X
تبلیغات
مدیا 85

مدیا 85

مجله خبری مدیا 85

وزارت ورزش ریز قراردادهای استقلال را منتشر کرد

وزارت ورزش فهرست ریز قرارداد بازیکنان استقلال در فصل 92-93 را منتشر کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، مازیار ناظمی شفاف سازی هزینه‌های ورزش حرفه‌ای را یک خواست عمومی از سوی مردم و رسانه‌ها اعلام کرد و گفت: خوشحالیم بعد از سالها این مهم با تدبیر و مدیریت وزیر ورزش و جوانان و همراهی مجموعه مدیریتی وزارتخانه، بویژه دکتر خادم معاون وزیر و نماینده تام الاختیار وزیر در امر واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در این زمان میسر شد و امیدوارم با حمایت و همراهی مسئولان، نمایندگان، مردم و بخصوص رسانه‌ها این روند مطلوب برای جلوگیری از برخی مفاسد در ورزش ادامه داشته باشد.

ناظمی افزود: بعد از اعلام آمادگی سرمربی و مدیر عامل باشگاه استقلال تهران برای انتشار مبالغ قرارداد و هزینه‌های این تیم در فصل گذشته ، این موضوع با دکتر خادم مطرح شد و با مساعدت ایشان که در بحث شفاف‌سازی هزینه‌های دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بسیار پیگیر است، ریز مبالغ دریافتی بازیکنان و کادر فنی تیم استقلال برای اطلاع عموم و رسانه‌ها اعلام می‌شود.

مازیار ناظمی تاکید کرد: وزارت ورزش و جوانان در موضوع شفاف‌سازی قرار دادهای ورزش حرفه‌ای بویژه فوتبال جدی است و این مهم را با هدف حفظ سرمایه‌های مردم و کشور با همراهی دولت ، مردم و رسانه‌ها با قاطعیت دنبال خواهد کرد.

ناظمی در پایان با تقدیر از پیشگامی برخی باشگاهها و مدیران در اعلام صحیح هز ینه‌های باشگاهشان گفت: شفاف‌سازی هزینه‌های فوتبال حرفه‌ای برنامه مهم دکتر گودرزی است و خوشحالیم که این تصمیم با استقبال مردم، مسئولان، نمایندگان مجلس و حتی برخی مدیران عامل ، مربیان و بازیکنان تیمها روبرو شده است.

 این فهرست در شرایطی منتشر شده که نامی از بازیکنان خارجی استقلال در این لیست نیست.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: وزارت ورزش ریز قراردادهای استقلال را منتشر کرد
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:14  توسط فواد  | 

شناخت همسر آینده از روی رانندگی

یک مشاور خانواده با بیان شرایط ازدواج آرمانی از زوجین خواست تا معیارهای صحیح انتخاب همسر و مهارتهای زندگی را بیاموزند و سپس اقدام به ازدواج کنند و گفت: از روی شیوه رانندگی تا حد زیادی می توان به شخصیت افراد پی برد.

به گزارش فارس، اصغر کیهان‌نیا در پاسخ به سوال یکی از شهروندان مبنی بر چگونگی شناسایی سلامت روان همسر آینده اظهار داشت: یکسری تمهیدات در این زمینه وجود دارد و باید بدانیم در دوران آشنایی پیش از ازدواج به جای پرسیدن سؤالات غیرضروری مانند علاقه به تیم ورزشی خاص، دقت فراوانی در مورد رفتار، افکار و گفتار همسرمان داشته باشیم.

وی گفت: مثلاً مردی که موقع رانندگی با سرعت می‌رود عجول است اگر به دیگران راه ندهد رقابت‌جو است. چنانچه تخلفاتی از قبیل پارک دوبله انجام دهد قانون‌شکن است و اگر خودروهای دیگر بوق زدند و او ناسزا گفت بددهن است.

وی با اشاره به اهمیت رفتارهایی مانند غذا خوردن، بیان خاطرات دوران کودکی و رشد گفت: وقتی به رستوران می‌روید اگر کسی را که برای ازدواج انتخاب کرده‌اید نوع غذای شما را برگزیند زورگو است و آمرانه رفتار می‌کند نحوه غذا خوردن نیز می‌تواند سلامت روانی او را نشان دهد.

این روانشناس افزود: باید درباره سازگاری با دوستانش نیز سؤال پرسیده شود سازگار بودن یعنی عقل‌گرایی یعنی فرد با تفکر و اندیشه واکنش نشان دهد نه از روی احساس و هیجان.

این مشاور خانواده در پاسخ به پرسش یکی دیگر از شهروندان درباره اهمیت تفاهم یا علاقه‌مندی در ازدواج گفت: اینها دو بال کنار هم هستند اول جاذبه و علاقه باید باشد و تفاهم در کنار آن.

وی گفت: زوجین باید برای هم ساخته شوند وقتی معیار صحیح انتخاب همسر را در نظر گرفتیم آن وقت با علاقه‌مندی می‌توانیم ازدواجی موفق داشته باشیم. ازدواج آرمانی دو شرط دارد شرط اول معیار صحیح انتخاب همسر از نظر تحصیلات، نگاه سیاسی، مذهبی و فرهنگی.

وی افزود: ممکن است دو دانشجو با هم هماهنگ باشند اما خانواده‌هایشان به لحاظ فرهنگی متفاوت باشند این تفاوت می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات بعدی شود.

وی ادامه داد: شرط دوم مسئولیت‌پذیری بعد از ازدواج است یعنی طرفین به تعهداتی که پیش از ازدواج داده‌اند باید وفادار بمانند و مسئولیت‌های خودشان را در مقابل یک زندگی زناشویی بشناسند.

کیهان نیا گفت: ازدواج راز و رمز ندارد. به شانس و اقبال ربطی ندارد و هندوانه در بسته نیست یک ازدواج آرمانی فقط راه و روش دارد هر که به این راه و روش آگاهی داشته باشد می‌تواند ازدواجی موفق داشته باشد.

