعی و تبلیغات هواپیمایی خبر داد و گفت، در صورت مشاهده، با متخلفان برخورد می شود.
 
به گزارش جام جم آنلاین از سازمان غذا و دارو، «امیرحسین جمشیدی» افزود: دانشگاه های علوم پزشکی کشور در صورت مشاهده تبلیغات خارج از ضوابط قانونی مکمل ها، موارد را به وزارت بهداشت گزارش کنند.

وی به ممنوعیت عرضه خارج از مسیر قانونی مکمل ها اشاره کرد و گفت: این محصولات فقط در داروخانه ها و فقط با حضور مسوول فنی داروساز قابل عرضه است. جمشیدی از معاونین غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور خواست در صورت مشاهده، موارد تخلف را پیگیری و پس از انجام اقدامات قانونی سریعا به اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی سازمان غذا و دارو گزارش دهند.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: تبلیغ فراورده های مکمل تغذیه ای ممنوع شد
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:32  توسط فواد  | 

ناگفته‌های فرهاد اصلانی از بازی در «مختارنامه»

بازیگر سریال مختارنامه با بیان اینکه فیلم‌های تاریخی بازیگر را پیر می‌کند، گفت: بازیگر نباید دچار پز روشنفکری شود و یا اینکه عقیده شخصی خود را در نقش دخالت بدهد بلکه باید با کودک درونش به سراغ نقش برود و بازی کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، در ادامه برگزاری هفته فیلم های عاشورایی برج میلاد تهران شب گذشته (یکشنبه 9 آذر) نشست نقد و بررسی سریال «مختارنامه» با نمایش بخش هایی از این سریال در قالب یک فیلم سینمایی و با حضور فرهاد اصلانی یکی از بازیگران اصلی فیلم در برج میلاد تهران برگزار شد.

بهترین سریال‌های الف در دوره مدیریت لاریجانی در تلویزیون بود

فرهاد اصلانی با اشاره به اینکه سریال مختارنامه از معدود سریال های ماندگار تلویزیون است گفت: ساخت این سریال در سال 84 و در اواخر دوران مدیریت لاریجانی شروع شد. فیلمبرداری آن 4 سال طول کشید و تدوین آن یک سال و پخش آن نیز یک سال به طول انجامید.

وی ادامه داد: بعد از لاریجانی و در دوره ضرغامی سریال الف خاصی شروع نشد و بهترین سریال های الف در دوره لاریجانی بود.

بازیگر فیلم«مستانه» با اشاره به حضور خود در مختارنامه گفت: بعد از بازی در این سریال کارهای مذهبی زیادی به من پیشنهاد شد اما آنها را قبول نکردم.

من در «مختارنامه »دل و ایمانم را گذاشتم

وی ادامه داد: من در «مختارنامه» دل و ایمانم را گذاشتم و این اثر کاری بود بین من و میرباقری که ماندگار شد.

اصلانی همچنین گفت: میرباقری اعتقاد داشت که حاکمان بنی امیه شخصیت های پیچیده ای هستند و می خواست این پیچیدگی در سریال نمایش داده شود . من هم به نقش اهمیت می دادم و حتی در صحنه هایی که بازی نداشتم نیز به سر صحنه می رفتم.

کار تاریخی بازیگر را پیر می‌کند

وی با اشاره به اینکه در هنگام بازی در مختارنامه یک سال خانه نشین شده بود، گفت: کار تاریخی بازیگر را پیر می کند زیرا بازیگر از فضای واقعی که در آن زندگی می کند و محیطی که در آن است دور می شود و باید انرژی بیشتری بگذارد.

بازیگر مختارنامه در پاسخ به این سوال که چرا صحنه مرگ ابن زیاد را در سریال نمی بینیم گفت: من هم همین سوال را از میرباقری پرسیدم و میرباقری به شوخی گفت که من مختار می سازم نه ابن زیاد،اما بعد  در هنگام تدوین متوجه شده بودند که ای کاش صحنه مرگ ابن زیاد را ضبط کرده بودند.

اصلانی با تأکید بر اینکه برای میرباقری بینندگان عوام و خواص اهمیت دارند گفت: میرباقری تلاش کرد که همزمان هم پاسخ بینندگان عوام را بدهد و هم خواص را راضی نگه دارد. ما در سریال می بینیم که بسیاری از نقاشی های قهوه خانه ای و تصاویر نقالی ها پیرامون عاشورا در سریال به تصویر کشیده شده است.

وی با اشاره به اینکه بهترین صحنه ای که بسیار از آن لذت برده است،سکانس خطبه خوانی ابن زیاد بود گفت: در هیچ لحظه ای از این سریال من از هیجان و اضطراب جدا نمی شدم زیرا در بسیاری از سکانس ها بازیگران زیادی بودند که حکم اساتید من را داشتند و منتظر ایستاده بودند تا من دیالوگی بگویم برای همین مراقب بودم تا اشتباهی نکنم که سکانس دوباره تکرار شود.

بازیگر فیلم «به خاطر پونه» با اشاره به اینکه میرباقری به رفتارهای بازیگران بسیار حساس بود گفت: بازیگر در جلوی دوربین شخصیت مستقلی دارد، اما این کارگردان است که وی را رهبری می کند، هرچند اگر بازیگری به میرباقری پیشنهاد خوبی بدهد قطعا وی قبول می کرد.

«مختارنامه» بهترین کار میرباقری است

اصلانی با اشاره به اینکه از نظر وی مختارنامه بهترین کار میرباقری بود گفت: میرباقری در این سریال نه مرعوب بازی بود و نه مرعوب ابزار، تنها می خواست داستانش را تعریف کند و به همین دلیل با مساوات با همه افراد در گروه رفتار می‌کرد.

بازیگر فیلم سینمایی «خرس» با اشاره به اینکه در خانواده مذهبی بزرگ شده و به اهل بیت علاقه دارد گفت: زمانیکه نقشی را قبول می کنم کاملاً در آن نقش فرو می روم زیرا به قول مهدی فتحی بازیگر باید به گونه ای بازی کند که انگار از نقشش دفاع می کند، هرچند در زمان پخش سریال بارها از مظلومیت اهل بیت متاثر و محزون می شدم.

بازیگر نباید دچار پز روشنفکری شود

اصلانی ادامه داد: بازیگر نباید دچار پزروشنفکری شود و یا اینکه عقیده شخصی خود را در نقش دخالت بدهد بلکه باید با کودک درونش به سراغ نقش برود .

وی با تشکر از مهدی فخیم زاده گفت: من با مهدی فخیم زاده همکاری های خوبی داشتم و با وی در این سریال بسیار لذت بردم و از وی بسیار آموختم.

گرامیداشت یاد جوانروح در نشست نقد و بررسی مختارنامه

فرهاد اصلانی در ادامه با اشاره به درگذشت عظیم جوانروح فیلمبردار مختارنامه از حاضران اجازه خواست تا متنی را قرائت کند. در متن فرهاد اصلانی درباره عظیم جوانروح آمده است:«باورم نمی شود امروز که میخواهم درمورد مختارنامه حرف بزنم مصادف با مراسم سومین روز درگذشت عظیم جوانروح است. عظیم جوانروح مانند اسمش بزرگ بود و روح جوان و با نشاطی داشت. هرکارگردانی با انتخاب عظیم جوانروح نصف راه را رفته بود، خنده از لبش نمی افتاد و همیشه دوربینش در خدمت درام بود هیچ وقت نه در کارش نبود و مرد کارهای سخت بود و از بازی خوب به وجد می آمد. این مرد نازنین در به ثمر رسیدن بسیاری از کارهای بزرگ تاثیر به سزایی داشت. مهربان بود و شریف. همیشه دغدغه مملکت را داشت. و وقایع را به خوبی رصد می کرد و صاحب تحلیل بود. هروقت دوربین به سمت خودش می چرخید محجوب و کم حرف بود و همیشه دلش می‌خواست با دوربینش حرف بزند.خوشحالم از اینکه در دوکار کیف انگلیسی و مختارنامه در خدمتش بودم زیرا بسیار از نصایحش بهره مند شدم ضمن اینکه بخش زیادی از موفقیت در کارم را مدیون عظیم جوانروح هستم ، از صمیم قلب بابت مرگش متاثرم.

امیدوارم در جهان آخرت دوربینش به زیبایی ها باز شود چراکه خلق و خوی زیبایی داشت و آرامش در جهان آخرت حق این مرد بزرگ است. یادش گرامی»


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: ناگفته‌های فرهاد اصلانی از بازی در «مختارنامه»
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:31  توسط فواد  | 

پیش‌بینی سیف بابت تحقق تورم کمتر از 17 درصد

رییس کل بانک مرکزی با پیش بینی تورم کمتر از 17 درصدی تا پایان سال جاری، به بانکها تاکید کرد که به گونه‌ای رفتار کنند تا بانک مرکزی مجبور به تحمیل نرخ های تکلیفی به بانک‌ها نشود.

به گزارش ایسنا، ولی الله سیف در نشست اخیر خود با مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک‌ها با اشاره به روند صحیح تحولات اقتصادی کشور در یک سال اخیر و تاکید بر اینکه پارامتر‌های اصلی اقتصاد در حال کنترل است، گفت: بانک‌ها باید خود را در این مسیر متعهد دانسته و با خارج شدن از چرخه ناسالم رقابت از اصول حرفه‌ای تبعیت کنند.

وی با اشاره به متوسط نرخ 18.2 درصدی تورم آبان ماه افزود: پیش‌بینی‌های قبلی در حال تحقق است و با ادامه روند فعلی، در پایان امسال رقم تورم به کمتر از 17 درصد خواهد رسید.

سیف تمرکز فعالیت‌های بانک مرکزی را در حال حاضر معطوف بر سال 1394 دانست و بیان کرد: ما بر اساس اهدافی که برای رشد داریم، خود را متعهد می‌دانیم تورم را با برنامه‌ای دقیق، به کمتر از سال 1393 برسانیم که البته یکی از مهمترین فاکتور‌ها در این زمینه، نرخ سود بانکی است.

وی با تاکید بر لزوم تبعیت نرخ‌های سود بانکی از نرخ تورم ادامه داد:‌ در شرایطی که ما به دنبال تورم تک نرخی هستیم و نرخ تورم در مسیر نزولی قرار دارد، برخی از بانک‌ها، بر سر نرخ سود رقابت گذاشته‌اند و در تلاش برای جذب منابع بیشتر، نرخ‌های بالاتری را به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند که افراط در این زمینه می‌تواند در آینده هم برای رشد اقتصادی و هم برای تورم مضر باشد.

رییس شورای پول و اعتبار تصریح کرد: باید بر اساس اصول صحیح و آزموده شده حرکت کنیم. دولت مصمم است تورم را کنترل کند و شبکه بانکی نباید با بی‌مبالاتی و عدم توجه به نقش و جایگاه خود در اقتصاد، مانع دستیابی به تحقق این هدف شود.

توصیه رییس کل به بانکها

سیف با توصیه به بانک‌ها برای نظارت بر عملکرد واحدهای خود و حل معضلات بازار بانکی تصریح کرد:‌ نباید بانک مرکزی مجبور شود در این قبیل مسائل ورود کرده و مثل گذشته نرخ‌های تکلیفی را به بانک‌ها تحمیل کند.

وی ادامه داد: برخی از مدیران عامل بانک‌ها از ما درخواست می‌کنند نرخ سود را دستوری کنید، اما ما در حال حاضر این رویکرد را دنبال نمی‌کنیم؛ چرا که این رویکرد بدترین حالت ممکن است و رقابت در بازار بانکی را مخدوش می‌کند، این درحالی است که طبق یک طرح آماری که توسط بانک مرکزی اجرا شد، بانک‌ها بعضا از سقف‌های تعیین شده برای نرخ سود سپرده بانکی انحرافاتی داشتندکه در پی آن انتقادات در این زمینه نیز زیاد است و حتی افکار عمومی خواهان رعایت نظم و انضابط از سوی بانکها هستند.

سودهای بالا ورود به سرمایه گذاری پر ریسک

رئیس شورای پول و اعتبار با تاکید بر مقوله ریسک در سرمایه‌گذاری بانک‌ها عنوان کرد: بانکی که نرخ 28 درصدی را به مشتری پیشنهاد می‌دهد، معلوم است که وارد یک سرمایه‌گذاری پر ریسک و غیر معمول شده و این موضوع احتمال عدم بازگشت منابع به بانک‌ را افزایش می‌دهد. در شرایط التهاب بازار، مدیریت ریسک و رقابت سالم بهترین راه حل برای برون رفت و گذر از شرایط بحرانی به حساب می‌آید.

نظر سیف در مورد کاهش نرخ سپرده قانونی

وی در باره امکان کاهش نرخ سپرده قانونی هم بیان کرد:‌ کاهش نسبت سپرده‌های قانونی که از سوی برخی بانک‌ها مطالبه می‌شود، بدون توجه به آثار و نتایج منفی آن بر سایر متغیر‌های اقتصادی مطرح می شود.

بانکها زیر بار تسهیلات تکلیفی نروند

سیف با تاکید بر اهمیت مدیریت منابع و مصارف و نقش مدیران عامل بانکها در انضباط‌ بخشی به آن گفت: بانک‌ها نباید به اتکای منابع بانک مرکزی، زیر بار تسهیلات تکلیفی بروند و بهتر است در پذیرش این‌گونه تعهدات به منابع و مقدورات خود توجه داشته باشند. باید توجه داشت درخصوص پرداخت‌ تسهیلاتی که در اولویت دولت قرار گیرند، دولت نیز مکلف به پرداخت مابه‌التفاوت نرخ تسهیلات پرداختی تکلیفی شده است.

بانکداری فقط سپرده گذاری نیست

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به فرهنگ غلط جا افتاده در شبکه بانکی مبنی بر در نظر گرفتن رشد سپرده به عنوان معیار کارایی، گفت: این تصور غلط، موجب انجام هر اقدامی برای جذب سپرده می‌شود و رقابت ناسالمی در بین بانک‌ها ایجاد می‌کند که با اصول مسلم بانکداری حرفه‌ای همخوانی ندارد؛ برای رقابت‌ باید خط قرمزها را رعایت کرد. بانک‌داری فقط سپرده‌پذیری نیست و اساس رقابت باید بر مبنای اصول حرفه‌ای و با رعایت الزامات کنترل ریسک‌ استوار باشد.

اکنون بهترین زمان برای حل معضل معوقات است

وی همچنین با اشاره به مطالبات معوق به عنوان یکی از چالش‌های نظام بانکی گفت: خوشبختانه تعامل خوبی بین ما و قوه قضائیه ایجاد شده و مبنای تصمیم‌گیری‌ها بر اساس واقعیات شده است.

سیف افزود: شرایط فعلی بهترین زمان برای سرعت بخشیدن به حل و فصل این موضوع و برگرداندن بخش عمده‌ای از منابع غیر قابل استفاده و بدون بازده به بانک‌ها است. البته ما به دنبال طراحی نرم‌افزار جامعی هستیم که با حساسیت بالا، مطالبات معوق را رصد نماید و در زمان مناسب به ما هشدار دهد.

تعامل برای مصوبه بافت های فرسوده

رییس کل بانک مرکزی اشاره ای هم به مصوبه دولت درباره بافت های فرسوده داشت و گفت که ساز و کار آن در حال حاضر ایجاد شده و با وزارت راه وشهرسازی در حال تعامل هستیم.

سیف در موضوع حمایت از واحد‌های تولیدی نیز افزود: برخورد مسئولانه با موضوع تامین سرمایه در گردش واحدهایی که چرخ تولید آن‌ها با این منابع به حرکت در می‌آید در اولویت برنامه‌های تسهیلات دهی بانک‌ها قرار گیرد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: پیش‌بینی سیف بابت تحقق تورم کمتر از 17 درصد
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:31  توسط فواد  | 

پسر مبارک می‌تواند رییس جمهور شود

یک منبع قضایی مصر اعلام کرد که جمال مبارک به صورت دائم العمر از فعالیت سیاسی منع نشده و در صورت پایان دوره حبس و محکومیت خود در سال 2018 میلادی می‌تواند نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری کشور بشود.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی ایلاف، یک منبع قضایی مصر اعلام کرد که جمال مبارک تا پایان محکومیت خود یعنی حدود 5 سال دیگر نمی‌تواند هیچ‌گونه فعالیت سیاسی در کشور داشته باشد. وی سالیان سال حیات سیاسی مصر را دچار فساد کرده و به همین منظور قانون به وی اجازه نامزد شدن در انتخابات را نخواهد داد.