این مشاور خانواده اظهار داشت: برای رانندگی باید گواهینامه داشته باشیم اما برای تشکیل خانواده اقدام به یادگیری معیارهای انتخاب همسر و مهارت‌های زندگی نمی‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: یک گلدان گل برای رشد باید خاک و ریشه سالم داشته باشد. اینها معیارهای اولیه هستند. آفتاب و آب برای رشد گیاه معیارهای ثانویه را تشکیل می‌دهد اگر به گلدان کم آب دهیم می‌خشکد و اگر زیاد آب دهیم پژمرده می‌شود بنابراین باید اعتدال را رعایت کنیم.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: شناخت همسر آینده از روی رانندگی
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:14  توسط فواد  | 

افزایش قربانیان کشتیِ کره جنوبی

غواصان جستجوگرِ قربانیان کشتی غرق‌شده کره جنوبی با کشف 10 جسد دیگر اعلام کردند که شمار تلفات این حادثه تاکنون به 46 تن رسیده است.

 به گزارش ایسنا، مقامات کره جنوبی اعلام کردند: غواصان پس از آن که توانستند به داخل لاشه کشتی غرق شده راه پیدا کنند، جسد 10 تن دیگر از سرنشینان این کشتی را پیدا کردند. بیش از 265 نفر که بیشتر آنان از میان دانش آموزان دبیرستانی بودند بر اثر واژگونی و غرق‌شدن این کشتی، ناپدید شده و تنها 174 نفر نجات یافته‌اند.

ناخدای این کشتی پس از دستگیری در بازجویی‌های خود گفت: به دلیل نامناسب بودن شرایط دریا و عوامل دیگر از مسافران خواستم کشتی را ترک نکنند و از تصمیم خود دفاع می‌کنم.

«لی جون سئوک»، ناخدای 68 ساله این کشتی که روز شنبه به اتهام بی‌مسئولیتی و به خطر انداختن جان مسافران دستگیر شد، افزود: نگران بودم در صورتی‌ که مسافران خود را به داخل دریا پرتاب کنند به دلیل عدم حضور قایق‌های نجات در آن زمان در جریان شدید امواج غرق شوند.

ناخدای این کشتی مسافربری اظهار کرد: در آن زمان جریان آب بسیار شدید بود، دمای آب دریا هم پایین بود و می‌دانستم که تخلیه مسافران در چنین شرایطی کار خطرناکی است.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: افزایش قربانیان کشتیِ کره جنوبی
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:13  توسط فواد  | 

تجمع دوباره کارمندان وزارت صنایع مقابل مجلس

خانه ملت نوشت:

جمعی از کارکنان سازمان صنعت، معدن و تجارت صبح امروز در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

این تعداد از کارکنان سازمان صنایع و معادن به نمایندگی از تمامی کارکنان صنایع و معادن سراسر کشور در مقابل مجلس تجمع و نسبت به قراردادهای خود اعتراض کردند.

این کارکنان سازمان صنایع و معادن کارکنان قراردادی محسوب می‌شدند که این سازمان در سال جدید تصمیم دارد این کارکنان را به نیروهای شرکتی تبدیل کند و این موضوع سبب اعتراض این افراد شده بود.

گفتنی است این افراد در تاریخ (24 فروردین ماه) سال جاری نیز در اعتراض به اقدام این سازمان مقابل مجلس تجمع کردند.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: تجمع دوباره کارمندان وزارت صنایع مقابل مجلس
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:13  توسط فواد  | 

الظواهری: داعش ارتباطی با القاعده ندارد

ایمن الظواهری در اظهاراتی جدید با ادعای نبود ارتباط میان القاعده و داعش، از گروههای تروریستی مسلح حاضر در سوریه درخواست کرد به جنگ داخلی میان خود پایان دهند.

به گزارش مهر، پایگاه عراقی نهرین نوشت: "ایمن الظواهری" سرکرده القاعده در اظهاراتی که در پایگاههای اینترنتی وابسته به القاعده منتشر شده، خواستار توقف جنگ داخلی میان گروههای مسلح در خاک سوریه شد.

وی با تایید احتمال نفوذ برخی جریانها میان گروههای مسلح و به اصطلاح جهادی در سوریه، اظهار داشت: من احتمال نفوذ این گونه جریانهای ضدجهادی را رد نمی کنم، این جریانها در راستای تحریک گروههای جهادی و تنش آفرینی میان آنها فعالیت می کند.

وی در عین حال به احتمال نفوذ یک گروه وابسته به نظام سوریه در میان گروههای مسلح که آنها را به کشتار یکدیگر دعوت می کند، اشاره کرد.

الظواهری در ادامه با ادعای نبود ارتباط میان القاعده و داعش، مدعی شد که میان این دو گروه از لحاظ روش و عملکرد تفاوت وجود دارد. وی افزود: القاعده بر مبارزه با آمریکایی ها و پیشگیری از جنگهای دیگر تاکید دارد و از عملیاتهایی که در آنها خونهای زیادی بر زمین می ریزد، می گریزد! ما از عملیات در مساجد ، بازارها و مناطق مسکونی اجتناب می کنیم و همچنین با درگیری با دیگر گروههای مسلح مخالف هستیم!

سرکرده القاعده همچنین در ادامه اظهارات بسیار متناقض و سوال برانگیز خود، از نقش آفرینی ایران و حزب الله که همواره علیه منافع آمریکا در منطقه موضع گیری کرده اند، انتقاد کرد و درگیری با نیروهای مقاومت حزب الله لبنان در سوریه را یک امر واجب عنوان کرد!

خاطرنشان می شود سخنگوی داعش اخیرا در بیانیه با انتقاد شدید از سران القاعده آنها را به ارتداد از دین و صدور فتواهایی در زمینه قتل عام متهم کرده بود. داعش همچنین بر ادامه نبرد با القاعده و جبهه النصره (شاخه القاعده در سوریه) تا زمان پیروزی تاکید کرده بود.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: الظواهری, داعش ارتباطی با القاعده ندارد
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:13  توسط فواد  | 

۵ دستاورد جدید ارتش رونمایی شد

جدیدترین دستاوردهای نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز با حضور امیر احمدرضا پوردستان فرمانده این نیرو رونمایی شدند.

به گزارش تسنیم، سلاح 6 لول نواخت بالا (گتلینگ گان) کالیبر 50، زره مایع کامپوزینی هوشمند، تانک بهینه سازی شده سبلان، توپ 155 هویزه و خودروی تاکتیکی فوق سنگین ذوالجناح از جمله این دستاوردها است.

** ویژگی‌های سلاح 6لول محرم

نواخت این سلاح 2000 الی 2500 تیر در دقیقه بوده و قابلیت به کارگیری در زمین، هوا و دریا را دارد.

این تیربار می‌تواند روی ادوات زمینی، بالگرد و هواپیماهای بدون سرنشین، ناوها و ناوچه نصب شود. در حال حاظر نزاجا تنها دارنده دانش فنی سلاح های نواخت بالا در سطح منطقه است.

** ویژگی‌های زره مایع کامپوزیتی هوشمند

این دستاورد مبتنی بر فناوری نانو زره کامپوزیتی هوشمند، مقاوم در مقابل گلوله‌های کالیبر 50 هسته فولاد ضد زره طراحی و ساخته و به صورت عملیاتی با موفقت کامل آزمایش شده است.

این زره ترکیبی، ضمن مقاومت در برابر نفوذ موشک‌ها، 76 درصد وزن زره را کاهش داده است.

عملکرد این محصول به گونه‌ای است که اگر یک گلوله یا موشک به زره هوشمند اصابت کند، زره مایع هوشمند بلافاصله به آن نقطه تزریق شده و زره تبدیل به ماده سخت می‌شود و مقاومت آن به گونه ای افزایش می‌یابد که از نفوذ گلوله جلوگیری می‌کند. تمام این واکنش، در کمتر از یک هزارم ثانیه روی می‌دهد.

** تانک سبلان ایران

براساس تجارب و دانش به دست آمده ناشی از طراحی ساخت  و تولید تانک ذوالفقار و تانک صمصام، تانک سبلان با طراحی و ساخت برجک جدید، نصب توپ 105 میلی متری، نصب سامانه کنترل آتش پیشرفته و نصب سامانه‌های مخابراتی و بی‌سیم و ارتباط داخلی، می‌تواند نیاز حوزه زرهی نزاجا را در 10 سال آینده تأمین کند.

این تانک به گونه‌ای طراحی و ساخته شده که کاملا منطبق با زیرساخت‌های آمادی، آموزشی و تعمیراتی نزاجا بوده و هیچ نیازی به سرمایه‌گذاری مجدد ندارد. تمام مراحل ساخت این تانک کاملا بومی است.

** توپ 155 میلی متری هویزه

انجام این پروژه نزاجا را قادر می‌سازد که در صورت نیاز، رأسا نسبت به تولید این سلاح اقدام کند.

** خودروی تاکتیکی فوق سنگین 10 در 10 ذوالجناح

این خودرو دارای 5 محور (10 چرخ) فعال است که دو محور اول و دوم و محور پنجم فرمان پذیر هستند. طراحی این خودرو براساس تطابق کامل با کلیه شرایط سرزمینی و اقلیمی ایران انجام شده است.

این خودروی چند منظوره، قابلیت عبور از رودخانه تا عمق 1.5 متر، حداکثر ظرفیت بار 30 تن، حمل محموله با طول 10.5 متر، حداکثر شیب روی 25 درصد، وزن خالص 21 تن و سامانه تعلیق مستقل است.

این خودرو قابلیت هرگونه تغییر دیگری برای کاربردهای مدنظر و انجام تغییر در طراحی را داراست.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: ۵ دستاورد جدید ارتش رونمایی شد
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:13  توسط فواد  | 

پرونده «هوو» در کمیسیون اصل 90

رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، با اشاره به حضور مسئولان ایران خودرو دیزل در نشست این کمیسیون، گفت: این نشست با هدف رسیدگی به شکایت رانندگان کامیون «هوو» برگزار می شود.

محمدعلی پورمختار در گفت وگو با خانه ملت، با اعلام اینکه نشست مشترک کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس با مسئولان سازمان تعزیرات حکومتی و مسئولان شرکت ایران خودرو دیزل در هفته جاری برگزار می شود، گفت: این نشست با هدف رسیدگی به شکایت رانندگان کامیون ˈهووˈ انجام می شود.

نماینده مردم بهار و کبودر آهنگ در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بعد از شکایت بسیاری از رانندگان خودروهای سنگین از ایران خودرو دیزل به علت فروش کشنده هوو، سازمان تعزیرات حکومتی این شرکت را به پرداخت غرامت به شاکیان محکوم کرد، اما متأسفانه این حکم تاکنون اجرایی نشده، از این رو نشست این هفته کمیسیون برای تعیین و تکلیف وضعیت شاکیان است.

رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، از برگزاری نشست کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس با مسئولان سازمان استاندارد ملی ایران و پلیس راهور ناجا در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: این نشست با هدف بررسی چگونگی اعمال استانداردهای اجباری برای خوردوهای تولید داخل انجام می شود.

از آغاز ورود کشنده های هوو ساخت چین در ناوگان باری، گزارش های متعددی از بروز نقص فنی منجر به بروز سوانح و حوادث گزارش شده است که کارشناسان دلیل آن را مربوط به سطح استانداردهای این کشنده می دانند.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: پرونده «هوو» در کمیسیون اصل 90
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:13  توسط فواد  | 

۱۳چهره اخوان‌ در دولت اوباما

روزنامه عربستانی الوطن گزارش داد ۱۳ چهره شناخته‌شده اخوان‌المسلمین، مسئولیت‌های حساس و جایگاه‌های مهمی در دولت رئیس‌جمهور آمریکا دارند.

به گزارش فارس، روزنامه عربستانی«الوطن» نوشت: گزارش داد که 13 عضو سازمان جهانی اخوان المسلمین در میان مسئولان و چهره‌های شناخته شده دولت فعلی «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا حضور دارند.

این روزنامه تأکید کرد که 6 تن از این افراد مسئولیت‌های حساسی بر عهده دارند.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: ۱۳چهره اخوان‌ در دولت اوباما
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:12  توسط فواد  | 

دیدارمداحان وذاکرین اهل بیت(ع)بارهبرانقلاب

+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:12  توسط فواد  | 

پسر شیطان صفت پس از یکسال دستگیر شد

+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:11  توسط فواد  | 

چهارمین کارت زرد مجلس به فانی رسید

نمایندگان مجلس چهارمین کارت زرد و اخطار خود را پس از قانع نشدن از پاسخ‌های وزیر آموزش و پرورش درباره سؤال 15نماینده به فانی دادند.

به گزارش فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان پس از بررسی سؤال ملی مهرداد بذرپاش نماینده تهران از علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش که به نمایندگی از 15 نماینده مجلس که سوال را مطرح کرد، با 71 رأی موافق، 115 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از 202 نماینده حاضر در جلسه، پاسخ‌های وزیر را قانع‌کننده ندانستند.