در همین راستا یسری عبدالرازق، وکیل مدافع حسنی مبارک، رئیس‌جمهور سابق مصر اعلام کرد: مبارک به خاطر پرونده فساد مالی‌اش به سه سال حبس محکوم شد و به خاطر اینکه با پرداخت جریمه 16 میلیون دلاری مخالفت کرده، در زندان به سر می‌برد.

وکیل حسنی مبارک افزود: حسنی مبارک در انتظار لغو پرداخت جریمه مالی است و اگر دادگاه تجدید نظر شکایتش را قبول کند، وی به زودی آزاد خواهد شد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: پسر مبارک می‌تواند رییس جمهور شود
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:31  توسط فواد  | 

نقدی: دولت حمایت کند فتح‎المبین می‎سازیم

سردار نقدی گفت: دشمن روی مسئله اقتصادی سپاه و بسیج خیلی مانور می‌دهد، علتش هم این است که آنها دارند از سپاه و بسیج ضربه می‌خورند و می‌دانند اینجا جایی است که راهشان بسته می‌شود و فرصت‌های نفوذشان گرفته می‌شود.

سایت رجانیوز نوشت: فرارسیدن هفته بسیج شاید ساده ترین بهانه‎ای بود که می‎شد بواسطه آن به دیدار و مصاحبه با رئیس سازمان بسیج رفت. فرماندهی که به نظر می‎رسد تلاش کرده تا در مدت حضور خود در راس این سازمان، ساختار بسیج را متحول کند.

برای گفتگو با سردار محمد رضا نقدی بهترین زمانی که برای ما در نظر گرفته شد، ساعت 6:30 صبح شنبه بود. تصور ما آن بود که در آن زمان، قطعا برنامه گفتگو با رجانیوز اولین برنامه کاری روزانه فرمانده بسیج خواهد بود، اما وقتی به دفتر رسیدیم، متوجه شدیم که پیش از حضور ما نیز سردار در دفترش حضور داشته و مشغول تهیه و تنظیم گزارشات و فعالیت‎های روزانه است.

اما نه تنها ساعت کار دفتر او، که حتی سر و شکل و مناسبات حاکم بر آن دفتر هم مشابه رویه معمول دفاتر مدیران ارشد و فرماندهان نظامی و غیر نظامی نبود، ساده بود و بسیجی، مثل صبحانه ساده‎ای که با سردار خوردیم و یا گپ و گفتی که با سردار داشتیم؛ صمیمی و خودمانی.

فضا آنقدر صمیمی بود که احساس نکنیم مقابل یکی از فرماندهان ارشد نشسته‎ایم، مگر زمانی که چفیه سردار که بر روی شانه اش افتاده بود کنار رفت و با دیدن درجه‎هایی که زیر چفیه پنهان شده بود به یادمان بیاید که مقابل فرمانده بسیج نشسته‎ایم.

اجرای طرح شجره طیبه صالحین در پایگاه های مقاومت بسیج که بزرگترین طرح تربیتی و فرهنگی کشور به حساب می آید و و ورود به عرصه اقتصاد مقاومتی دو فعالیت عمده بسیج در سالهای اخیر است و برخی موضوعات سیاسی، محور گفتگوی رجانیوز با سردار بسیجی محمدرضا نقدی بود که در ادامه مشروح این گفتگو را می‎خوانید:

 

***

 

* در طی چند سالی که شما به بسیج آمده‌اید طرح «شجره طیبه صالحین» اجرا شده که به گمان ما آن‌گونه که باید در رسانه‌ها به آن پرداخته نشده است. ممنون می‌شویم در این زمینه توضیحاتی را بفرمایید.


بسم الله الرحمن الرحیم. ترجیح می‌دهم در این مصاحبه از دستاوردهای سازمان بسیج حرفی نزنم. اما به هر حال باید عرض کنم که مأموریت ما در انقلاب رفتن به سمت جامعه اسلامی است، جامعه الگو، جامعه‌ای که در آن فقر، فساد، تبعیض و جهل نباشد و برابری، برادری، امنیت خوب و دوری از همه مفاسد بر آن حاکم باشد. مهم‌ترین نیاز چنین جامعه‌ای نیروهای ساخته شده، مهذب، باتقوا، توانمند و ماهر است. اگر بخواهیم یک جامعه اسلامی را به یک بنا تشبیه کنیم، تک‌تک آجرهای این بنا انسان‌های والا و ارزشمند هستند و بدون انسان‌های ساخته شده تصور یک جامعه اسلامی محال است، لذا باید به این پرداخت. البته این وظیفه دستگاه‌های تربیتی و آموزشی کشور است که این مسئولیت را به عهده بگیرند  با قوت اجرا کنند. یعنی خروجی دبیرستان ما باید فردی مصون در برابر آسیب‌های فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی باشد.

قاعدتاً باید این‌گونه باشد و در این زمینه نقص‌های زیادی داریم و لذا بسیج برای پر کردن این خلاء یک برنامه گسترده را برای اعضای خودش پیش‌بینی کرده است. برنامه هم به این ترتیب است که هر گروه ده تا دوازده نفره و مطلوبش 22 نفره یک سرگروه را از افرادی که توانایی دینی، بصیرتی و اخلاقی بالاتری برخوردارند، انتخاب می‌کنند و اینها با گروه و حلقه خودش کار می‌کنند.

مسئله آموزش نیست، بلکه مسئله رفتارسازی است. یک وقت هست شما به کسی قرآن خواندن یاد می‌دهید، اما یک وقت هست او را قرآن‌خوان می‌کنید. اینجا بحث قرآن‌خوان شدن مطرح است. یک وقت نماز خواندن یاد می‌دهید، یک وقت نمازخوان تربیت می‌کنید. اینجا بحث تربیتی است. سرگروه و مجموعه افرادی که در گروه او هستند تلاش می‌کنند خودشان را بالا بکشند. طبیعتاً در اینجا باید معارف و مسائل بصیرتی هم گفته شود. رابطه صمیمانه‌ای بین اینها ایجاد می‌شود. رفاقت و رفت و آمد می‌کنند و برنامه‌های دسته‌جمعی برای رفتن به محیط‌های ورزشی، نماز جمعه، کارهای فرهنگی، سرکشی به خانواده‌های شهدا و کارهای سازندگی دارند. ضمناً معارف انقلابی و اخلاقی را هم ارتقا می‌دهند. سرگروه از افرادش مراقبت می‌کند. درددل‌هایشان را می‌شنود، مشکلات تربیتی‌شان را با آنها مرور و راهنمایی‌شان می‌کند که به کدام سمت بروند. خود سرگروه زیر نظر یک مربی است و مربیان ما افراد تحصیلکرده‌تر و باسابقه‌تر در مسائل دینی و تربیتی هستند.

خود آن مربی‌ها زیر نظر سه مربی هستند و تقریباً همه مربیان ما روحانی و رؤسای حوزه‌های علمیه شهرستان‌ها یا امام جمعه آنجا هستند و خود این سرمربی‌ها زیر نظر یک استاد هستند که اغلبشان رؤسای برجسته حوزه‌های علمیه و نمایندگان ولی‌فقیه در مسائل حساس فرهنگی کشور یا در استان هستند. این شبکه با قریب 50 استاد و بیش از 1500 سرمربی، 15000 مربی و 250 هزار حلقه تربیتی در مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد و اقشار مختلف شکل گرفته است و حتی حلقه‌های اساتید، طلاب، پزشکان، حقوقدانان و... داریم. بیشترین آنها در مساجد هستند.

 

* خروجی ملموسی هم داشته است که بگوییم این تأثیر شجره طیبه بوده است؟

کار تربیتی و فرهنگی زمانبر است. این‌جور نیست که بلافاصله انتظار نتیجه داشته باشیم. آثارش را در رفتار خود بسیجی‌ها می‌شود دید. یکی از خروجی‌های آن افزایش تعداد بسیجی‌هاست. در طول 32، 33 سالی که از عمر بسیج گذشته است دوازده و نیم میلیون نفر نیرو داشته است، یعنی ثبت‌نام کرده و شناسنامه‌شان را آورده بودند که ما بسیجی هستیم. در ظرف این پنج سال این تعداد به 22 میلیون نفر رسیده، یعنی تقریباً دو برابر شده است و در عرض پنج سال به اندازه 30 سال جذب داشته‌ایم. یکی از دلایلش همین تربیت‌ها و تغییر رفتارها بوده است. مثلاً در خانواده دیده‌اند بسیجی بیشتر به درسش توجه می‌کند، نمرات درسی‌اش بالاتر رفته، اخلاقش با پدر و مادر و اعضای خانواده بهتر شده است و با محبت بیشتری با دیگران برخورد می‌کند. همین باعث می‌شود پدر و مادرها بچه‌هایشان را به بسیج بفرستند.

یکی از میدان‌های آن واحدهای رزمی است، چون ما واحدهای رزمی را به این حلقه‌ها گره زده‌ایم. یعنی دسته‌های ما همین حلقه‌های رزمی هستند و نیامده‌ایم چیز دیگری درست کنیم. گفتیم همین حلقه رزمی یک گروه است و فرمانده هم سرگروه و همین‌ها گردان‌های عاشورا و الزهرا را در پایگاه تشکیل می‌دهند. بهترین و نخبه‌ترین دسته‌ها در کار رزمی در کنار هم قرار می‌گیرند و می‌شوند گردان بیت‌المقدس. انضباطی که این گردان‌ها پیدا کرده‌اند، اصلاً با قبل قابل مقایسه نیست.

قبلاً هم گردان داشتیم که در زمان جنگ خیلی خوب می‌جنگیدند، ولی وقتی اردو می‌زدیم و می‌خواستیم آموزش بدهیم، اصلاً نمی‌توانستیم انضباط برقرار کنیم. می‌رفتند، می‌آمدند، میدان آماده می‌شد که یک مقام نظامی سخنرانی کند و یکمرتبه می‌دیدی نصف نیروها نیستند، ولی الان سطح انضباط خیلی بالاتر رفته است. اینها نمونه‌هایی از نتایج این برنامه است.

سطح فهم بچه‌ها به‌شدت دارد بالا می‌رود و عمیق می‌شوند. در بخش خواهران ثمره فعالیت آن شد که در سال گذشته رقم بالای 17 هزار نفر باحجاب شده بودند و مثلاً در پایگاه کرمانشاه یک خانم به‌تنهایی توانسته بود 200 نفر را باحجاب کند که ایشان خدمت مقام معظم رهبری هم مشرف شدند.

خبرش رسانه‌ای هم شد.

یا در بروجرد ـ مسجد بلال ـ از حلقه‌ای که اغلب آنها نوجوانان سال‌های اول و دوم راهنمایی و سرگروهشان یک طلبه جوان سطح 4 حوزه بود بازدید کردیم. با اینها راجع به آسیب‌های ناشی از ماهواره کار شده بود و اغلب اینها ماهواره‌ها را از خانه‌هایشان جمع‌آوری کرده بودند و تا روزی که رفتیم، فقط همین یک حلقه 78 گیرنده ماهواره را جمع کرده بود. چون تشکیلاتمان یک تشکیلات مردمی است، نمی‌شود در آن یک انضباط نظامی را که همه سریع و یکسان به آن برسند برقرار کنیم.

در ارتش وقتی می‌خواهند یک گردان را راه‌اندازی کنند، افسرشان چهار سال آموزش می‌بیند، سرگروه‌های ما چهار روز آموزش می‌بینند، بنابراین انتظار نداریم یکمرتبه همه‌شان به یک سطح برسند، ولی همین الگویی که دارد درست می‌شود، سازمان و مجموعه را دارد به این سمت می‌برد که این قابلیت‌ها را داشته باشند و الان بحمدالله قابلیت کار فرهنگی در نیروهای بسیج فوق‌العاده بالا شده است.

 

* آیا بسیج کار اقتصادی می‌کند؟ آیا به دنبال کسب درآمدهای مادی هست؟ چون به هر حال مؤسساتی وجود دارند و اسمشان هم هست، مخصوصاً چند سالی هست که در باره این موضوع زیاد صحبت می‌شود. طرح‌هایی هم شنیده می‌شود. فکر می‌کنم مسئول بسیج سازندگی شما گفته‌اند 30، 40 هزار واحد تولیدی برای حمایت از اقتصاد مقاومتی در اختیار بسیج است. این چیست؟ در این باره هم توضیح مختصری بفرمایید.

دشمن روی مسئله اقتصادی سپاه و بسیج خیلی مانور می‌دهد. علتش هم این است که آنها دارند از سپاه و بسیج ضربه می‌خورند و می‌دانند اینجا جایی است که راهشان بسته می‌شود و فرصت‌های نفوذشان گرفته می‌شود و این تصور را ایجاد می‌کنند که این کارها اقتصادی نوعی کاسبی است و در جیب سردارها می‌رود و آنها می‌خورند. اینها چند بخش هستند.

یک بخش از آن مسائل فنی است. در قانون اساسی تصریح شده است در زمان صلح نیروهای مسلح، امکانات مهندسی و سازندگی خود را به اندازه‌ای که به آمادگی دفاعی‌شان ضربه نزند در اختیار کشور قرار بدهند. این را قانون اساسی پیش‌بینی کرده و عاقلانه هم هست. می‌توانید امکاناتی را که دارید در پادگان بخوابانید. افسرانتان حقوق بگیرند، به سربازانتان هم حقوق بدهید که از صبح تا شب این ماشین‌ها را گریس بزنند و روغن‌کاری کنند که شاید 20 سال دیگر جنگ شود یا نشود.

ما که نمی‌دانیم اینها کی به درد بخورند، ولی باید روغن‌کاری‌شان کنیم. این یک راهکار است که از مردم مالیات بگیریم، پول نفت و بودجه را بگیریم و به اینها بدهیم و بگوییم بخورید و بخوابید و این ماشین‌ها را روغن‌کاری و عقب جلو کنید. ماشین‌هم که هر ده پانزده سال یک بار از مدل خارج می‌شوند و باید آن را دور بریزیم و ماشین‌های به‌روز و جدید بخریم.

یک راه هم این است که قانون اساسی پیش‌بین کرده است که این ماشین‌ها و گروه‌ها را بردارید بیاورید و در کار سازندگی به کار بگیرید تا هم کشور توسعه پیدا کند، هم علم اینها به‌روز شود و هم حقوقی که داریم می‌دهیم بالاخره در جایی به درد کشور بخورد. این حرف که خیلی عاقلانه است و هیچ کسی آن را رد نمی‌کند. بنا بر خواست دولت و تأیید فرمانده کل قوا برای این کار قرارگاه تشکیل شد و وارد کارهای سازندگی شدند. کدام کارهای سازندگی؟ آنهایی که هیچ کس دیگری از پسشان برنمی‌آید. کارهای خیلی سخت که قبل از آن کاملاً در این زمینه‌ها وابسته به خارج بودیم.

ما در کشور سدسازی بومی نداشتیم. اصلاً صنعت پل‌های بزرگ و تونل را نداشتیم و تمام اینها را خارجی‌ها انجام می‌دادند یا تحت مستشاری آنها صورت می‌گرفت. هیچ‌کس تصورش را هم نمی‌کرد کارهای بزرگی مثل عسلویه توسط ایرانی‌ها انجام شود. در انجام این کارها ـ مثلاً زدن سد کرخه یا کارون ـ دو راه داشتیم. یا در داخل نیرویی را ایجاد کنیم یا مثل گذشته به سراغ خارجی‌ها برویم و بگوییم شما بیایید و برای ما سد بزنید.

کشور کاملاً عاقلانه عمل کرده و دارد از نیروی داخلی استفاده می‌کند. یا باید سد نمی‌زدیم و می‌گفتیم چون نمی‌خواهیم تحت تسلط خارجی باشیم، اصلاً سد کرخه یا تونل قم‌رود را نزنیم. 27 کیلومتر تونل در شهر تهران یا شمال یا جاهای دیگر زده شده است. تجربه‌ای که مهندسی رزمی ما در دفاع مقدس داشت، از جمله تجربه تخریب و انفجارات و تونل زدن و حفاری‌ها سرمایه این ملت است و باید عاقلانه از آن استفاده کرد. تماماً هم برای کشور ارزان‌تر و محکم‌تر در آمده است. یعنی هم وابستگی خارجی را کنار گذاشته، هم وارد عرصه‌های نشدنی شده و هم برای کشور ارزان‌تر در آمده است.

 

* و انتفاعی هم در آن بوده است؟

انتفاعی هم اگر هست برای نگهداری تجهیزات و ماشین‌آلات است، نه اینکه به فردی انتفاعی برسد. به‌قدری هم این کار برای دولت و دستگاه‌های اجرایی جذاب بود که بارها ما را واسطه می‌کنند. شاید گفتن این حرف در رسانه درست نباشد، ولی بعضی از مسئولین اجرایی از ما درخواست می‌کنند شما را به خدا بیایید و این پروژه ما کُد بگیرد، چون تشکیلات ما هم زودتر و سریع‌تر انجام می‌دهد، هم منظم‌تر. خیلی وقت‌ها هم تشکیلات ما طلبکار می‌شود و از جای دیگر تأمین بودجه می‌کند و کار را انجام می‌دهد که عقب نماند.

هر جا هم که می‌رود و کارگاه درست می‌کند تا 30، 40 کیلومتری کارگاه اگر روستایی باشد برایشان مسکن، بیمارستان و امثال اینها را هم می‌سازند. جوسازی می‌کنند و می‌گویند این جلوی پیشرفت بخش خصوصی و پیمانکاران را گرفته، در حالی که برعکس است. قرارگاه قدس خرده پیمانکاران بخش خصوصی را راه انداخته است و تا کسی نیاید و یک کار بزرگ را به عهده نگیرد برای آنها کار جور نمی‌شود. وقتی سپاه اجرای پروژه قدس را به عهده می‌گیرد، فلان شرکت جوشکاری، خاک‌برداری و تشکیلات مهندسی راه می‌افتند و می‌آیند از پروژه کار می‌گیرند.

البته دوستان در یکی دو سال اخیر در مورد عسلویه کم‌لطفی کردند، هم کاری انجام نشده است، هم بعضی از پروژه‌ها را تعطیل کردند.

همه اینها با آمار قابل احصا و بیان است، منتهی بنا نداریم سر به سر کسی بگذاریم و پاسخ این نوع شبهات را در اینجا بدهیم. همه این کارها صد در صد برای کشور نفع است و هیچ جای آن ضرر نیست. صدها پیمانکار جزء زیردست قرارگاه قدس رشد کرده و الان در سطح کشور برای خودشان کاره‌ای شده‌اند، بنابراین ما نه‌تنها پیمانکاران را ضعیف نکرده‌، بلکه قوی کرده‌ایم.

این جوسازی‌ها را خارجی‌هایی که حالا رقیب پیدا کرده‌اند و نگذاشته‌ایم به میدان بیایند شروع کرده‌اند، چون از این قضیه دردشان آمده است. اینها در رسانه‌هایشان علیه این اقدامات صحبت کردند و عده‌ای هم در داخل همان حرف‌ها را تکرار می‌کنند.

رسانه های خارجی علیه این فعالیت ها فضاسازی می کنند چون آنها ضربه خورده‌اند. آنها به‌راحتی به اینجا می‌آمدند و دستشان را در جیبشان می‌کردند و پروژه‌های سد و امثال اینها را راحت از ما می‌گرفتند و با چند برابر هزینه انجام می‌دادند، ولی الان این باب بسته شده است. این خودباوری که الان در کشور ما ایجاد شده برای آنها خیلی خطرناک است. مهم‌تر از کاری که در ایران اتفاق افتاده این است که کشورهای دیگر از روی دست ما نگاه می‌کنند و می‌گویند اگر اینها توانستند سد بسازند، پس ما هم می‌توانیم بسازیم. چرا نسازیم؟ چرا با پیمانکاران انگلیسی و فرانسوی قرارداد ببندیم؟ خودمان مثل اینها راه می‌اندازیم. برای آنها خیلی دردآور است و دارند از این موضوع آتش می‌گیرند. بعد هم این حرف‌ها را در رسانه‌هایشان می‌زنند، یک عده هم در ایران باورشان می‌شود و تکرار می‌کنند.

موضوع دیگر بنیادهای تعاون است. امیرالمؤمنین(ع) در نامه به مالک‌اشتر و جاهای دیگر توصیه می‌کنند به رزمندگانتان برسید و بگذارید در جبهه که هستند خیالشان از پشت جبهه آسوده باشد و فکر نکنند زن و بچه‌شان چه شدند و چه حال و روزی دارند. این فرمان اسلام است که همه دنیا هم پیاده کرده‌اند. هر جای دنیا که بروید، ارتش‌هایشان بنیادهای تعاون شبیه اینجا دارند.

در رژیم گذشته چیزی به اسم «اتکا» وجود داشت. الان هم هست، منتهی ماهیت آن عوض شده است. اینها دنبال کالاهای اقتصادی می‌روند و درآمدهایی کسب می‌کنند و می‌آورند و خدمات ارائه می‌کنند. روش‌های خیلی تند و بی‌مهابای آن مثل «اتکای» قبل از انقلاب است که پورسانتی روی واردات کالا به ایران می‌بستند و آن را به حساب «اتکا» می‌ریختند. همسایه ما که ارتشی بود، پارچه را متری دو ریال می‌خریدند، در حالی که ما باید برای همان ده ریال پول می‌دادیم که اصلاً برایمان قابل تصور نبود.

 

* یک‌جور سوء استفاده از قدرت.

نه، سوء استفاده هم نیست. جزو اختیارات دولت بود. منتهی در اقتصاد یک‌جور رانت رسمی بوده است. الان این بنیادها رانتی ندارند، بلکه باید مثل بخش خصوصی و دیگران معامله کنند و سود و ضرر بدهند و رقابت کنند. همه ارتش‌های دنیا پشتیبانی‌های گسترده‌ای را برای تأمین رفاه رزمندگانشان دارند. بخش سوم که انحصار به بسیج دارد، سازماندهی و ارتقای تولید کشور و صد در صد خدمات است، یعنی باید دست این بچه‌ها را هم بوسید، چون هیچ‌گونه بازگشت مالی برای اینها ندارد، زیرا او آمده و خودش را در اختیار گذاشته است و خیلی موقع‌ها حتی پول هم می‌آورد، یعنی می‌رود و از خیّرین پول جمع می‌کند تا صرف این کار کند. ظلم بزرگی است که در باره اینها قضاوت‌هایی از این دست شود.

ماهیت واحدهای تولیدی چیست؟ ما یک بسیج سازندگی داریم که در گروه‌های جهادی شکل می‌گیرند. دانشجویان و سایر گروه‌ها دور هم جمع می‌شوند، نقاط محرومی را شناسایی و از خیّرین پول جمع‌آوری می‌کنند و می‌روند در آنجا خدماتی را ارائه می‌دهند و برای خودشان هم مزدی برنمی‌دارند. تنها چیزی که از سازمان بسیج به اینها می‌دهیم، پول غذا و رفت و آمدشان است. پول مأموریت آنها را هم نداریم بدهیم و باید از دستگاه‌های مربوطه بگیریم. برای پیمانکاران خیلی سخت است مثلاً در 100 نقطه کشور خانه‌های بهداشت بسازند، ولی اینها چون مردمی هستند و مردم هم در همه جا حضور دارند و جابه‌جایی‌های زیادی صورت نمی‌گیرد، بنابراین بچه‌ها کار را راحت‌تر انجام می‌دهند. کار این بچه‌ها تماماً فداکاری است.

بعد دیگر مهارت‌افزایی در بسیجی‌ها یا حتی غیربسیجی‌هاست تا از ظرفیت‌ها استفاده کنند و کار تولیدی راه بیندازند. تسهیلاتی هم برایشان از بانک‌ها می‌گیریم که اشاره کردم در سال گذشته 23500 واحد به این ترتیب راه‌اندازی شد. فردا هم قرار است 20 هزار واحد راه‌اندازی شود و تا آخر سال برنامه 40 هزار واحد را داریم. ما به مردم آموزش می‌دهیم، تسهیلات برایشان فراهم می‌سازیم، ترغیبشان می‌کنیم، راه و چاره را به آنها یاد می‌دهیم تا بتوانند کار تولیدی بکنند و سودش را هم در جیب خودشان بریزند.

 

* مورد جالب قضیه بلدرچین‌ها بود که در یک اتاق دوازده متری 3000 بلدرچین را پرورش داده بودند و ما گزارش تهیه کردیم.

از این موارد فراوان است. خودم به خانه‌ای در گرگان رفتم که حیاط خلوت بسیار کوچکی داشت. بالای آن سقف ایرانیت زده و هواکشی را هم گذاشته بود و از 1500 بلدرچین نر و ماده تخم‌گذار مراقبت می‌کرد و می‌گفت دارم زندگی‌ام را خیلی خوب اداره می‌کنم.

ما مطالعات علمی کرده‌ایم که در شرایط رکود ـ تورمی (که هر دو مخالف هم هستند، یعنی یکی را که بخواهید کم کنید، دیگری زیاد می‌شود و بالعکس) چه کار می‌شود کرد که این دو با هم حل شود و به این نتیجه رسیدیم با سرمایه‌های اندک و بدون اینکه سرمایه عظیمی را وارد بازار تولید کنیم، می‌شود رکود و تورم را همزمان حل کرد. الان الحمدلله در پرورش ماهی، مرغ، بلدرچین، قارچ و... به طرز بسیار گسترده کارهای زیادی انجام شده است. در سال گذشته حدود 2600 کارگاه قارچ در کشور راه افتاده است. بچه‌ها رفته‌اند و پناهگاه‌های زمان جنگ ارومیه را که پر از گل و لای بود، لایروبی و آنجا را به کارگاه‌های تولیدی تبدیل کرده‌اند. یا مثلاً کنار پادگان‌ها یک‌سری سوله‌های دوران جنگ بود که بسیجی‌ها در آنجا کارهای تولیدی می‌کنند. در عرصه اقتصاد مقاومتی کارهای زیادی انجام شده است، منتهی یک نکته وجود دارد. شاید بپرسید پس چرا تحول بزرگی در اقتصاد به وجود نیامده است؟

این یک کار بسیجی بود که توانسته‌ایم بکنیم. اول جنگ وقتی امام فرمودند مردم به جبهه‌ها بروند، همه به جبهه‌ها ریختند. ستاد جنگ‌های نامنظم شهید چمران، شهید هاشمی، فداییان اسلام و آیت‌الله حیدری در ایلام رفتند و جلوی دشمن ایستادند و چند آر.پی.جی و تیر زدند و دشمن را متوقف کردند، اما فتح‌المبین که نتوانستند درست کنند. بیت‌المقدس نتوانستند درست کنند و نمی‌توانند. دستگاه سازمان‌دهنده جنگ، یعنی ارتش و نیروهای مسلح باید می‌آمدند و بسیج را می‌گرفتند، ظرفیتش را می‌شناختند و قدر می‌دانستند، سازماندهی و وارد عمل می‌کردند. این کار را کردند و شد بیت‌المقدس و فتح‌المبین. تا زمانی که آنها نیامدند این نیروها را تر و خشک و سازماندهی کنند و...

 

* در واقع پشتیبانی لازم را بکنند...

بله، تو برو بجنگ، ما برایت آتش توپخانه می‌ریزیم و او هم می‌رود و فتح‌المبین را درست می‌کند. الان این نیرو آمده و مثلاً مثل شهید چمران خط را گرفته و ایستاده است و دارد مقاومت می‌کند، ولی اگر می‌خواهید فتح‌المبین اقتصادی اتفاق بیفتد، باید دستگاهی بیاید و بگوید بسیجی! تو این کارها را بلدی؟ حالا من از تو پشتیبانی می‌کنم، برو جلو.

 

* آیا الان این نگاه وجود دارد؟

از سال گذشته طرح‌های مفصلی به دولت داده و گفته‌ایم می‌توانیم این کارها را انجام بدهیم. طرح‌ها را ارائه کرده و گفته‌ایم با همین نیروها و ظرفیت‌های موجود می‌توانیم در کشور کارهای بزرگی را انجام بدهیم و انقلاب بزرگی در کشاورزی و تولید کشور به وجود خواهد آمد. انتظار داریم دولت پاسخ مثبتی به این طرح‌ها بدهد.

 

* در زمینه فتنه چه در سال 78 و چه در سال 88، بسیج حضور خاصی داشت و اگر نبود شاید شرایط خیلی تغییر می‌کرد. هزینه‌هایی که این جریانات، به‌خصوص در سال 88 برای کشور ایجاد کردند قابل محاسبه نیست. بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهند تحریم‌ها و صدور قطعنامه‌ها علیه کشور ما پس از این حوادث جهش ویژه‌ای پیدا کردند.

در تبیین مسائل کم‌کاری کردیم. عده‌ای از اینها آنها را به تحریم‌ دعوت کردند. سخنرانی‌هایی صورت گرفت، نامه‌هایی نوشته شد، از طرف همین فتنه‌گرها بیاناتی شد که جهان را دعوت کردند و گفتند الان باید ایران را تحریم کنید. عباراتشان ثبت و ضبط شده است. در رسانه‌های خودشان آمدند و به غربی‌ها پیام دادند که ایران را تحریم کنید. اگر می‌خواهید ما را نجات بدهید، ایران را تحریم کنید.

 

* کسانی که عامل این ماجرا بودند، تاوان هم پس ندادند و نظام با آنها با رأفت رفتار کرد. همین‌ها امروز می‌گویند بیایید کدورت‌ها را کنار بگذارید و همدلی و رفع حصر کنید.

اسلام دین رأفت و گذشت است. اسلام دین کینه‌جویی و انتقام نیست، منتهی این مسئله وجود دارد کسی در گذشته با شما دشمنی کرده، امروز دیگر دشمن شما نیست و پشیمان شده است، اما یک موقع هست کسی با شما دشمنی کرده و امروز هنوز هم دشمن است و رو در روی شما قرار دارد و می‌گوید با تو مبارزه می‌کنم و تو باید کنار بروی، تو ظالمی. همین الان دارد می‌گوید. از چه چیزی باید گذشت؟ کسانی را در آن موقع خطا کردند و بعداً متوجه شدند اشتباه کردند صد در صد می‌بخشیم. در دل یک مسلمان کینه و کدورت نیست. می‌بخشد. پیامبر(ص) ابوسفیان را بخشید که بسیار آدم خبیثی بود. اینها که بدتر نیستند، منتهی ابوسفیانی که آمد و گفت من اشتباه کردم، نه ابوسفیانی که می‌گوید همچنان بت‌هایم را می‌پرستم و شما هم بیخود می‌گویی خدا یکی است. حتماً هم باید ببخشی. زورکی که نمی‌شود. خیلی حرف بی‌منطقی است.

شاید الان دیگر این سئوال را کمتر بپرسند. هم پاسخش زیاد داده شده، هم وقتش گذشته است. در مهر ماه 88 وارد بسیج شدم، مرتباً با این سئوال مواجه بودیم که کسانی که به اینها رأی داده و یا در ستاد اینها فعالیت کرده‌اند، آیا می‌توانند عضو بسیج شوند؟ ما می‌گفتیم هر کسی متوجه شده اشتباه کرده است می‌تواند به بسیج بیاید، اما نمی‌تواند به بسیج بیاید و آن فکر را ترویج کند و لذا فکر می‌کنم عبارت‌هایی را به کار نبریم که آنها بتوانند استفاده کنند و بگویند اینها کینه‌توزند. بخشنده نیستند. ما خیلی هم بخشنده‌ایم.

 

* اما شرط هم داریم.