این نمایندگان از وزیر پرسیدند: علت به کارگیری افرادی که در سن بازنشستگی قرار دارند و حدود 10 سال از زمان بازنشستگی آنان گذشته است در وزارتخانه‌ای که بیشترین کار را با قشر نواجونان و جوان جامعه دارد و با توجه به اینکه بسیاری از نیروهای موجود از نیروهای خدوم و آماده به کار هستند، چیست؟

وکلای ملت پیش از این به سید رضا فرجی دانا وزیر علوم، علی جنتی وزیر ارشاد و علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز کارت زرد داده بودند.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: چهارمین کارت زرد مجلس به فانی رسید
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:11  توسط فواد  | 

عراقچی: کارشناسان به نیویورک می روند

عضو تیم هسته‌ای کشورمان گفت: این دور از گفتگوهای کارشناسی در نیویورک و در حاشیه کمیته مقدماتی اجلاس بازنگری "ان‌پی‌تی" برگزار می‌شود.

"سیدعباس عراقچی" در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، در پاسخ به سوالی پیرامون دور آتی مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5، گفت: این دور از گفتگوهای کارشناسی در نیویورک و در حاشیه کمیته مقدماتی اجلاس بازنگری "ان‌پی‌تی" برگزار می‌شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون ترکیب تیم کارشناسی ایران و اینکه آیا دو مشاور جدید مذاکرات در این دور از گفتگوهای (کارشناسی) حضور دارند، اظهار داشت: فقط اعضای تیم کارشناسی فنی در این دور از گفتگوها حضور پیدا می‌کنند.

گفتنی است، این دور از گفتگوهای کارشناسی از 15 تا 19 اردیبهشت‌ماه در نیویورک برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است، هیئت‌های کارشناسی ایران و ۱+5 در روزهای ۱۴ و 16 فروردین به مدت 3 روز در وین درباره جزئیات راه‌حل جامع با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: عراقچی, کارشناسان به نیویورک می روند
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:11  توسط فواد  | 

علی دایی در مستند برزیلی جام جهانی

 شبکه‌ای مستندساز که بازی‌های جام جهانی را تحت پوشش قرار داده سفری به دو کشور حاضر در جام جهانی دارد و با اسطوره‌ها و بزرگان کشورهای مختلف درباره جام جهانی گفت‌وگو می‌کند.

به گزارش فارس، از همین رو این شبکه برزیلی درخواستی را از علی دایی داشت تا با سرمربی حال حاضر قرمزپوشان و آقای گل جهان به عنوان اسطوره فوتبال ایران که در صحن بین‌المللی نیز بسیار توانمند بوده، گفت‌وگو کند.

گفتنی است این شبکه برزیلی مخصوص بازی‌های جام جهانی است و گزارش‌های خود را قبل از بازی‌های تیم‌های ملی کشورها و بین بازی‌ها پخش خواهد کرد.

علی دایی نیز قرار است با این شبکه تلویزیونی درباره خاطرات فوتبالش و خصوصا جام جهانی گفت‌وگو کند.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: علی دایی در مستند برزیلی جام جهانی
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:10  توسط فواد  | 

جزییات تغییر تعرفه‌های تلفن از امشب

با تغییر روش پالس محوری به محاسبه کارکرد مشترکین بر مبنای دقایق استفاده از تلفن، از این پس محاسبه هزینه‌های تلفن ثابت و همراه دستخوش تغییراتی خواهد شد که به گفته مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار تغییر تعرفه‌های همراه اول از ساعت 12 امشب خواهد بود.

به گزارش ایسنا، بر اساس مصوبه‌ای که چندی پیش در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تدوین شده قرار بر آن است که از این پس هزینه تماس‌های تلفن ثابت و همراه بر اساس تعداد دقایق محاسبه و شیوه محاسبه بر اساس پالس کنار گذاشته شود.

بر این اساس سقف تعرفه هر دقیقه مکالمه ثابت به ثابت داخل استانی 30 ریال، سقف تعرفه هر دقیقه مکالمه ثابت به ثابت بین استانی 330 ریال و سقف تعرفه هر دقیقه مکالمه ثابت به تلفن‌همراه سایر اپراتورها 625 ریال تعیین شده است.

این در حالی است که پیش از این هزینه تماس‌های تلفن ثابت و همراه برخی اپراتورها بر اساس پالس محاسبه می‌شد و بر همین اساس به عنوان مثال در استانی مانند تهران نرخ پالس ثابت به ثابت شهری برای استان‌هایی که هم‌کدسازی انجام نشده بود، ثابت به ثابت بین‌شهری و پالس ثابت به همراه اول 51.03 ریال محاسبه می‌شد و هر دقیقه مکالمه با ایرانسل و رایتل 625 ریال هزینه داشت.

حال بنا بر اعلام رییس سازمان تنظیم مقررات به منظور ساده‌سازی و حذف پالس محوری از تعرفه‌ها، اجرای هم‌کدی در سطح استانها، یکنواخت‌سازی در تعرفه‌های تلفن‌همراه، کمک به توسعه خدمات تلفن ثابت با تضمین درآمد منطقی برای این شبکه، برقراری عدالت تعرفه‌ای با حذف زون‌های بین‌شهری و تعیین حق اشتراک به صورت پلکانی، فراهم‌کردن امکان تعریف بسته‌های تعرفه‌ای مختلف توسط اپراتور، نظارت‌پذیری بهتر و پایه‌گذاری نظام تعرفه‌ای علمی برای سالهای آینده، به صورت ساده و شفاف در سه سطح مکالمات ثابت به ثابت داخل استانی، مکالمات ثابت به ثابت بین استانی و مکالمات تلفن ثابت به تلفن همراه تعیین شده است.

کمیسیون تعرفه پایه یکنواخت یک دقیقه مکالمه تلفن‌همراه سیم‌کارت دائمی برای اپراتورهای تلفن‌همراه برای تماس‌های درون شبکه‌ای را مستقل از مسافت 499 ریال تعیین کرده که بر اساس پروانه‌های صادره، اپراتورها می‌توانند در شرایط رقابتی تعرفه‌های مذکور را تا حداکثر 20 درصد بالاتر اعمال کنند که سقف این تعرفه برابر 599 ریال خواهد بود و این مبلغ برای سیم‌کارت‌های اعتباری می‌تواند حداکثر 50 درصد بالاتر باشد.

البته باید به این نکته هم توجه داشت که در میان سه اپراتور تلفن همراه کشور اپراتورهای دوم و سوم پیش از این نیز هزینه مکالمات را بر اساس دقیقه محاسبه می‌کردند اما از این پس شرکت مخابرات و همراه اول نیز ملزم به آن شده‌اند که در محاسبه هزینه‌های کاربران تعداد دقایق مکالمه را جایگزین پالس‌های مکالمه کنند.

اما در پی تغییر نحوه محاسبه هزینه‌های تلفن ثابت و موبایل همراه اول این سوال ایجاد شد که آیا با شیوه‌ی جدید مشترکان ملزم به پرداخت رقم‌های بالاتری خواهند شد؟

سخنگوی شرکت مخابرات ایران در این خصوص به ارائه‌ی توضیحاتی پرداخته و در گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرد: تغییر در شیوه محاسبه‌ هزینه‌ها، تغییری در درآمد‌های مخابرات ایجاد نخواهد کرد.

داوود زارعیان در توضیح بیشتر این مطلب اظهار کرد: اتفاق اصلی و اساسی آن است که نظام تعرفه‌ای ما از پالس به دقیقه تغییر کرده است. پیش از این در مکالمات شهری هر سه دقیقه یک پالس محاسبه می‌شد اما اکنون دیگر با تغییر شیوه‌ی محاسبه هر یک دقیقه به شکل جداگانه‌ای محاسبه می‌شود.

تعرفه‌ها چه تغییری کرده است؟

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران یادآور شد: پیش از این هزینه هر پالس مکالمه درون‌شهری 51 ریال بود، اما اکنون قرار بر آن است که مشترکان برای هر دقیقه مکالمه درون‌شهری 30 ریال پرداخت کند.

وی در عین حال یادآور شد: از سوی دیگر در زمینه‌ی تلفن‌های بین‌شهری در گذشته کمترین تعرفه ما 15 تومان و بالاترین هزینه 86 تومان بود که از این پس با شیوه جدید تمام شهرستان‌ها به صورت یکسان محاسبه می‌شوند و هر دقیقه تماس با آنها 330 ریال قیمت خواهد داشت.

اما زارعیان در پاسخ به این مطلب که با این وجود در مجموع مشترکان با افزایش هزینه پرداخت مواجه خواهند شد، توضیح داد: در تماس‌های بین‌شهری اکنون هزینه‌ی برخی استان‌ها که حدود 86 تومان بود به 33 تومان رسیده و به عبارتی می‌توان گفت که در این حوزه 53 تومان کاهش هزینه داشته‌ایم. البته در برخی موارد هم بوده است که مبلغ 15 تومانی تبدیل به 33 تومان شده است. در حوزه مکالمات درون‌شهری نیز شاید افزایشی اندک وجود داشته باشد، اما به هر حال محاسبات ما گویای آن است که در نهایت با تغییر شیوه‌ی محاسبه‌ تعرفه‌ها درآمد شرکت مخابرات تغییری نخواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که پیش از این چند درصد مکالمات شهری و چند درصد آنها بین‌شهری بوده، عنوان کرد: در حال حاضر در ارتباط با این موضوع حضور ذهن ندارم، اما قطعا مبنای تعرفه‌گذاری کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هم همین موضوع بوده است و براساس این مساله تعرفه‌های جدید در نظر گرفته شده است.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران هم‌چنین به تغییراتی که در تعرفه موبایل‌های همراه اول صورت گرفته اشاره کرد و گفت: در حوزه تلفن همراه از این پس هزینه‌ی هر دقیقه تماس با هر کجای کشور به طور ثابت 599 ریال خواهد بود و به عبارت دیگر هزینه‌ی مکالمات شهری و غیرشهری یکسان شده و هزینه‌ی جابه‌جایی حذف می‌شود.

وی در پاسخ به این مطلب که به نظر می‌رسد در نهایت با وجود مخالفت‌های وزیر ارتباطات، مخابرات موفق به آن شده است که تعرفه‌های مدنظر خود را اجرایی کند، توضیح داد: البته 599 ریال سقف مبلغی است که ما می‌توانیم ابلاغ کنیم و ممکن است ما رقم کمتری را در نظر بگیریم.

زارعیان در پاسخ به سوال دیگری که درباره‌ی توان فنی مخابرات برای اجرای طرح هم‌کدسازی مطرح شده بود نیز اظهار کرد: از نظر فنی ما آمادگی کامل برای انجام این کار را داریم و پیش‌بینی همکاران ما آن است که در صورتی که مصوبه‌ی سازمان تنظیم مقررات ارتبطات به دست ما برسد، ما از تاریخ بیست و پنجم فروردین‌ماه توان محاسبه تعرفه‌ها به این شکل را خواهیم داشت.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران هم چنین به ارائه‌ی توضیحاتی درباره‌ی آبونمانی که برای کاربران در نظر گرفته شده پرداخت و گفت: براساس تصویب سازمان تنظیم مقررات قرار بر آن شده که آبونمان هم‌کدسازی به‌طور پلکانی در نظر گرفته شود و در مناطق کم برخوردار حدود 100 تومان و در بیشترین حالت در مناطق برخوردار به 1200 تومان برسد.

وی در عین حال عنوان کرد: به هر حال طرح هم‌کدسازی طرح بسیاری خوبی است که هم برای مردم و هم برای شبکه مفید است، اما به هر حال لازم است هزینه‌های این طرح تامین شود و در صورت اجرایی‌شدن این طرح دیگر لازم نیست که مردم 2500 کد را حفظ یا نگهداری کنند، چرا که براین اساس تمام کد‌ها حذف خواهند شد و با مبلغ اندکی آبونمان می‌توان این رقم را حذف کرد.

زمان اعمال تعرفه‌های جدید همچنان در هاله ابهام

زارعیان در ارتباط با تاریخ اعمال این تعرفه‌ها نیز توضیح داده بود: از هر تاریخی که سازمان تنظیم مقررات ارتباطات به شرکت مخابرات ابلاغ کند، شرکت مخابرات نیز از همان تاریخ تعرفه‌ها را عملیاتی خواهد کرد که احتمالا این تاریخ اول فروردین‌ماه خواهد بود.

اما امروز مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار از تغییر تعرفه‌های همراه اول از ساعت 12 امشب خبر داد.