بله، اول انقلاب در غرب کشور در کردستان بودم. یکی از کارهایی که انجام دادیم تشکیل ستاد تائبین بود. سازماندهی کردیم و با کسانی که اسلحه گرفته بودند و علیه انقلاب می‌جنگیدند، ارتباط گرفتیم و هزاران تن از اینها را دعوت کردیم، برایشان نامه فرستادیم و آمدند با دشمن جنگیدند و صدها نفر از اینها شهید شدند. دید اسلام این است. دید اسلام انتقامجویی و کینه‌ورزی نیست. لازمه‌اش این است که آنها بفهمند اشتباه کرده‌اند و بخواهند مسیرشان را اصلاح کنند.

 

* نظرتان را در باره مذاکرات فعلی هم بفرمایید. بحث این است که امتیازاتی داده و امتیازاتی گرفته شود. به نظر شما خطوط قرمز کدامند و چیزهایی که باید بدهیم و بگیریم چیست؟

حق هر کشوری مثل مرز کشور است و نمی‌شود بر سر آن معامله کرد. اگر کشوری تجاوز کند و فقط یک تپه یا 100 متر را بگیرد، ارتش آماده ‌باش می‌دهد و حمله می‌کند و ممکن است هزاران نفر هم شهید بدهد. اگر کسی بگوید دو هکتار زمین یعنی 20 هزار متر چه ارزشی دارد؟ وسط تهران هم که باشد می‌شود 100 میلیارد و شمال تهران هم که باشد می‌شود 200 میلیارد.

ارزشش را ندارد این‌قدر به خاطرش شهید بدهیم، همه به او خواهند خندید که این حق ایران و مرز کشور است. حقوق هسته‌ای و تمام حقوقی که ملت ایران بر اساس قوانین بین‌المللی دارند، مثل مرزهای کشور هستند و باید بر سر آنها جنگید. کسی حق ندارد بر سر آنها معامله کند. هر کسی که بخواهد این کار را بکند، نامش در تاریخ به عنوان خائن ثبت می‌شود. کسی حق ندارد سر حقوق ایران معامله کند. ایران حق دارد انرژی هسته‌ای داشته باشد. حق دارد طبق قوانین بین‌المللی غنی‌سازی داشته باشد.

کسی نمی‌تواند این را تعطیل کند. چقدر حق دارد تولید کند؟ هر قدر که می‌تواند. حتی ممکن است بگوید می‌خواهم تولید کنم بفروشم. ایران می‌تواند بگوید اگر خودم هم رآکتور نداشته باشم، می‌خواهم تولید کنم و بفروشم، منتهی در جاهایی برای اینکه حجت را از دشمن بگیریم، می‌گوییم نمی‌فروشیم، ولی برای نیروگاه خودمان که باید تولید کنیم. کف ماجرا این است که بتوانیم به اندازه نیروگاه خودمان سوخت تولید کنیم. این حداقل قضیه است و کسی حق ندارد در این زمینه کوتاه بیاید.

مذاکراتی که دولت تن داد که بنشیند و با امریکایی‌های وحشی مذاکره کند، به قول یکی از ائمه جمعه باید حق توحش به مذاکره‌کنندگان ایرانی بدهیم که با گرگ وحشی نشسته و مذاکره کرده‌اند، اینکه ایران تن داده است با یک‌سری آدم وحشی، بی‌فرهنگ و بی‌ارزش بنشیند و بلند شود و اعتباری برای آنها درست شود، حجت اینها چه بود؟ چرا رفته و با اینها مذاکره کرده‌اند؟ گفتند ما این کار را بکنیم، تحریم‌ها برداشته می‌شود. اگر قرار باشد تحریمی برداشته نشود، اصلاً برای چه مذاکره کردید؟ ما که داشتیم کارمان را انجام می‌دادیم. آن موقع تحریم بودیم، حالا هم تحریم هستیم. پس چرا رفتید و مذاکره کردید؟ اگر قرار است تفاهم‌نامه‌ای امضا شود، تحریم‌ها حتماً باید برداشته شوند، وگرنه حجتی برای مذاکره وجود نداشته است.

دوم اینکه باید بتوانیم تحقیقات کنیم. می‌گویند شما حق ندارید از سانتریفیوژی که دور آن بالاست استفاده کنید. چرا؟ به تو چه مربوط است؟ راه‌هایی هست که این تبدیل به بمب اتمی نشود. خب، بیایند از آن راه‌ها استفاده کنند. الان پانزده سال از این بازی‌ها می‌گذرد و اگر ایران می‌خواست بمب اتمی بسازد که ساخته بود. آن‌قدرها هم ساخت بمب اتمی سخت نیست که نتوانیم بسازیم. پانزده سال برای ساختن بمب اتمی کافی است. همه دنیا هم فهمیده‌اند این یک بازی است. خود آنها هم خسته شده‌اند. الان اقتصاد امریکا و اروپا به‌شدت بحرانی است و نیازمندند روابطشان را عادی کنند. آنها تشنه این روابط هستند. همه آنها از نظر اقتصادی در آستانه ورشکستگی هستند.

 

* وضع سیاسی داخلی امریکا هم ایجاب می‌کند که...

به همه رسانه‌های ایران، از جمله خود شما نمره صفر می‌دهم. در شناخت وضع داخلی امریکا و بیان آن نمره همه‌تان صفر است. وضع داخلی امریکا افتضاح است. انتخابات ایران که می‌خواهد انجام شود، از یک سال قبل شروع به تبلیغ می‌کنند که درصد مردم ایران کم نشان داده شود، ولی باز درصد بالا در می‌آید. آن وقت می‌گویند چلوکباب و ساندیس داده یا با اتوبوس آورده‌اند.

 

* اجبار بوده است.

آقای امریکا خود شما چند در صد از مردمتان شرکت کرده‌اند؟ نمی‌گویند. هیچ مقام رسمی نگفته و بیانیه نداده است. روزنامه‌هایشان نوشته‌اند 6/36 درصد.

 

* بعضی‌ها هم می‌گفتند زیر 20 درصد.

حتی هفده درصد هم شنیده‌ام. گفته‌اند 36 درصد مال ریاست جمهوری بود، انتخابات کنگره نوزده درصد است. اگر اینها به تفکیک ایالت بدهند، خواهید دید در بعضی از ایالت‌ها زیر ده درصد شرکت کرده‌اند. این یک افتضاح سیاسی است. کشوری که مدعی دموکراسی است و یقه همه را به خاطر دموکراسی می‌گیرد، مردم خودش در انتخابات شرکت نمی‌کنند. سر این مردم چه بلایی آورده‌اید که حاضر نیستند در انتخابات شرکت کنند؟ تأثیری در رأی دادن خودشان نمی‌بینند.

 

* رغبتی ندارند.

کسی به امریکا گیر نمی‌دهد که پاسخ این سئوالات را بگیرد. من در باره وضع داخلی امریکا زیاد مطالعه کرده‌ام و اطلاعاتی را که می‌گویم از کتاب‌های خودشان استخراج کرده‌ام. این کتاب‌ها را فقط اپوزیسیون امریکا ننوشته‌اند، بلکه پوزیسیون و افراد خود نظام آنها نوشته‌اند. اینها حرف‌هایی را از درون خودشان می‌زنند که نشان می‌دهد وضعشان خیلی بحرانی است. اکثر مردم ایالت‌های امریکا مایل نیستند انگلیسی حرف بزنند و به زبان خودشان صحبت می‌کنند. رفراندوم گذاشته و اغلب ایالت‌ها قبول نکرده‌اند انگلیسی زبان رسمی آنها شود.

انگلیسی‌ها از بعضی از شهرها کوچ کرده و رفته‌اند، چون کسی انگلیسی حرف نمی‌زند. از فلوریدا 120 هزار خانواده کوچ کرده و رفته‌اند، چون دیده‌اند باید اسپانیایی حرف بزنند و کسی انگلیسی حرف نمی‌زند. ساموئل هانتینگتون که خودش تئوریسین رژیم امریکا بود، در کتابش می‌نویسد در ورزشگاه لوس‌آنجلس در منطقه اسپانیایی‌نشین مکزیکی‌تبار مسابقه‌ای بین تیم امریکا و مکزیک برگزار شد. در این استادیوم 70 هزار نفری هر کسی را که پرچم امریکا دستش بود کتک زدند و پرچمش را پاره کردند. اگر پنج درصد چنین اتفاقی در ایران بیفتد و یکی از قوم‌گراها پرچمی را بلند کند، ببین چه خواهن کرد. در رسانه‌هایشان آتش خواهند ریخت. ما را برای یک سال می‌کشند.

 

* نظیر کاری که برای سریال «سرزمین من» کردند.

اما در آنجا این اتفاق می‌افتد و صدا از کسی در نمی‌آید. کسانی که شناسنامه امریکایی دارند پرچم امریکا را پاره کردند، نه مکزیکی‌ها. رسانه‌های ما اصلاً این را فهمیدند؟ اتفاق به این بزرگی را اصلاً کسی شنید که در خاک امریکا پرچم امریکا را پاره کنند؟ درست مثل این است که تیم عراق به ایران بیاید و اینجا هر کسی را که پرچم ایران دستش هست بزنند و بیرونش بیندازند و همه پرچم عراق را تکان بدهند. این یک انفجار اجتماعی است.

 

* آن وقت اینها آمده‌اند که با ما مذاکره کنند.

وضعشان افتضاح است. امریکا هفده هزار میلیارد دلار بدهی دارد و روزی دو و نیم میلیارد دلار به این بدهی اضافه می‌شود. بالای سر بانک مرکزی‌شان کنتور گذاشته‌اند و این رقم را نشان می‌دهد. گاهی هم تلویزیونشان نشان می‌دهد. وضع داخلی‌شان پوکیده و ناتوان است. به‌شدت آشفته هستند و در بعضی از مناطقشان گاهی حکومت نظامی می‌شود. بعضی از افراد که از آن طرف زنگ می‌زنند می‌گویند مثلاً پریشب اینجا حکومت نظامی بود، اما چنین اطلاعاتی اصلاً بیرون نمی‌آید. به خبرنگار ایرانی اجازه نمی‌دهند از 40 کیلومتری سازمان ملل رد شود.

حالا ما چنین کاری بکنیم چنان غوغایی برایمان راه می‌اندازند. حتی یک رئیس‌جمهور امریکا تا به حال جرئت نکرده است ده دقیقه جلوی یک خبرنگار ایرانی بنشیند، چون می‌دانند نمی‌توانند به هیچ سئوالی جواب بدهند. رسانه‌های ما به این چیزها نمی‌پردازد. امریکا از درون متلاشی است. این مثال شخصش مصداق ندارد، چون شخص مقدسی است، اما اینها فاسدند، ولی موضوعش مصداق دارد. حضرت سلیمان(ع) که از دنیا رفته، ایستاده و به عصایشان تکیه کرده بودند.

جنّی‌هایی که به حضرت خدمت می‌کردند، داشتند کارهای سختی را که به آنها محول شده بود انجام می‌دادند تا موریانه‌ای شروع به خوردن عصا کرد و عصا پوک شد و حضرت افتادند. جنّی‌ها گفتند عجب! ما غافل بودیم و داشتیم همچنان برای ایشان کار می‌کردیم. امریکا هم همین است. موریانه باید بیاید و این عصا را بخورد تا بیفتد و مردم دنیا بفهمند موضوع چیست.

 

* اگر فتنه 88 در کشور دیگری پیش می‌آمد، چگونه با آنها برخورد می‌کردند؟

اینکه آیت‌الله جنتی در مصاحبه‌ای فرمودند، ایشان این پرونده را می‌شناسد و لازم نیست کسی برایشان بازگو کند. پرونده را دیده و از پشت صحنه هم خوب خبر دارد و حق قضاوت هم دارد، چون فقیه و مجتهد است و قاضی بوده است. حکم اینها کاملاً مبرهن و روشن است. مسجد سوزاندن مال زمان شاه است که مسجد کرمان را آتش زد. هیئت و حسینیه را به آتش کشاندن کارهایی بود که به‌جز یک صهیونیست و ضد دین از کسی برنمی‌آید. اینها به این کارها مشروعیت دادند.

حضور 85 درصدی ملت ایران در انتخابات یک رکورد جهانی بود و می‌شد از آن به عنوان یک فرصت استفاده و با جهان به زبان قاطعی صحبت کرد. با تکیه به این آرا حتی می‌شد با ابرقدرت‌ها با زبان زور حرف زد، منتهی به‌قدری خراب کردند که به‌جای اینکه در موضع قدرت باشیم و بگوییم یک پشتوانه 85 درصدی داریم و امریکا بنشین سر جایت، آنها آمدند و به ما نهیب زدند و تحریم‌های مدل جدید از همان جا شروع شد. یک‌سری تحریم‌ از اول انقلاب بود، اما تحریم‌های جدید از آن موقع شروع شدند.

 

* تحریم‌های بانکی و...

خیانت بزرگی کردند. به حیثیت ملت ایران صدمه زدند. انقلابیون دنیا که به ما مراجعه می‌کردند ناراحت و نگران بودند و می‌گفتند داخل ایران چه اتفاقی افتاده است؟ دل اینها را خالی کردند. به حیثیت جهانی انقلاب و امنیت داخلی کشور خیلی ضربه زدند. خون‌هایی ریخته شد. چه کسانی که از بسیجی‌ها شهید شدند، چه کسانی که عابر و بی‌گناه بودند و چه افرادی که از خود آنها قربانی احساساتشان شدند. خون همه اینها به گردن سران فتنه است. کسانی که علیه نظام اعلامیه دادند. اگر اینها اعلامیه نمی‌دادند کسی به خیابان نمی‌آمد و این همه صدمات جانی و مالی به بار نمی‌آمد. بی‌عقلی هم کردند. در حق خودشان هم ظلم کردند، بعید می‌دانم فرصت توبه پیدا کنند.

 


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: نقدی, دولت حمایت کند فتح‎المبین می‎سازیم
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:31  توسط فواد  | 

ظرفیت اجرای فاز سوم هدفمندی وجود ندارد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه اکنون ظرفیت اجرای فاز سوم هدفمندی وجود ندارد، به دولت توصیه کرد تا به جای افزایش درآمد، به فکر کاهش هزینه ها از طریق ابزار حذف اقشار مرفه از دریافت یارانه نقدی باشد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با گمانه زنی های موجود مبنی بر احتمال اجرای فاز سوم قانون هدفمندی طی سال آینده، گفت: اجرای فاز سوم هدفمندی در شرایط کنونی غیر منطقی است، چراکه اکنون بسیاری از برنامه ها در نیمه راه بوده و اجرای گام بعدی به هیچ عنوان منطقی نیست.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که ضرورت اجرای فاز سوم قانون هدفمندی چیست؟ بیان کرد: مجلس به هیچ عنوان موافق این اقدام نیست، چرا که دولت به تعهدات خود در تبصره 21 قانون عمل نکرده و هم اکنون بخش اعظم قانون هدفمندی روی زمین مانده است.

وی با بیان اینکه مجلس در شرایط کنونی موافق افزایش قیمت برق، آب و گاز نیست، افزود: دولت برای اجرای این فاز، باید پیش زمینه ها را فراهم کند و تا زمانی که فاز یک و دو هدفمندی یارانه ها کامل نشده است نمی توان صحبت از برداشتن گام سوم کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد:دولت ابتدا باید به تعهدات خود در بخش کاهش هزینه‌ها عمل کند و پس از آن و در صورت نیاز، می توان به فکر افزایش درآمد بود.

وی ادامه داد: اجرای فاز سوم به معنی افزایش درآمد در قبال کاهش هزینه است و ما معتقدیم که همچنان امکان کاهش هزینه ها وجود دارد، در اینصورت شاید نیازی هم به افزایش فشار به جامعه نباشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم در واکنش به حذف برخی ایرانیان مقیم خارج کشور از دریافت یارانه نقدی نیز گفت: کاهش هزینه دقیقا همین موضوع است، تا زمانی که می توان با حذف اقشار مرفه از افزایش قیمت آب، برق و گاز جلوگیری کرد دلیلی برای رشد قیمت ها باقی نمی ماند.

نماینده مردم رشت در مجلس افزود: دولت بر اساس اطلاعات وزارت امورخارجه 124 هزار نفر را از دریافت یارانه محروم کرد، اما آن 10 میلیون نفری که بنا به گفته وزیر اقتصاد مستحق دریافت یارانه نیستند چه شدند، شاید بهتر باشد که به جای افزایش قیمتها، به فکر حذف این اقشار از دریافت یارانه نقدی باشیم.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: ظرفیت اجرای فاز سوم هدفمندی وجود ندارد
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:30  توسط فواد  | 

خوراکی‌هایی که معاون وزیر را دادگاهی کرد

رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت برای ارائه توضیحاتی درباره پرونده شیر آلوده به پالم وخمیرهای مرغ و همینطور ورود برنج‌های غیر طبیعی به دادسرای کارکنان دولت احضار شد.

پیمان حاج محمود عطار یکی از وکلای شاکی معاون وزیر بهداشت در گفت‌وگو با آنا از برگزاری دادگاه شکایت از رسول دیناروند در روز سه شنبه خبر داد و گفت: عدم نظارت بر تولید و توزیع شیر آلوده به پالم، ورود خمیر مرغ و برنج غیر طبیعی به بازار و ... از جمله موارد تخلف وی محسوب می‌شود.

وی افزود: دیناروند فردا برای ارائه توضیحات تکمیلی نزد بازپرس پرونده در شعبه 15 بازپرسی دادسرای کارکنان دولت حاضر خواهد شد تا به این پرونده رسیدگی شود.

حاج محمود عطار همچنین افزود: براساس دستور بازپرس، کارشناسان باید نظرات و مدارک و مستندات خود را درباره آلوده بودن این مواد ارائه کنند، زیرا برنجی که به نام برنج خارجی از کشورهای همسایه شرقی وارد کشور می‌شود در اصل یک محصول شیمیایی است که سازمان غذا و دارو هیچ نظارتی بر نحوه تولید و توزیع آن در کشور ندارد.

این وکیل دادگستری یادآور شد: این برنج‌های آلوده هیچ یک از مشخصه‌های برنج طبیعی را ندارند و حتی نحوه تولید آن مشخص نیست. برنج واقعی شلتوک دارد در حالی که این برنج از خمیر شیمیایی که مواد اولیه نامشخصی دارد و از یکسری ضایعات تهیه می‌شود و در قالب و اندازه و قواره برنج طبیعی در دسترس مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: مصطفی ترک همدانی وکیل و همکار دیگر ما، نمونه‌های موجود از این برنج را از بازار تهران در چهار راه مولوی جمع آوری کرده و با استفاده از میکروسکوپ مستندات و مدارکی تهیه کرده است و حتی نمونه‌های جعلی برنج را در دست دارد که در دادگاه ارائه می‌شود و البته مردم می‌توانند برنج واقعی را با این نوع برنج خارجی مقایسه کنند.

به گزارش آنا، 16 مهر ماه سال جاری تعدادی از وکلای دادگستری از معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دلیل نداشتن نظارت بر تولید خمیر مرغ و خمیر برنج به دستگاه قضا شکایت کردند.

دلیل شکایت مرتضوی از وکیل شاکیان تامین اجتماعی

همچنین حاج محمود عطار با اشاره به برگزاری دادگاه شکایت سعید مرتضوی از وکیل شاکیان پرونده تامین اجتماعی یادآور شد: هم اکنون دادگاه مصطفی ترک همدانی به دلیل شکایت سعید مرتضوی مبنی بر نشر اکاذیب در حال برگزاری است.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: خوراکی‌هایی که معاون وزیر را دادگاهی کرد
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:30  توسط فواد  | 

توقف قتل‌عام پرندگان مهاجر در گیلان

متخلفانی که به قتل‌عام پرندگان مهاجر در گیلان اقدام می‌کردند، دستگیر شدند.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط‌زیست گیلان، یک متخلف معروف و سابقه‌دار شکار و صید در منطقه پیربازار رشت به همراه یک قبضه سلاح شکاری غیرمجاز پس از تعقیب و گریز در دام ماموران یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان افتاد.

این شکارچی متخلف که مدتها بود به روش‌ها مختلف از دست ماموران متواری می‌شد، سرانجام، طی عملیات ره‌گیری و کمین نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان به همراه یک قبضه سلاح شکاری دولول قاچاق در منطقه پیربازار رشت دستگیر و جهت طی مراحل قانونی و اخذ دستورات قضایی به پاسگاه انتظامی دلالت شد.

دستگیری این شکارچی متخلف حرفه‌ای سابقه‌دار بازتاب گسترده‌ای در منطقه و در بین دوستداران محیط‌زیست داشته است.

مامورین یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان رشت طی عملیات جداگانه‌ای موفق به دستگیری یک متخلف دیگر شکار و صید در منطقه حسین‌بکنده شدند که طی گزارشات واصله او هم به شکل وسیع پرندگان مهاجر را قتل‌عام کرد.

این شکارچی متخلف نیز پس از شناسایی و رهگیری سرانجام شامگاه گذشته به همراه یک قبضه سلاح شکاری دولول و 12 مرغابی شکار شده دستگیر و تحویل مراجع ذی‌صلاح قضایی شد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: توقف قتل‌عام پرندگان مهاجر در گیلان
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:30  توسط فواد  | 

العبادی: ایران در جنگ مرگ و زندگی کنار ما ماند

نخست‌وزیر عراق با اشاره به ضرورت حفظ روابط با تهران گفت که ایران در جنگی که برای مرگ و زندگی بود کنار عراق باقی ماند.

به گزارش خبرگزاری فارس، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگو با شبکه لبنانی «المیادین» گفت که حاضر نیست رابطه‌ عراق با ایران را خراب کند زیرا این کشور در جریان جنگ مرگ و زندگی، کنار عراق ایستاد.

وی درباره روابط بغداد با ریاض گفت که هیچ گزینه‌ای جز بهبود روابط با عربستان ندارد اما برخی حکام خلیج فارس هنوز واقعیت خطر داعش برای کشورهای منطقه را درک نکرده‌اند.

نخست‌وزیر عراق درباره حل بحران سوریه نیز گفت که کشورش برای مشارکت در حل بحران سوریه آماده است.

نخست‌وزیر عراق در این مصاحبه که ساعت 20:30 به وقت قدس اشغالی از شبکه المیادین پخش شد، گفت: من حاضر نیستم روابطم با ایران را خراب کنم زیرا برخی این امر را می‌خواند. ما اکنون در عراق با جنگ مرگ و زندگی روبرو هستیم و ایران در این جنگ کنار ما ایستاد.

العبادی افزود که در دیدارش با «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا به او گفته است که بغداد با تهدید مواجه است اما طرف آمریکایی در حمایت از عراق و نیروهای امنیتی آن تردید کرد اما ایران هیچ تردیدی در کمک به ما و حتی کُردها - زمانی که اربیل با تهدید مواجه شد- به خود راه نداد. ایرانی‌ها تهدید برای عراق را تهدیدی مستقیم برای خود دانستند زیرا دو کشور منافع مشترکی دارند.

نخست‌وزیر عراق در ادامه از آمادگی کشورش برای مشارکت در حل بحران سوریه خبر داد و بر ضرورت استفاده از یک راهکار سیاسی برای حل این بحران تاکید کرد.

وی در این راستا گفت: ما برای کمک به حل درگیری‌ها در سوریه آماده‌ایم.  ادامه این وضعیت و خونریزی ها  و نابودی همه چیز در سوریه، برای ما ناراحت کننده است.

عبادی گفت که در اوایل دوره نخست‌وزیر‌اش، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه خواسته بود که عراق میان دمشق و طرف بین‌المللی نقش ایفا کند اما در آن زمان وی رد کرده بود زیرا در آن زمان که بغداد خود با تهدید مواجه بود، ما نمی‌خواستیم وارد جریان میانجیگری‌ها شویم اما اکنون این مسئله میسر است.

نخست‌وزیر عراق افزود که وی در جریان دیدار با «احمد داوود اوغلو» نخست وزیر ترکیه که اخیرا به بغداد سفر کرده بود، درباره راهکار سیاسی در سوریه و ضرورت توقف خونریری‌ها در این کشور گفت‌وگو کرده و طرف ترکی نیز کاملا با این امر موافق بوده است.

وی در ادامه بر ضرورت پیشرفت مثبت در روابط با عربستان سعودی تاکید کرد و گفت که ما گزینه‌ای غیر از این نداریم. اما برخی سران خلیج فارس هنوز واقعیت خطر داعش برای کشورهای منطقه را درک نکرده‌اند.

عبادی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون واکنشی در این زمینه از طرف سعودی دریافت کرده است، گفت: شفاهی و کلامی بله اما در سطح واقعی و عملی این حرکت بسیار کند است و این حرکت کند به نفع هیچ طرفی نیست.

وی سپس درباره روابط بغداد با کویت گفت که این روابط خوب و راهبردی است.

نخست‌وزیر عراق تاکید کرد: باراک اوباما به او تاکید کرده است که هیچ نیروی زمینی وارد عراق نخواهد شد. با این  وجود، برخی افراد در کنگره آمریکا معتقدند که باید نیروهای نظامی در خاک عراق مستقر شوند.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: العبادی, ایران در جنگ مرگ و زندگی کنار ما ماند
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:30  توسط فواد  | 

ویزا در مرز مهران صادر نمی‌شود

استاندار ایلام با بیان اینکه در مرز مهران ویزا صادر نمی شود گفت: تمامی امکانات رفاهی پذیرایی از زائران در مهران فراهم است.

محمدرضا مروارید در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، اظهار کرد: در اربعین سال گذشته مشکلی که در مرز مهران به وجود آمد، مراجعه بیش از 12 هزار نفر از زائران بدون ویزا بود.

وی افزود: زائران باید توجه داشته باشند که امسال در مرز مهران تردد بدون ویزا امکان ندارد.

استاندار ایلام تصریح کرد: در اربعین امسال ستادهای مردمی به صورت جدی تر وارد کار شده اند و تمامی سالن‌های ورزشی و حسینه ها و منازل مردم توسط ستاد مردمی شناسایی شده اند.

وی گفت: توسط نیرو های هلال احمر نیز یک اردوگاه که توان اسکان دو هزار نفر را دارد، برپا شده است.

مروارید عنوان کرد: توسط شهرداری تهران و سپاه نیز یک اردوگاه بزرگ پذیرایی و اسکان از زائران که ظرفیت 45 هزار نفر را دارد برپا می شود.

وی افزود: گروهی از خیرین نیز از تهران وارد مهران شده اند که می توانند در هر وعده غذایی با غذای گرم از 30 هزار نفر پذیرایی کنند.

استاندار ایلام تصریح کرد: امکانات رفاهی اسکان و وسایل گرمایشی و پتو نیز برای پذیرایی از زائران اربعین به تعداد کافی فراهم شده است.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: ویزا در مرز مهران صادر نمی‌شود
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:29  توسط فواد  | 

بهره برداری از 998 طرح بنیاد برکت در مناطق محروم

هدیه مقام معظم رهبری به مناطق محروم کشور در قالب مدارس، مساجد و طرح‌های زیربنایی،  همزمان در سراسر کشور افتتاح رسمی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد برکت، در مراسم افتتاح این طرح ها حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری ، دکتر محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، محمد سعیدی کیا رییس بنیاد مستضعفان ، دکتر عارف نوروزی مدیرعامل بنیاد برکت و عیسی فرهادی فرماندار تهران و سایر مسئولان حضور داشتند.

بر اساس این گزارش ، مراسم افتتاحیه هدایای مقام معظم رهبری به مناطق محروم در یکی از مدارس اهدایی در روستای سولقان در نزدیک تهران برگزار شد.

بهره برداری از 998 طرح بنیاد برکت در مناطق محروم

600 مدرسه تا پایان سال به بهره برداری می رسد


مرتضی رییسی معاون عمرانی وزارت آموزش و پرورش و رییس نوسازی و تجهیز مدارس در مراسم افتتاح 998 در منطقه سولقان تهران اعلام کرد: 600 مدرسه تا پایان امسال با کمک بنیاد برکت به بهره برداری می رسد.

وی افزود: قرار است شمار مدارس به بهره برداری رسیده با کمک بنیاد برکت و به دستور مقام معظم رهبری طی سال های 94 و 95 به یک هزار مدرسه برسد.

وی گفت: طی 6، هفت سال گذشته هیچ نهادی به اندازه ستاد فرمان اجرایی حضرت امام (ره) و بنیاد برکت به آموزش و پرورش در مناطق محروم کمک نکرده است.

افتتاح 48 طرح در آذربایجان شرقی

همزمان با افتتاح 998 طرح زیربنایی و عمرانی توسط بنیاد برکت در کشور، 48 طرح نیز در شهرستان های مختلف آذربایجان شرقی به بهره برداری رسید.

در این مراسم که روز یکشنبه به صورت همزمان درتهران، تبریز، اهواز، مشهد، ایلام و شهرکرد به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، به صورت نمادین مسجد روستای گوره درق از توابع شهرستان اهر در آذربایجان شرقی با حضور نماینده ولی فقیه در استان و استاندار به بهره برداری رسید.

ازمجموع پروژه های به بهره برداری رسیده در آذربایجان شرقی 23 طرح مدرسه سازی با 106باب کلاس و 25 طرح دینی و مذهبی شامل ساخت مسجد، خانه عالم، حوزه های علمیه و مصلا است که در روستاها و مناطق محروم این استان احداث شده است.

بنیاد برکت در آذربایجان شرقی برای ساخت شش باب مدرسه در اهر، شش باب در هریس، سه باب در مراغه، سه باب در ورزقان، دو باب در بستان آباد و یک باب در شهرستان های اسکو، تبریز و عجب شیر 47 میلیارد ریال هزینه کرده است.

این بنیاد همچنین برای ساخت 25 باب مسجد و خانه علم در روستاهای گوره درق، حاج عابدین، برمیس، زنجیر بلاغ، خرم آباد، دغلیان بالا، دغلیان پایین، قزلجه، شهر، آقا کندی شهرستان اهر، زغن آباد، سردار کندی، تازه کند، علویق و بگلو شهرستان ورزقان، جیغه، قشلاق سفلی، چاخماق بلاغ علیا، چاخماق بلاغ سفلی، قیزقاپان، مینق، شهسوار، عبدالجبار و تازه کند سرند از توابع شهرستان هریس و روستای کردکندی تبریز 32 میلیارد و 300 میلیون ریال هزینه کرده است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در آیین بهره برداری از این طرح ها با اشاره به خدمات بسیار مفید و موثر بنیاد برکت در مناطق محروم اقصی نقاط کشور، گفت: همچنانکه از نام این بنیاد مشخص است، اقدامات و برنامه های آن در مناطق روستایی و محروم بسیار تحول آفرین و مثبت بوده است.

آیت الله 'محسن مجتهد شبستری' افزود: اقدامات این بنیاد مصداق بارز عمل صالح است که در مناطق مختلف روستایی منشاء آثار فرهنگی و دینی بوده و باید این فعالیت های همچنان ادامه پیدا کند.

وی از تمام ارگان ها، ادارات و سازمان هایی که بنیاد برکت را در اجرای طرح ها یاری کرده اند، قدردانی نمود.

 818 طرح بنیاد برکت در خوزستان افتتاح شد

818 طرح بنیاد برکت در شهرستان لالی ، مسجدسلیمان و اندیکا استان خوزستان امروز نهم آذرماه افتتاح شد.

رییس بنیاد برکت استان خوزستان روزیکشنبه در آیین افتتاحیه طرح های بنیاد برکت در استان افزود: طرح بنیاد برکت برای احیای مناطق شمالی خوزستان چند سالی است که در مناطق لالی، اندیکا و مسجدسلیمان این استان در حال اجرا است.

' سید جعفر حجازی' گفت: 70 درصد اعتبارات این 818 طرح توسط بنیاد برکت و 30 درصد اعتبارات از استانداری خوزستان تامین شده است.

وی حجم اعتباری که برای این طرح ها هزینه شده را افزون بر دو هزار و 400 میلیارد ریال عنوان کرد.

رییس بنیاد برکت استان خوزستان افزود: این طرح ها که در بخش های مختلفی همچون راه، بهداشت و درمان و حوزه شهری بوده با دستور رهبر معظم انقلاب و با تلاش دستگاه های اجرایی استان برای رفع محرومیت از مناطق یادشده انجام شده اند.