وحید صدوقی اظهار کرد: از 12 امشب تعرفه‌های تلفن همراه در اپراتور اول تغییر خواهد کرد و تعرفه‌ها براساس هم کدسازی اعمال خواهد شد.

وی در عین حال عنوان کرد: تعرفه‌های هم کدی مصوب شده اما هنوز به ما ابلاغ نشده است اما براساس بررسی‌هایی که صورت گرفته این امکان مهیا است که از ابتدای اردیبهشت نرخ‌های هم کدی اعمال شود چرا که روی آن‌ها ابهامی وجود ندارد و به همین دلیل از ساعت 12 امشب تعرفه‌های جدید اعمال خواهد شد.

مدیر عامل همراه اول از اعلام نرخ این تعرفه‌های خودداری کرد و گفت: این تعرفه‌ها ظرف امروز اعلام خواهد شد.

نکته قابل توجه آنکه پس از اجرایی شدن این تعرفه‌ها برای مشترکان تهرانی هزینه یک دقیقه مکالمه با استان البرز همپای استان‌های دوری مانند مشهد و یا کیش محاسبه شده و مشترکان برای هر دقیقه از این مکالمات ملزم به پرداخت هزینه‌ای 33 تومانی خواهند شد.

البته در شهرستان های دیگری مانند ورامین یا اسلامشهر که در اطراف تهران قرار دارند این تعرفه همچنان 30 ریال خواهد بود چرا که این شهرستان‌های جزو استان تهران محسوب می‌شوند.

پیش از این هر پالس مکالمه ثابت به ثابت درون شهری 50 ریال هزینه داشت و هر پالس شامل سه دقیقه می شد. در ارتباط با هزینه تلفن‌های بین‌شهری نیز تعرفه‌ها در استان‌های مختلف بین 15 تا 86 تومان معلق بود.

در ارتباط با استان البرز نیز خرداد ماه سال91 اینگونه اعلام شد که با توجه به هم‌کدی استان تهران و البرز و اخذ مجوز از مراجع قانونی و رضایت‌مندی شهروندان تعرفه هر پالس تلفن ثابت در استان تهران و البرز از تاریخ اول خردادماه سال جاری 51.03 محاسبه می شود.

اما مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار پیش از این درباره تصمیم سازمان تنظیم مقررات مبنی بر تغییر تعرفه‌های همراه اول گفته بود: قطعا پس از تغییر قیمت‌ها سقف رقم ممکن را اعمال نخواهیم کرد و به این ترتیب شاید حتی هزینه تمام شده برخی مشترکان کاهش هم داشته باشد.

به گفته او طرح فلت یا هم کدسازی شماره‌های همراه اول موضوعی است که پیش از عید از سوی سازمان تنظیم مقررات مصوب شد و این آمادگی را داریم از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری آن را اجرایی کنیم.

مدیر عامل همراه اول تصریح کرد: پس از آن که این مصوبه ابلاغ شود نرخ مکالمه سیم کارت‌های دائمی و اعتباری همراه اول را به مشترکان خود اعلام خواهیم کرد و به احتمال زیاد این تغییر تعرفه در دو مرحله صورت خواهد گرفت که در مرحله اول تنها به فلت سازی شبکه خواهیم پرداخت و پس از آن در گام بعدی تعرفه مکالمات را تغییر می دهیم.

مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار با بیان این‌که در حال حاضر نرخ موثر سیم کارت‌های اعتباری همراه اول 899 ریال و سیم کارت‌های دائمی 599 ریال است، اظهار کرد: پس از تغییر تعرفه‌ها به طور قطع سقف مبلغ مجاز را اعمال نخواهیم کرد و قیمت ها در حدود کف قیمت تعیین شده از سوی سازمان تنظیم مقررات خواهد بود که شاید به این قیمت، هزینه ای با حذف جابجایی‌ها هزینه مشترکان همراه اول کمتر از قبل شود.

وی افزود: در حال تحقیق روی این موضوع هستیم تا تعرفه‌های نهایی را مشخص کنیم.

صدوقی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه پیش از این مخابرات ایران تاکید داشته که نباید روند فعالیت‌های آن به گونه‌ای باشد که این شرکت متضرر شود، توضیح داد: بحث ضرر نیست ما تعهداتی نسبت به سهامداران خود داریم؛ طی دو تا سه ماه گذشته تعداد مشترکان همراه اول افزایش چشمگیری داشته‌اند و اکنون می‌توان گفت با کاهش قیمت‌ها درآمدمان قابلیت افزایش پیدا کردن را دارد.

مدیر عامل همراه اول اظهار کرد: در حال حاضر تعداد مشترکان همراه اول از 64 میلیون مشترک عبور کرده و از این میان حدود 40 میلیون از سیم کارت‌های عرضه شده در بازار فعال هستند.

وی یادآور شد: در سال 92 نیز حدود 450 هزار سیم کارت دائمی همراه اول واگذار شده که البته بخشی از این واگذاری پس از کاهش قیمت سیم کارت روی داده است.

چه شد که گرانی تلفن مجاز شد؟

رییس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات درباره تغییر شیوه محاسبه و تغییر تعرفه‌های تلفن ثابت و همراه اول و این که چگونه به یکباره وزارت ارتباطات با افزایش تعرفه‌ها موافقت کرده خاطرنشان کرد: ما آنچه در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تنظیم کرده‌ایم خروج از پالس محوری است چرا که اپراتورها با پالس مردم را گیج کرده بودند. به عنوان مثال می گفتند هزینه هر پالس این قدر است اما پس از مدتی با مجوز یا حتی بدون مجوز این رقم تغییر می کرد یا مثلا قیمت شب و روز را تغییر می‌دادند اما ما پیشنهادمان این است که از حالت پالس محور به حالت دقیقه و ثانیه محور تغییر حالت دهیم.

عمیدیان ادامه داد: پیش از این حتی اگر شما یک ثانیه بیش از زمان دو پالس مکالمه داشتید مدت زمان دو پالس برای شما لحاظ می‌شد اما اکنون این به نفع مردم است که هر دقیقه و هر ثانیه که با تلفن صحبت می کنید دقیقا به همان اندازه هزینه پرداخت کنید که این اقدامی بسیار مثبت است چرا که در حوزه باند پهن بحث از ثانیه و حتی دهم ثانیه است و این ظلم است به فردی که برای یک ثانیه هزینه یک پالس را پرداخت می کند. اکنون ما این شیوه را بر هم زده‌ایم.

او ادامه داد: حالا باید اجازه داد این شیوه اجرا شود تا در آینده متوجه شویم نتیجه چه خواهد شد ممکن است ما بعدها نیز بررسی‌های دیگری داشته باشیم و لازم باشد تغییرات دیگری هم در این زمینه اعمال شود.

اما عمیدیان در پاسخ به این سوال ایسنا که اگر این طرح باعث افزایش درآمد مخابرات نبود آیا با استقبال این شرکت مواجه می‌شد تصریح کرد: آن‌ها به ما اعتراضاتی داشتند اکنون تعرفه مکالمات زوم‌های 3 و 4 کاهش پیدا کرده و قیمت‌های آن‌ها کاهش داشته است.

وی در پاسخ به این سوال که به طور کل مگر چند درصد مکالمات به این دو بخش مربوط می شد و در شرایطی که در استان‌هایی مثل تهران و البرز که به نظر می‌رسد حجم بالایی از تماس را دارند یکباره هزینه‌ها از 5 تومان به 30 تومان افزایش پیدا کرده توضیح داد: برچه اساس این صحبت‌ها را مطرح می‌کنید؟ تا زمانی که همکاری صورت نگیرد به هیچ عنوان شرکت‌ها و اپراتورها اجازه ندارند از این مصوبه استفاده کنند.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: جزییات تغییر تعرفه‌های تلفن از امشب
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:10  توسط فواد  | 

عمان: میانجی شدیم تا ایران و آمریکا گفتگو کنند

وزیر امور خارجه عمان تاکید کرد که میانجیگری کشورش میان ایران و آمریکا به نفع همه کشورهای منطقه بوده است.

به گزارش ایسنا، یوسف بن علوی در گفت‌وگو با روزنامه‌ الحیات چاپ لندن درباره میانجیگری کشورش بین ایران و آمریکا که سروصدای زیادی را در میان کشورهای حوزه خلیج فارس ایجاد کرد، گفت که این میانجیگری به نفع همه کشورهای حوزه خلیج فارس و منطقه بوده است.

وی افزود که هر یک از طرفین ایران و آمریکا قانع شدند که گزینه‌های پیش روی‌شان محدود است و یا باید وارد یک گفت‌وگوی واقعی شوند و یا یک درگیری مرگبار و کشنده. این مساله باعث شده که آنها "گفت‌وگوی مستقیم و با واسطه" را ترجیح بدهند.

وی در پاسخ به این سوال که پادشاهی عمان به میانجیگری پرداخت که موجب ایجاد توافق هسته‌یی میان ایران و 1+5 شود آیا این میانجیگری درخواست آمریکا از مسقط بوده و یا ایران و یا اینکه خود مسقط اقدام به این کار کرده است؟ و چرا مسقط ماجرای این میانجیگری را به برادرانش (در منطقه) اطلاع نداده است؟ بیان کرد: اولا من کاملا درک می‌کنم که چرا این سوالات پرسیده شدند سوالاتی که در ذهن بسیاری مطرح است و اینکه چرا چنین و چنان شده. ما مثل برادران‌مان در شورا(ی همکاری خلیج فارس) به دنبال ایجاد ثبات در همه منطقه هستیم چرا که ادامه پیشرفت‌ها و قدرت ما موجب کمک به دیگران در کشورهای عربی می‌شود و این زمانی حاصل می‌شود که ما خود از ثبات برخوردار باشیم اما وقتی بنابر دلایلی از ثبات برخوردار نباشیم قادر به پیشرفت نخواهیم بود و به تبع آن این اصل اساسی برای عمان و سیاست آن در قبال همه است. این چیزی است که ما به دنبال آن هستیم.

بن علوی ادامه داد: ما می‌دانیم که روابط بسیاری از برادران عرب ما و کشورهای حوزه خلیج (فارس) با آمریکا و یا با ایران آن طور که باید، نیست از این رو فضای موجود در این خصوص باید مورد قبول همه ما باشد.

وی افزود: ما در عمان بر اساس معیارهای سیاست کشورمان به گفت‌وگو اعتقاد داریم و حتی در صورت وجود اختلافات، گفت‌وگوها قطع نمی‌شوند. ما باید با هم به گفت‌وگو بپردازیم تا اختلافات را در هر مرحله‌ای که هست، از بین ببریم. این مساله برای ما فضایی را ایجاد کرده است که به واسطه آن می‌توانیم با نوعی انعطاف حرکت کنیم. مساله دوم اینکه روابط ما با طرفین اختلافات هسته‌یی یعنی واشنگتن و تهران بر اساس شفاف‌سازی است و آنچه را که معتقدیم درست است، می‌پذیریم و آنچه که معتقدیم نادرست است، نمی‌پذیریم.

وزیر امور خارجه عمان گفت: آنچه که اتفاق افتاده این است که هر یک از دو طرف آمریکا و ایران به این نتیجه رسیدند که باید با هم اتفاق نظر داشته باشند اما جورش بوش، رییس جمهور سابق آمریکا و محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور سابق ایران آمادگی این را نداشتند که بپذیرند باید با هم اتفاق نظر داشته باشند اما باراک اوباما و حسن روحانی، رییسان جمهور فعلی آمریکا و ایران نظر متفاوتی داشتند از این رو اراده میان دو طرف وجود داشت؛ چرا که وقت آن رسیده بود و از سوی دیگر گزینه جایگزین یک فاجعه بود. ما فرصت را پیدا کردیم از این رو پس وقتی که این امر برای همه ما ثبات عادی و واقعی را در منطقه ایجاد می‌کرد چرا نه؟