حجازی گفت: بررسی هایی در مناطق محروم این سه شهرستان انجام گرفت و بر اساس الویت طرح هایی برای محرومیت زدایی در این مناطق اجرایی شد.

وی با اشاره به پروژه های جدیدی این بنیاد در استان تصریح کرد: 30 مدرسه، 9 طرح اقتصادی در استان با رشد 49 درصدی در استان در حال ساخت می باشند.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: بهره برداری از 998 طرح بنیاد برکت در مناطق محروم
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:29  توسط فواد  | 

دلار امروز نزولی شد

درحالی که نرخ ارز طی روزهای اخیر بنابر عوامل روانی در بازار آزاد مدار صعودی را طی می‌کرد، امروز وارد سیر نزولی شده است. برخی فعالان بازار علت سیر نزولی دلار را تزریق ارز به بازار می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، از مهمترین اتفاقات اقتصادی ایران طی روزهای اخیر را می‌توان نوسان در بازار ارز و سیر صعودی نرخ دلار برشمرد چراکه دلار از آخرین روز هفته گذشته وارد مدار صعودی شده و از 3270 تومان (متوسط نرخ دلار طی روزهای ابتدایی هفته قبل) به 3500 تومان (در ساعات نخست آغاز به کار بازار آزاد طی روز قبل) رسید.

افزایش یک‌باره نرخ دلار یک بار دیگر نگاه افکار عمومی را به‌سمت خیابان فردوسی برد البته طبق نظر تحلیل گران بازار ارز نوسانات روزهای اخیر این بازار به‌خاطر عوامل روانی بوده و متأثر از تصمیمات اقتصادی نیست.

برخی فعالان بازار عامل اصلی این نوسانات را مذاکرات هسته‌ای می‌دانند و می‌گویند، برنامه دولت برای افزایش نرخ دلار در بودجه و همچنین قیمت جهانی نفت نیز در این تغییرات قیمتی بی‌تأثیر نبوده است.

البته مدار بازار ارز به‌ویژه دلار در حالی این روزها صعودی شده بود که رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد روز بعد از مذاکرات هسته‌ای پیش‌بینی کرده بودند که فضای بازار متأثر از عوامل روانی نخواهد شد و جو کاملاً آرام است. البته سیف پیش‌بینی کرده بود که نرخ دلار ارزان هم شود.

ولی پیش‌بینی مردان اقتصادی کابینه روحانی این بار درست نبود و خیابان فردوسی بار دیگر شوک‌زده شد. بعد از آنکه نرخ دلار وارد کانال 3500 تومان شد سیف و طیب‌نیا سکوت را شکستند و به مردم اطمینان دادند که این نوسانات صرفاً جنبه روانی دارد و در روزهای آتی آرامش به بازار برمی‌گردد.

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نوسانات اخیر بازار ارز گفت: هیچ دلیلی برای نوسان در بازار دلار و ارز وجود ندارد و آرامشی که پیشتر در بازار ارز حاکم بود، مجدداً بازمی‌گردد.

وی با تأکید بر اینکه شرایط اقتصاد ایران باثبات است، افزود: نوسان‌ها گاهی پیش می‌آید ولی اقتصاد ایران از عوامل بنیادین برخوردار است و به‌زودی شاهد بازگشت آرامش به بازار ارز خواهیم بود.

همچنین علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید بر این که شرایط بنیانی بازار ارز تغییر نکرده نوسانات اخیر نرخ ارز را ناشی از عوامل روانی دانست و هشدار داد کسانی که در این دوره خرید کنند قطعاً با زیان مواجه و پشیمان خواهند شد.

وی افزود: مردم بدانند در شرایطی که عوامل واقعی تغییر نکرده نباید رفتارهای هیجانی داشته باشند. کسانی که در این شرایط متأثر از عوامل روانی، رفتار کنند با زیان مواجه خواهند شد مانند شرایطی که در گذشته شاهد آن بوده‌ایم.

طیب‌نیا اظهار داشت: تغییرات چند روز اخیر عمدتاً ناشی از برخی هیجانات و عوامل روانی است که در بازار رخ می‌دهد و متأثر از برخی خبرهای منتشر شده در بازار است. مردم مطمئن باشند در شرایط بنیانی و واقعی اقتصاد کشور هیچ تغییر خاصی حاصل نشده و این تغییرات گذراست.

به گزارش تسنیم، خبرهای رسیده از کف بازار حکایت از آن دارد که هم اکنون قیمت‌ها نسبت به روز قبل تغییر کرده و دلار از ظهر دیروز تا کنون سیر نزولی را پیش گرفته است. دیروز بازار با 3455 تومان بسته شد ولی هم اکنون با 3400 تومان باز شده است. به نظر می‌رسد با توجه به اظهارات وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی مدار نزولی نرخ ارز طی روزهای آتی ادامه داشته باشد.

فعالان بازار می‌گویند هم اکنون عرضه و تقاضا در بازار به تعادل رسیده است و همین عامل اصلی کاهش قیمت ارز می‌باشد. گفتنی است برخی از صراف‌ها می‌گویند بانک مرکزی امروز مقداری ارز وارد بازار کرده است.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: دلار امروز نزولی شد
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:29  توسط فواد  | 

ديپلمات ها ويزاي شینگن را مي فروشند!

متأسفانه يکي از آرزوهاي بسياري از جوانان ايراني، سفر يا مهاجرت به اروپا است.

در واقع اين جوانان به دلايل برخي مشکلاتي که دارند از جمله بيکاري، آرزو مي کنند که به اروپا سفر کنند زيرا فکر مي کنند که آنجا بهشت برين است و همه چيز براي استقبال از آنان مهياست.

با اين ذهنيت، متأسفانه بسياري از اين جوانان فريب شرکت هاي کلاهبرداري را مي خورند که در زمينه خريد و فروش ويزاي اروپا (شینگن) فعاليت دارند.

خبرنگار کاسب نيوز به سراغ برخي از اين شرکت ها رفت تا از چگونگي فعاليت آنها سر در بياورد و اطلاعات جمع آوري کند.

آنچه که تعجب ما را برانگيخت اين بود که بسياري از اين شرکت ها در گذشته از دو روش براي اعزام افراد به اروپا استفاده مي کردند: روش اول استفاده از ويزاي جعلي در گذرنامه خود فرد بود. روش دوم استفاده از گذرنامه فرد ديگري که در بيشتر حالت ها گذرنامه اروپايي بود.

اما طي چند سال اخير به دليل بالا رفتن سطح امنيت فرودگاه هاي جهان و گرفتن اثر انگشت و اثر چشم، ديگر افراد قادر به رفتن به اروپا با ويزا يا گذرنامه جعلي نيستند زيرا در همان فرودگاه "ديپورت" مي شوند و به ايران بازگردانده مي شوند.

کنکاش خبرنگار کاسب نيوز نشان داد که اين شرکت ها، طي چند سال اخير روش جديدي را در دستور کار خود قرار داده اند که عبارت است از زد و بند کردن با دپيلمات هاي اروپايي در سفارت خانه هاي تهران.

در واقع اين شرکت ها با رفاقتي که با اين ديپلمات ها دارند، از آنها مي خواهند که براي افراد مختلف ويزاي شنگين صادر کنند و در مقابل مبلغي هم دريافت کنند.

بررسي هاي انجام شده نشان مي دهد اين شرکت ها در حال حاضر براي هر ويزا حدود 10 هزار دلار يعني 30 ميليون تومان پول دريافت مي کنند. حدود نيمي از اين مبلغ در جيب ديپلمات هاي اروپايي مي رود و نيم ديگر هم در جيب اين شرکت ها.

البته بخش بسيار اندکي از پول که شرکت ها آن را متقبل مي شوند، هزينه باطل کردن تمبر و امور اداري مي شود. البته اين مبلغ کمتر از دو ميليون تومان است يعني شرکت ها از صدور هر ويزا، حدود 13 تا 14 ميليون تومان سود به جيب مي زنند.

شايد طبق قوانين بين المللي، پيگيري فروش ويزا توسط ديپلمات هاي اروپايي، از سوي دستگاه قضايي جمهوري اسلامي ايران اقدامي غير قانوني باشد اما حداقل مسئولان مربوطه مي توانند اين شرکت هاي ايراني را شناسايي و با آنها برخورد قانوني کنند.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: ديپلمات ها ويزاي شینگن را مي فروشند
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:29  توسط فواد  | 

طلبه های چینی در راه ایران

معاون انجمن اسلامی چین اعزام طلبه های چینی برای تحصیل و گروه رسانه ای مسلمان به ایران جهت تهیه گزارش از فرهنگ اصیل کشورمان را خواستار شد.

به گزارش ایرنا، «بدرالدین گو چن جن» در دیدار با رایزن فرهنگی ایران در پکن اظهار داشت: برای ترویج فرهنگ دینی و قرآنی لازم است تا تعدادی از طلبه های چینی به ایران اعزام شوند و به فراگیری فنون و معارف تخصصی اسلام بپردازند.

بر اساس گزارش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزن فرهنگی ایران در پکن نیز در این دیدار به رویکرد جامعة المصطفی العالمیه(ص) برای پرورش دانش پژوه، دانشجو و طلبه اشاره کرد و گفت: جامعة المصطفی جزو مراکز دانشگاهی بزرگ ایران محسوب می شود که ویژه طلبه های غیر ایرانی از سراسر جهان به فعالیت می پردازد.

«محمد رسول الماسیه» افزود: همکاری های لازم رایزنی فرهنگی ایران در چین برای برنامه های مختلف از جمله قرآنی و آموزشی صورت خواهد گرفت.

وی خاطر نشان کرد: تحقیق درباره سبک آموزش زبان فارسی در مدارس دینی قدیم مسلمانان و متون درسی آنها می تواند محور همکاری دو کشور قرار گیرد.

** فرهنگ اسلامی چین بخشی از تاریخ تمدن اسلامی است

رایزن فرهنگی ایران در پکن همچنین با بیان اینکه انجمن اسلامی چین از ابتدای تاسیس نهاد سازنده ای بوده است، گفت: این مرکز خدمات ارزشمندی را ارائه کرده و هم اکنون از جایگاه مطلوبی به عنوان نماینده مسلمانان و دولت چین برخوردار است.

الماسیه، علل موفقیت انجمن اسلامی را وجود شخصیت های فاضل و عالم چین دانست و گفت: مسلمانان چین سهم مهمی در توسعه و پیشرفت کشور داشته اند.

وی افزود: فرهنگ اسلامی چین بخشی از تاریخ تمدن اسلامی محسوب می شود و آموزه های اسلامی در شکل گیری سبک زندگی مردم مسلمان تجلی خاص داشته است.

وی به اعزام قاری قرآن برای شرکت در مسابقات بین المللی قرآن کریم در ایران اشاره کرد و گفت: تاکنون تعداد قابل توجهی از قاریان چینی به مسابقات قرآن اعزام شده اند که منجر به بسط و گسترش فرهنگ قرآنی در میان مردم این کشور شده است.

رایزن فرهنگی ایران درباره ترویج زبان فارسی در چین گفت: جامعه مسلمان چین رابطه مطلوبی در حیطه فرهنگ، دین و حتی آموزش با جمهوری اسلامی ایران برقرار کرده به گونه ای که در حال حاضر سبک آموزش سنتی و متون درسی مدارس دینی چین، زبان فارسی است.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: طلبه های چینی در راه ایران
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:29  توسط فواد  | 

میزان عدم بازگشت دانشجویان بورسیه‌ای

مدیرکل بورس سازمان امور دانشجویان گفت: آمار دانشجویان بورسیه ای که به کشور مراجعه نکرده و یا اینکه با تاخیر مراجعه کرده اند بین 15 تا 20 درصد بوده است.

دکتر احمد غلامی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در همه دوره‌ها، آمار دانشجویان بورسیه ای که به کشور مراجعه نکرده و یا اینکه با تاخیر مراجعه کرده اند بین 15 تا 20 درصد بوده است .

وی ادامه داد:  در طول یکسال گذشته پرونده این دانشجویان را به دفتر اداره کل حقوقی ارجاع داده ایم، که اداره کل حقوقی براساس وثیقه ملکی که دانشجو سپرده است این مساله را پیگیری می کند.

مدیرکل بورس سازمان امور دانشجویان افزود: درحال حاضر این دانشجویان به طور مرتب مراجعه می کنند که یا مشغول به کار شوند و یا اینکه خسارت ها را پرداخته و وثیقه خود را آزاد کنند.

وی تاکید کرد: در هیچ مقطعی عدم مراجعه کننده بیشتر از 20 درصد نبوده است.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: میزان عدم بازگشت دانشجویان بورسیه‌ای
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:28  توسط فواد  | 

جزئیات پروژه عظیم راه‌آهن شرق خزر

معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور با اشاره به افتتاح پروژه راه آهن شرق خزر طی روزهای آینده، گفت: تحریم‌های ظالمانه هیچ تاثیری در گرایش کشورهای منطقه به استفاده از مزیت های همکاری با ایران نداشته است.

پرویز اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح جزییات این پروژه گفت: اين خط آهن 920 کیلومتری به عنوان كريدور ريلي شمال – جنوب از شهر اوزن در قزاقستان تا شهر گرگان در استان گلستان ساخته شده است كه از اين ميزان حدود 85 كيلومتر در خاك جمهوري اسلامي ايران، 700 كيلومتر در خاك تركمنستان و 140 كيلومتر نيز در خاك قزاقستان قرار دارد.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور با اشاره به افتتاح راه آهن سرخس – تجن در سال 1375 به عنوان اولین اقدام ایران برای دسترسی كشورهاي آسياي مركزي به اقتصادي‏ ترين و مناسب‏ترين راه براي مبادلات اقتصادي با حاشیه خلیج فارس و سایر مناطق جهان، گفت: اکنون احياي مجدد جاده ابريشم با تدبير مسؤولين جمهوري اسلامي ايران تحقق يافته و زمينه رونق اقتصادي و سياسي اين منطقه را فراهم كرده است. زيرا با افزوده شدن خط آهن ایران – ترکمنستان و قزاقستان در منطقه اینچه برون، مسير حمل و نقل تجارت جهاني میان شرق (از چین تا آسیای مرکزی) و غرب جهان (بویژه اروپای غربی) حدود 10 هزار كيلومتر راه زميني كاهش يافته است.

اسماعیلی تاکید کرد: خط ريلي جديد كشورهاي تركمنستان و قزاقستان را از طريق خاك جمهوري اسلامي ايران به آبهاي آزاد خليج فارس متصل مي‌نمايد. همچنین خط ريلي جديد براي كل منطقه حائز اهميت است و حمل و ترانزيت بار ميان كشورهاي منطقه را تسهيل نموده و ضمن كوتاهتر شدن مسير شمال – جنوب در حدود 600 كيلومتر، زمان و هزينه هاي حمل بار را كاهش مي‌دهد.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور در ادامه به سفر استانی رییس جمهوری به استان سیستان و بلوچستان و برنامه های دولت برای توسعه منطقه مکران و بندر چابهار اشاره کرد و افزود: با توجه به اتصال خطوط ريلي ايران به تركيه در غرب و امتداد خطوط ريلي كشور تا سرتاسر نوار جنوبی کشورمان در خليج فارس، اتصال به پاكستان در جنوب شرق، اتصال به عراق در جنوب غرب؛ و از سوی دیگر اتصال خطوط ريلي قزاقستان به روسيه در شمال و اتصال خطوط ريلي تركمنستان به ازبكستان در شمال شرق(و كشورهاي قرقيزستان و تاجيكستان) خط ريلي جديد تاثير قابل توجهي در تراتزيت و رشد حجم تجارت در تمام كشورهاي منطقه خواهد داشت.

وی گفت: در فاز اول راه اندازي اين خط، ظرفيت 2 تا 3 ميليون تن جابجايي بار در سال پیش بینی شده، ليكن به تدريج امكان افزايش ظرفيت سالانه تا 12 ميليون تن بار نيز وجود دارد و در همين ارتباط جمهوري اسلامي ايران طرح هايي را براي توسعه ظرفيت اين خط در دست دارد.

اسماعیلی با اشاره به موقعيت ژئوپلتيكي کشورمان، ايران را كوتاه ترين، امن ترين و با صرفه ترين مسير دسترسي آسياي مركزي به درياهاي آزاد خواند و تاکید کرد: بهره برداري از خط جديد علاوه بر تقويت پيوندهاي تجاري و رونق اقتصادي، ايجاد اشتغال در مسير تعامل فرهنگي، دوستی میان ملتها و ثبات و آرامش منطقه را در پی خواهد داشت.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور در پایان تاکید کرد: افتتاح این پروژه بزرگ، ثابت می کند که تحريم هاي ظالمانه بين المللي و يكجانبه، بر خواست كشورهاي منطقه براي توسعه همكاری ها با ايران و استفاده از موقعيت ژئوپلتيكي كشورمان تاثیر گذار نبوده و نخواهد بود.

یاد آوری می شود مراسم افتتاح راه آهن سه جانبه جمهوري اسلامي ايران، تركمنستان و قزاقستان، با حضور روسای جمهور سه کشور و همچنین وزرا و مقامات سایر کشورهای منطقه 12 آذرماه سال جاري و همزمان با سفر استانی دولت تدبیر و امید به استان گلستان در مرز مشترك ايران - تركمنستان برگزار خواهد شد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: جزئیات پروژه عظیم راه‌آهن شرق خزر
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:28  توسط فواد  | 

گردشگران خارجی ایران پیر شده‌اند!

میانگین سن گردشگران خارجی که با تور به ایران می‌آیند و از جاذبه‌های فرهنگی دیدن می‌کنند، بالای ۵۰ سال است. در این میان فعالان گردشگری معتقدند آمار زنان گردشگر نیز نسبت به مردان بیشتر شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر تنها بررسی بازدیدکنندگان موزه‌های ایران و سایت‌های میراث جهانی کافی است تا شاهد حضور گردشگران خارجی کشورهای مختلف از عراق و پاکستان گرفته تا اروپا و آمریکا باشی. گردشگرانی که با تغییر سیاست‌های خارجی ایران نگاه جدیدی به این کشور دارند و ایران هراسی آنها که در نتیجه تبلیغات منفی رسانه‌های خارجی برای آنها ایجاد شده بود، این روزها جای خود را به دیدن جاذبه‌های کشوری که در جریان مذاکرات ۱+۵ تیتر محافل خبری دنیاست، داده است.

این گردشگران دیگر مانند چند سال پیش فقط از کشورهای همسایه و نهایتا از کشورهای خاورمیانه مهمان ایران نیستند. گردشگران اروپایی و آمریکایی نیز علاقه‌مند شده‌اند که سفر به ایران را تجربه کنند.

آنها از زمین و آسمان به ایران می‌آیند برخی با گرانترین قطار لوکس ۵ ستاره و برخی دیگر با بزرگترین کشتی تفریحی. اما یک بررسی اجمالی یا حتی مشاهدات عینی در میان آنها نشان می‌دهد که گردشگران خارجی وارد شده به ایران را قشر سالمند و میانسال تشکیل می‌دهد. به خصوص گردشگرانی که با قطار لوکس دانوب به ایران آمدند و تا چند روز تصاویر آنها سرتیتر رسانه‌های مهم بین‌المللی بود نشان می‌داد که معمولا این گردشگران ثروتمند جزو اقشار جوان نبودند.

آماری هست؛ نیست!

این را حتی محمدرضا پوینده مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی گردشگری که درباره آمار گردشگران خارجی با پلیس مهاجرت در ارتباط است نیز در گفتگو با خبرنگار مهر تایید کرد ولی گفت: تنها اطلاعاتی که ما از گردشگران خارجی داریم محدود به اطلاعات پاسپورت گردشگران است ولی اداره کل مهاجرت باید اطلاعات کاملی در این باره داشته باشد.

این مدیرکل تاکنون اطلاعاتی درباره سن و سال گردشگران و یا جنسیت آنها را از پلیس مهاجرت نخواسته تا بتواند آمار دقیقی از گردشگران ورودی به ایران بدهد اما گفت که بررسی و مشاهده شخصی از تورهای گردشگران خارجی نشان می‌دهد که معمولا گردشگران ایران در رده سنی بالایی هستند.

هر چند که نداشتن آمار معضل چندین ساله سازمان میراث فرهنگی است اما دریافت آمار از اینکه گردشگران چطور، با چه هدف و در چه رده سنی به ایران می‌آیند نیز به نظر نمی رسد چندان غیرممکن باشد مگر آنکه معاونت گردشگری هیچ وقت نخواسته باشد به این آمار دسترسی پیدا کند؛ از سوی دیگر پلیس مهاجرت نیز شاید تاکنون نیازی به دادن این آمار احساس نکرده است. اما آنچه که فعالان گردشگری در جریان راهنمایی توریست‌های خارجی به ایران می‌بینند این است که بیشتر بازدیدکنندگان خارجی به خصوص افرادی که با تورهای گردشگری برای دیدن جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری به ایران می آیند سالخورده هستند.

گردشگران جوان و تورهای ماجراجویانه

نیما اکبری‌راد، راهنمای بسیاری از تورهای گردشگران خارجی در تهران است. او به خبرنگار مهر گفت: تورهای گردشگری ماجراجویانه نیز وجود دارد که گردشگران جوان خواهان شرکت در آنها هستند. همانطور که اکنون نیز در کشور تورهای دوچرخه سواری، سافاری و غارنوردی فعال است اما تعداد این تورها نسبت به تورهای فرهنگی تاریخی ایران بسیار کمتر است شاید چون زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای اجرای تورهای ماجراجویانه و سخت در ایران نسبت به کشورهای دیگر وجود ندارد.

گردشگران کره‌ای که با کشتی به ایران آمدند

در این باره، ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان ایران که معمولا در جریان بیشترین تورهای ورودی خارجی به ایران است در گفتگو با خبرنگار مهر  میانگین سنی گردشگران ایران را ۵۰ سال دانست و گفت: ایران هم گردشگر ۲۰ ساله دارد و هم گردشگر ۹۰ ساله ولی میانگین سن آنها حدود ۵۰ است این افراد بیشتر گردشگران فرهنگی هستند ولی در میان آنها گردشگرانی که برای مسابقات سافاری، رالی و... به ایران می‌آیند نیز از قشر جوان هستند. چون شرکت در این تورها به آمادگی جسمانی زیادی نیاز دارد. برخی از افراد در قالب تورهای خاص به ایران می‌آیند مانند تور بررسی قنات‌های ایران یا کویرها.

سهم 60 درصدی برای گردشگران زن

این تورگردان تعداد زنان گردشگر را بیشتر از مردان اعلام کرد و گفت که نسبت حضور گردشگران زن به مرد در ایران ۶۰ به ۴۰ است.

تبلیغ درباره جاذبه‌های ایران تنها محدود به ظرفیت فرهنگی و جاذبه‌های تاریخی آن شده است جاذبه ای که مطلوب گردشگران حارجی پا به سن گذاشته و با تحصیلات آکادمیک است درحالی که این قشر از گردشگران به طور حتم نمی‌توانند مانند یک گردشگر جوان به تبلیغ آنچه که در ایران دیده بپردازند.

محمود نجات ثابت از کارشناسان گردشگری معتقد است که وقتی این گردشگران به ایران وارد می‌شوند نگاهشان به ایران عوض می‌شود اما به دلیل سن بالا خیلی پتانسیل ندارند که جوی ایجاد کنند که این «ایران هراسی» دروغ محض است البته می گویند اما جو «ایران هراسی» تحت تاثیر رسانه‌های خارجی و تبلیغات آنها واقعاً شدید است.

حضور گردشگران خارجی در کرمان

نجات ثابت ادامه داد: مشکلی که ما داریم این است که نمی‌توانیم ایران را تبلیغ کنیم از سوی دیگر گردشگر میان سال کمتر از گردشگر جوان می‌تواند برای ایران تبلیغ کند.

اما همین قشر گردشگران میان سال جزو ثروتمندترین گردشگران هستند به خصوص اگر مبدا آنها کشورهای اروپایی و آمریکایی باشد اما برای این قشر از گردشگران میان سال هم ایران فعلا تدبیری جز بازدید آنها از شهرهای مهم گردشگری برنامه دیگری ندارد.

این درحالی است که کشورهای دیگر جاذبه‌های مختلفی با امکانات متفاوت تعریف می‌کنند تا گردشگران بتوانند بهتر خرج کنند به همین علت است که جایی مانند آمریکا از نظر میزان ورود گردشگر در رتبه دوم قرار می‌گیرد اما از نظر درآمد در رتبه اول می‌ایستد.

البته نداشتن زیرساخت برای استفاده گردشگران خارجی از کارت‌های الکترونیکی نیز یکی دیگر از مشکلات آنها برای هزینه کردن پول در طول سفرشان به ایران است. موضوعی که بارها و بارها جامعه تورگردانان ایران در محافل دولتی اعلام کردند ولی نتیجه‌ای نگرفتند.

با این حال به نظر می‌رسد که هرچند برای داشتن رده گردشگران جوان در ایران برنامه‌ی وجود ندارد بلکه برای گردشگران میان سال نیز برنامه خاصی دیده نشده مگر اجرای تورهای گردشگری به مقاصد تکراری مانند سفر به استانهای فارس، یزد، اصفهان، کرمان، مشهد، تهران و زنجان.

به همین علت کمتر توانسته‌ایم توجهی به سیل عظیم گردشگران جوانی کنیم که می‌توانند از جاذبه‌های طبیعی و اکوتوریسم ایران نیز استفاده کنند و بهتر به تبلیغ آن به خصوص در فضاهای مجازی بیشتر از سالخوردگان بدان توجه دارند، بپردازند.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: گردشگران خارجی ایران پیر شده‌اند
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:28  توسط فواد  | 

یک شورای جدید علیه بشار اسد تشکیل شد

مخالفان سوری پس از برگزاری نشست‌هایی در شهر غازی آنتپ ترکیه شورای جدید فرماندهی مخالفان را تشکیل دادند.

به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، مخالفان سوری طی نشستی در غازی آنتپ ترکیه تشکیل شورای جدید فرماندهی مخالفان را اعلام و قیس الشیخ را به عنوان رئیس این شورا انتخاب کردند.

الشیخ نامزد وزارت دادگستری در دولت احمد طعمه، نخست‌زیر موقف ائتلاف مخالفان سوریه بود و از آن استعفا کرد و به این شورای جدید پیوست.

همچنین صبحی الرفاعی به عنوان رئیس شورای اجرایی، محمد علوش رئیس هیات سیاسی، محمد الحاج علی به عنوان رئیس هیات نظامی و رامی الحبیب به عنوان رئیس هیات مدنی انتخاب شدند.

هیات عمومی این شورا نیز شامل 219 عضو از جمله 73 عضو در فرماندهی کل می‌شود.

در همین راستا محمد علوش، رئیس هیات سیاسی شورای جدید فرماندهی مخالفان اعلام کرد: تشکیل این ساختار جدید براساس نیازهای ما بوده است. دولت موقت مخالفان ثبات ندارد و هنوز ساختار اخیر خود را اعلام نکرده است.

وی افزود: اصول و معیارهای تشکیل این شورا کاملا با اصول تشکیل ائتلاف مخالفان متفاوت است.

علوش خاطرنشان کرد: هر گروه مسیحی یا دیگر گروه‌ها می‌توانند به این شورا بپیوندند.

تشکیل شورای جدید فرماندهی مخالفان سوریه نتیجه نشست‌ها و مقدمه‌چینی‌های چند ماهه مخالفان است و این شورا بیش از 100 گروه نظامی مخالف را دربرمی‌گیرد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: یک شورای جدید علیه بشار اسد تشکیل شد
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:27  توسط فواد  | 

سخنان علی مطهری درباره درخواست کروبی

علی مطهری درباره اظهارات اخیر امام جمعه مشهد و احمدی‌نژاد و برخی درخواست‌های کروبی از خودش به خبرنگاران توضیح داد.

به گزارش ایسنا،‌ نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس در مورد پاسخ علم الهدی امام جمعه مشهد به نامه وی گفت:‌ این مسئله نشان می‌دهد که وی قبل از اینکه نامه من را بخواند ظاهرا به وی گفته بودند جوابی بدهد که چند جمله‌ای گفتند، ولی معلوم بود که نامه من را نخواندند؛ به هر حال حرف‌های من همان است که درآن نامه نوشتم.

نماینده مردم تهران در مجلس همچنین در مورد نقل قولی از احمدی‌نژاد نسبت به وی که گفته " آقای مطهری خیلی مرد است" گفت:‌ سیاق جملات می‌خورد که حرف ایشان باشد، اما خب تکذیب شد. به هر حال در عالم سیاست رسم است که حرفی را می‌زنند و بعد هم تکذیب می‌کنند اما این‌که از کجا نشات گرفته معلوم نیست یا این است که در یک جمعی گفته یا این‌که در اثر شنودها پیدا شده است، به هر حال نوع بیان به آقای احمدی‌نژاد می‌خورد.

مطهری درباره نامه اخیری که منتسب به مهدی کروبی است و در آن درخواست‌هایی از علی مطهری مطرح شده است گفت:‌ گویا این نامه منتسب به خانواده‌ آقای کروبی بوده است اما قبل از این‌که ایشان نامه بدهد من پیگیر برخی موارد مطرح شده در این نامه بوده‌ام.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: سخنان علی مطهری درباره درخواست کروبی
+ نوشته شده در  93/09/10ساعت 14:27  توسط فواد  | 

جدایی پزشکان زن و مرد در بیمارستان‌های داعش

گروه داعش پس از تسخیر موصل در ماه ژوئن به دنبال تحکیم پایگاه خود بر آمد. مردان مسلح این گروه به اجرای قانون پرداخته و امامان داعشی هم وعظ و خطابه بر منبر را آغاز کردند.

به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از واشنگتن پست، گویا آنها یک چیز را فراموش کرده بودند: پزشکان. ماه گذشته داعش اولتیماتومی برای پزشکانی که گریخته بودند، صادر کرد: یا به کار بازگردید یا اموال شما را ضبط خواهیم کرد و دیگر هرگز نمی‌توانید بازگردید.

تلاش‌های داعش برای اداره سیستم بهداشتی- درمانی در موصل در زمره اقدامات این گروه برای برقراری به اصطلاح خلافت خودخوانده اسلامی‌اش است. با وجود اینکه این گروه بخش‌هایی از عراق و سوریه را تسخیر کرده اما در اداره بیمارستان‌های تحت امرش با قطعی هر روزه برق و کمبود دارو مواجه است. پزشکان می‌گویند آنها اقداماتی اتخاذ کرده‌اند که زندگی بیماران را به مخاطره افکنده است. تصلب، جمود و بی‌تجربگی داعش در نهایت می‌تواند گروه‌هایی را که ابتدا به استقبال آنها شتافتند، از آنها بیگانه کند. یکی از اقداماتی که واگرایی از اقدامات داعش را برانگیخته همانا ممنوعیت همکاری پزشکان مرد و زن در کنار یکدیگر است.

پرسنل درمانی که با واشنگتن پست به شرط فاش نشدن نام با تلفن صحبت می‌کردند از اقداماتی سخن به میان می‌آوردند که داعش در حال اجرای آن است: به پزشکان زن اجازه داده نمی‌شود که شب‌ها در بیمارستان‌ها شیفت باشند. همچنین پزشکان زن باید تمام صورت خود را بپوشانند. مخالفت به هیچ‌وجه تحمل نمی‌شود. یکی از پزشکان در بیمارستانی در موصل می‌گوید: اوایل همین ماه وقتی در حال مداوای بیماری بودم او گفت که فلان پزشک با داعش ارتباط دارد. روز بعد شبه‌نظامیان داعش همان بیمار را در لابی بیمارستان به دیوار بسته و شروع به شلاق زدنش کردند و او را وادار به عذرخواهی از آن پزشک کردند. آن دکتر می‌گوید: «البته، ما به داعش نپیوسته‌ایم و در ترس و وحشت زندگی می‌کنیم.»

به گزارش واشنگتن‌پست یکی از برنامه‌های داعش پس از تسلط بر موصل این بود که پوشش یا لباسی هماهنگ برای پزشکان زن در بیمارستان‌های شهر مصوب کنند. اقدام دیگر داعش متوقف ساختن برنامه‌های آموزش خانواده بود. یکی از پزشکان می‌گوید: چندی پیش عوامل داعش مانع از بیهوشی یک زن بیمار به دست پزشک مرد شدند. وقتی پزشکان زن اجازه ندارند شب شیفت باشند زنان باردار شب‌ها از هیچ اقدام درمانی برخوردار نمی‌شوند و میزان مرگ و میر مادران افزایش می‌یابد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: جدایی پزشکان زن و مرد در بیمارستان‌های داعش
+ نوشته شده در  93/09/06ساعت 13:33  توسط فواد  | 

مرتضی پاشایی برخاسته از دنیای مجازی

ماندانا ملاعلی در ایران نوشت:

یک صدا، یک ترانه، یک آواز در میان این همه سلیقه و این همه صدای متنوع باید خیلی شانس بیاورد تا مورد قبول طبع مردم قرار گیرد.

یک شعر، یک آواز، یک خواننده باید خیلی فراتر از انتظار باشد تا ماندگار بماند و ماندگار شود. یک موسیقی، یک نت، یک آواز باید از اعماق دل برآمده باشد که شنونده را وابسته کند و به قول سپهری تعبیر عاشقانه «قشنگ» را برای آن استفاده کنند. یک خواننده، یک انسان، یک مرد باید خیلی متفاوت باشد که ظرف 4-3 سال اسطوره‌ای شود در ذهن آدم‌هایی که دوستش داشته‌اند. و پاشایی امروز هم برای هوادارانش که با بدرقه‌ای بی‌سابقه او را نه به خاک که به دل سپردند و هم برای نظاره‌کنندگان این بدرقه خاطره‌ای احترام‌آمیز و فراموش نشدنی است. شاید هنوز باور رفتن برای صدایی که می‌خواست ماندنی باشد سخت است اما انگار پاشایی وقتی رفت با رفتنش تازه مانند «پروانه‌ای از پیله» دست و پاگیرش خلاص شد و تا آسمان دل دوستدارانش اوج گرفت و چنان پرشور بدرقه‌اش کردند که کسی انتظارش را نداشت. او که این اواخر رنگ و رویی چون «عصر پاییزی» داشت در یک جمعه بی‌حوصلگی دلگیر، برای خیلی‌ها که آرزوی دیدنش را داشتند دیگر یک خاطره شد و رفت که برای همیشه بماند. اما چگونه رفتن او این روزها خود یک سؤال بزرگ شده است.

 ماندن در رفتن است

پاشایی را خیلی‌ها شنیده بودند، وقتی تنها بودند، وقتی رانندگی می‌کردند، در سفر، در یک برنامه تلویزیونی، در آهنگ پیشواز تلفن همراه و خیلی جاها که خیلی وقت‌ها عادت داریم اثری را بی‌مهر و امضا ببینیم و بشنویم بی‌اینکه به اسم زیر اثر توجه کنیم. اما باعث تأسف است که یکی از مهم‌ترین عواملی که سبب می‌شود یک هنرمند را با دقت ببینیم و روی آثارش با توجه به عنوان یک محصول هنری و فرهنگی مکث کنیم، وقتی است که از دست رفته باشد یا مرگ، او را تهدید کند.

و پاشایی را خیلی از ما شناختیم، اما وقتی بیماری داشت او را از پای در می‌آورد یا آن روز که رخت بربست. خیلی‌ها او را مثل یک سریال غم انگیز ترانه به ترانه دنبال کردند تا پرده آخر و در همین قدم به قدم آب شدن بود که وابسته و دلبسته او، زندگی و ترانه هایش شدند. تا آخر ماندن و نغمه سرودن تا آخرین نفس؛ یکی دیگر از دلایلی است که مردم او را به عنوان خواننده محبوبشان انتخاب کرده‌اند. این استقامت از دید خیلی‌ها یکی از شاخصه‌های منحصر به فرد پاشایی بودکه به بیماری وا نداد و از خدشه دار شدن چهره یک ستاره به وسیله سرطان نترسید و تا وقتی که از پا در نیامده بود، آهنگ ساخت و اجرا کرد و روی صحنه برد. مرتضی پاشایی تنها هنرمندی نیست که چنین دیر هنگام تکریم می‌شود. گرچه او وقتی در قید حیات بود نیز دوستداران زیادی داشت. اما نمی‌توان این را ندیده گرفت که اخبار زندگی خصوصی و بیش از همه خبر بیماری مهلک، مرگ ناگهانی، تولد فرزند و ازدواج و طلاق خوانندگان، هنرمندان و افراد معروف بیش از همه مورد توجه قرار می‌گیرد. و خبر رفتن مرتضی پاشایی نیز به سرعتی باورنکردنی در شبکه‌های اجتماعی که خود پاشایی نیز درآنها فعال بود، پیش رفت و صاعقه وار بر دل دوستدارانش نشست. تصمیم‌ها گرفته شد، قرار‌های وایبری و شبکه‌های اجتماعی گذاشته شد، هرکه خبر را گرفت به دوستانش گفت و دوستانش به دوستانشان و این شبکه خبر رسانی، بدرقه‌ای را رقم زد که کمتر سابقه داشت. او حتی این روزها دارد به سمبل مبارزه علیه سرطان بدل می‌شود.

 مرگ را بو می‌کشیم

وقتی هنرمندی بیمار است در سایت‌های خبری و خبرگزاری‌ها چندین بار خبر فوت آنان منتشر می‌شود. این نوع خبر‌ها می‌تواند خانواده مضطرب بیمار را تحت فشار قرار دهد. صدا و سیما هنرمندان را با ظاهری رنجور وگاه تکان دهنده به صحنه نمایش تلویزیون می‌کشد زیرا می‌داند مخاطب کنجکاو با چشمان گاه بی‌رحم خود تشنه دیدن هرزاویه‌ای از زندگی هنرمندی است که می‌شناسد. رسانه‌ها گاه کار را به جایی می‌رسانند که در واپسین روزهای بیماری هنرمندان شایعه فوت آنها را منتشر می‌کنند که لابد ببینند چقدر بازدید سایتشان بالا می‌رود. این خبرها در شبکه‌های اجتماعی نیز تلفن همراه به تلفن همراه نقل می‌شود و مثل سرطان منتشر می‌شود تا به گوش خانواده بیمار برسد. اتفاقی که در مورد پاشایی هم افتاد. این مرگ پاییدن‌ها، خود هنرمند را هم می‌تواند زمینگیر کند و روحیه‌اش را درهم بشکند.

 شکنجه‌ای در فضای مجازی

نمی دانم باید یک نفر را چطور دوست داشته باشی که به خود اجازه دهی تصویر زجر کشیدنش را با دیگران به اشتراک بگذاری و باز نشر کنی یا لایک بگیری و بازدید‌کننده ات افزایش یابد. چنین کارهایی در واقع بی‌احترامی به فضای خصوصی بیمار و آزردن افکار عمومی است. یکی از واقعیات تلخی که در انتشار خبر فوت پاشایی رخ داد باز نشر تصاویری به عنوان آخرین لحظات وی بود که خانواده این هنرمند فقید را نیز بسیار متأثر کرد و اعتراض آنان را برانگیخت. گرچه حضور پر رنگ هواداران وی در مراسم خاکسپاری خود به کمک همین ابزارهای جدید ارتباطی و شبکه‌های مجازی صورت گرفت و ناگهان شبکه از طریق هواداران یکدیگر را از فوت پاشایی مطلع کردند و قرارهای آخرین وداع نه تنها در تهران بلکه در خیلی از شهر‌های کشور گذاشته شد.

 این تجمع متعلق به کیست؟

پس از فوت مرحوم پاشایی خانواده او بیانیه‌ای صادر کردند که او را عاشق اهل بیت(ع) و درخط انقلاب و نظام معرفی می‌کرد. پیکر این هنرمند نیز با پرچم جمهوری اسلامی تشییع شد. این بیانیه حرکتی پیشگیرانه بود برای ادعاهای کسانی که هر تجمعی را متعلق به خود تلقی می‌کنند و زمانی که یک اتفاق ساده می‌افتد به سرعت از آن حاشیه می‌سازند.

 دنیای شبکه‌ای طرفداران ناشناخته

پاشایی خواننده، نوازنده و آهنگساز پاپ ایرانی با قرار دادن ترانه‌هایش در اینترنت شناخته شد. او نخستین آلبوم رسمی خود، «یکی هست» را در سال ۱۳۹۱ منتشر کرد. آلبوم‌های «گل بیتا» و «اسمش عشقه» دو آلبوم دیگر او هستند که تا پیش از درگذشتش به‌صورت رسمی منتشر نشده بودند.

وی از آذر ۱۳۹۲ به تشخیص پزشکان به سرطان معده مبتلا شد و تا پایان عمرش با این بیماری دست و پنجه نرم کرد.

او هنرمندی بود که مقابل دیدگان شبکه‌های مجازی متولد شد، با <ماه عسل> در صدا و سیما قد کشید و در مقابل دوربین‌ها و روی صحنه قطره قطره آب شد.

او مردی بود که با رسانه‌های زمانش زیست و با رسانه‌های زمانش تا خانه ابدی خود بدرقه شد و اگر بخواهیم تحلیلی از این موج جمعیت بدهیم باید گفت: پاشایی با رسانه‌های زمانش پیوند داشت و این رسانه‌ها او را به جمعیت ناپیدای طرفدارانش پیوند می‌دادند. جمعیتی که پر رنگ‌ترین حضورشان در سمفونی مرگ این هنرمند جوان بروز کرد.

 ترانه‌های پاشایی از نگاه ارتباطات

دخترک 4 ساله‌ای را دیدم که شعری از پاشایی را زمزمه می‌کرد و می‌گفت: دیدید طفلکی پاشایی غذای بد خورد دل درد گرفت مریض شد؟

و آهنگی از آهنگ‌های ساده و دلنشین او را چنان زمزمه می‌کرد که انگار یک شعر از مهد کودک می‌خواند. مطمئن بودم او از معنای چیزی که می‌خواند درک کاملی ندارد اما همان قدر اطمینان داشتم که با آهنگ آن مأنوس است. وقتی جمعیتی را می‌بینید که از پیر و جوان اشعاری را زمزمه می‌کنند دو چیز واقعیت دارد: یکی اینکه آن ترانه‌ها به ذهن می‌نشیند و دوم اینکه برای هر سنی قابل توجه و دلنشین است و بارها آن را شنیده‌اند.

دکتر نسترن خواجه نوری استاد ارتباطات، از منظر ارتباطات شفاهی اعتقاد دارد برای اینکه یک پیام در ذهن مخاطب بنشیند قالب شعر، ترانه، آواز و بهترین نوع آن پیام‌هایی با هجاهای آهنگین و کوتاه است. ویژگی‌ای که در تمامی ترانه‌های مرحوم پاشایی دیده می‌شود. دکتر خواجه نوری می‌افزاید: صدای نرم و آرام و حالت پذیرای خواننده از عناصر پذیرفته شدن پیام وی بوده‌اند. به علاوه ویژگی‌های ظاهری وی و درگیری‌اش با بیماری سبب شد که این مقبولیت افزایش یابد. خواجه نوری زبان ارتباط نسل جوان را موسیقی و آواز می‌داند و می‌افزاید: بیشترین طرفداران این هنرمند را نیز همین افراد تشکیل می‌دادند که به نوعی اشعار خوانده شده توسط پاشایی مشکلات آنان را مطرح می‌کرده است.

وی اهمیت به مخاطب و ایجاد ارتباط با وجود بیماری را از دیگر دلایلی می‌داند که به مقبولیت این چهره افزوده است.

 درست مثل شما

با بررسی پرونده هنری این ستاره «درگذشته» به نکاتی می‌رسیم که از منظر علم ارتباطات قابل تأمل است.

می‌گویند برای اینکه یک پیام بهترین نفوذ را داشته باشد باید از سنخ فرهنگ مخاطب باشد. کلامی از جنس حرف‌های من و شما، کافی نیست؛ حتی گوینده نیز باید از جنس من و شما باشد. و این ستاره کسی نبود که ساعت‌ها زیر تیغ جراح باشد تا ظاهر خود را روتوش کند، ظاهرش را به کمک ساعت‌ها ورزش و بدنسازی به یک ابر انسان بدل کرده باشد، هنگام بیماری خود را به کسی نشان ندهد و چیزی فراتر از من و تو باشد.

او انسانی بود که بیماری صدایش را می‌لرزاند، لاغر و تکیده می‌شد، ظاهرش تغییر می‌کرد و حتی اگر از رنج بیماری چهره‌اش دگرگون می‌شد از مخاطب نمی‌ترسید زیرا از جنس مخاطب بود و چنین بود که پیام‌هایش دلنشین‌تر می‌شد. زیرا مثل او بودن دست یافتنی به نظر می‌رسید و با مبارزه علیه بیماری ویرانگر که همه دوستدارانش آن را نظاره‌گر بودند، یک قهرمان بود که می‌توانست الگوی جوانانی باشد که از شکست‌ها می‌ترسند و پا پس می‌کشند و خیل دوستدارانش تا آخرین لحظه قهرمان خود را تشویق کردند اما بالاخره سرطان او را زمین زد اما این پایان کار نبود. از پیله‌ای که دیگر برای پاشایی تنگ و آزار دهنده شده بود پروانه‌ای به آسمان پر کشید که زیباتر، دلنشین‌تر و ماندگار‌تر از تمام این مبارزه سهمگین بود.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: مرتضی پاشایی برخاسته از دنیای مجازی
+ نوشته شده در  93/09/06ساعت 13:33  توسط فواد  | 

واکنش چین و روسیه به استقرار موشک‌های آمریکا

دولت چین با توجه به برنامه آمریکا برای استقرار سیستم دفاع ضدموشکی پیشرفته در کره جنوبی، تاکید کرد که این اقدام، به روابط پکن و سئول زیان های شدیدی خواهد زد.

به گزارش ایرنا، دولت آمریکا به تازگی اعلام کرده که قصد دارد یک سیستم دفاع موشکی پیشرفته را در برابر تهدیدهای احتمالی کره شمالی در خاک کره جنوبی مستقر کند.

«کی گو هونگ» سفیر چین در کره جنوبی در واکنش به این برنامه واشنگتن، گفت: پذیرش کره جنوبی با استقرار این سامانه موشکی با برد 2 هزار کیلومتر، فراتر از اهدافی مانند کره شمالی را هدف قرار می دهد که این موضوع به هیچ وجه از سوی پکن قابل پذیرش نیست.

وی افزود: تحقق این امر باعث می شود ثبات و امنیت در شبه جزیره کره به مخاطره افتاده و امنیت کشورهای منطقه نیز دچار مشکل شود.

به گزارش چاینا دیلی، سیستم دفاع موشکی آمریکا موسوم به 'تاد' می تواند موشک های کوتاه برد و میان برد و همچنین موشک های بالستیک را سرنگون کند.

روسیه نیز پیشتر ضمن اعتراض به این برنامه آمریکا، تاکید کرده بود که استقرار این موشک ها، ناقض امنیت ملی کشورهای منطقه است.

کره جنوبی و آمریکا متحد نظامی هستند و همواره اقدام به برگزاری رزمایش های مشترک در آب های ساحلی جنوب و جنوب غرب شبه جزیره کره می کنند.

در حال حاضر بیش از 28 هزار و 500 سرباز آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

رزمایش های نظامی آمریکا با کره جنوبی در شبه جزیره کره همواره با اعتراض های شدید کره شمالی مواجه است. کره شمالی برگزاری این رزمایش ها را تهدیدی علیه ثبات و امنیت این منطقه می داند.

همچنین حضور ارتش آمریکا در کره جنوبی با 28 هزار و 500 نیرو عملا این منطقه را به سمت بی ثباتی و تشنج سوق داده و سبب شده است تا دو کشور کره شمالی و کره جنوبی که از سال 1950 میلادی در شرایط نه جنگ نه صلح بسر می برند، به مرز یک جنگ فراگیر نزدیک شوند.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: واکنش چین و روسیه به استقرار موشک‌های آمریکا
+ نوشته شده در  93/09/06ساعت 13:33  توسط فواد  | 

مطالب قدیمی‌تر