بن علوی ادامه داد: دو نظر در خصوص ایران وجود دارد؛ در یکی از نشست‌های کنفرانس سران (کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس) که فکر می‌کنم بعد از آزادسازی کویت در این کشور برگزار شده بود، سران کشورهای عضو بر این مساله اتفاق نظر داشتند که مساله هسته‌ای ایران یک مساله بین‌المللی است و ما مطلقا وارد آن نمی‌شویم. صحبت دیگری هم بود مبنی بر اینکه این مساله به نوع دیگری به ضرر ما است و آن ارتباط با 1+5 است اما نظر سران منفی بود. این مساله همچنان ادامه یافت و ما معتقدیم که در این امر منافع زیادی است البته کسان دیگری هم هستند که نظرات دیگری دارند مبنی بر اینکه ایران با جمعیتی که دارد فلسفه‌ای متفاوت از فلسفه ما را داراست. از این رو اگر که با کسی به مشکل بر خورد این مساله به نفع ما خواهد بود و نظر دوم مبنی بر آن بود که این دولت هر چه که باشد در طول تاریخ همسایه ما بوده است و اگر بتوانیم در هر حال با آن به اتفاق نظرهای مشترکی برسیم این مساله بهتر از وجود اختلافات دائمی است. از این رو بحث میانجیگری مطرح شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این به این معناست که پادشاهی عمان اقدام به میانجیگری کرده، گفت: نمی‌توانم بگویم که پادشاهی اقدام به میانجیگری کرده اما موضوع ثبات و روابط توسعه یافته بین دو طرف موجب شد تا بحث اختلاف ایران و آمریکا مطرح شود اما دو طرف به دنبال راه‌های ورود و برون‌رفت به منظور قانع کردن (افکار عمومی) داخل شدند نه قانع کردن پادشاهی عمان یا قانع کردن طرف مقابل. هر یک از دو طرف سعی می‌کردند تا فضای زیادی را در تحقق اهداف‌شان به دست آورند.

بن علوی در پاسخ به این سوال که آیا شما نزد آنها (ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها) رفتید و به آنها گفتید که ما می‌خواهیم میزبان مذاکرات باشیم، بیان کرد: این مساله چیز غافلگیرکننده‌ای نیست. جزئیات این مساله وارد گذشت زمان شده و زمان طولانی از این مساله گذشته است و چه بسا ما برخلاف برادرانمان در خلیج (فارس) و حتی سایر کشورها مشکلی با ایران و آمریکا نداریم.

وی در خصوص واکنش کشورهای حوزه خلیج‌فارس به این اقدام عمان، گفت: به طور شفاف این مساله از سوی ما کشورهای عضو شورا با آمریکا در هر یک از دیدارها و نشست‌ها مطرح بود. آنها از تعهدات‌شان در قبال کشورهای عضو شورا و نگاه آنها در قبال این مساله صحبت می‌کنند بنابر این چیزی نیست که بتوانیم به نیابت از دیگران از آن صحبت کنیم منظورم ایرانی‌ها و یا آمریکایی‌ها است آنها ارتباط مستقیمی با کشورهای عضو شورا دارند.

وی در این باره که اما شما یک نظام واحد هستید و اعضای شورا همه یکی هستند، افزود: این مساله کاملا قابل درک است اما این امر به طرفین آمریکایی و ایرانی مربوط می‌شود. آنها با کشورهای حوزه خلیج (فارس) در ارتباط هستند و درباره این موضوع به طور جداگانه صحبت می‌کنند. آمریکایی‌ها معتقدند که درباره نزدیکی روابط با ایران نمی‌توانند قانع شوند از این رو تصمیم به سکوت گرفتند و ترجیح دادند که این مساله به طور سری باشد اما دو طرف به مرحله‌ای رسیدند که یا وارد گفت‌وگو شوند و قانع شوند یا وارد درگیری‌های جدی و واقعی شوند و درگیری مرگ‌باری انجام شود. بنابراین ترجیح دادند که گزینه دیگری را انتخاب کنند و وارد "مذاکرات مستقیم با حضور یک میانجی" شوند.

وزیر خارجه عمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برخی اوقات اظهاراتی از سوی مسئولان پادشاهی عمان مطرح می‌شود مبنی بر اینکه لازم نیست هماهنگی‌های سیاسی میان کشورهای عضو همکاری خلیج‌فارس صورت گیرد آیا این مساله با ساختاری که شورای همکاری بر آن بنا شده تعارضی ندارد؟ گفت: خیر، در ساختار چیزی وجود ندارد که دلالت بر آن داشته باشد که ما درباره مسائل سیاسی با هم هماهنگ باشیم اما باید به یکدیگر احترام بگذاریم هر چند که اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد اما طوری که توافقات ضایع نشود و این همان چیزی است که مورد محکومیت است چرا که طبق نظام شورای همکاری - این مساله در روزهای اولیه تشکیل شورا مورد بحث قرار گرفت- توافق بر این شده که تصمیم‌گیری‌هایی با اجماع نظر صورت گیرد.

وی درباره پیشنهاد عمان مبنی بر تبدیل شورای همکاری خلیج‌فارس به یک شورای بزرگ منطقه‌ای با حضور ایران و عراق، بیان کرد: این مساله نادرست است. ما چنین چیزی را نخواستیم. در سال‌های 76 یا 77 نشستی درباره دریانوردی در خلیج (فارس) با حضور ایران و عراق برگزار شد که موضوعش دریانوردی در تنگه (هرمز) و خلیج (فارس) بود. این نشست در مسقط برگزار شد اما نتیجه‌ای از آن حاصل نشد، همان یک نشست بود و دیگر پایان یافت.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: عمان, میانجی شدیم تا ایران و آمریکا گفتگو کنند
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:10  توسط فواد  | 

روحانی: بدون زنان اعتدال استقرار نخواهد یافت

رئیس‌جمهور با اشاره به حضور زنان در عرصه‌های مختلف از قبیل نهضت تنباکو و نهضت اسلامی گفت: نقش زنان در نهضت اسلامی کمتر از مردان نبود.

به گزارش خبرگزاری فارس، حسن روحانی در همایش ملی زنان نقش‌آفرینان عرصه اقتصاد و فرهنگ با اشاره به جایگاه و شخصیت حضرت فاطمه‌زهرا(س) گفت: حضرت فاطمه نه تنها الگویی برای همه زنان بوده‌اند، بلکه الگویی برای همه انسان‌هاست.

روحانی ویژگی حضرت زهرا(س) را شهامت، شجاعت، حق‌باوری، حق‌مداری و دفاع از حق خواند و افزود: انتخاب روز ولادت این بانوی بزرگوار به عنوان روز زن انتخاب بجایی است، البته این به آن معنا نیست که سخن گفتن از حقوق بانوان تنها به این روز اختصاص داشته باشد.

مرد را جنس اول نمی‌دانیم

وی تعالیم اسلامی در زمینه حقوق زنان و مردان را یادآور شد و افزود: طبق معیارهای اسلامی نه مرد  را جنس اول می‌دانیم و نه زن را جنس دوم؛ زن و مرد در برابر یکدیگر نیستند و زنان در کنار مردان مانند یکدیگر دارای مقام و کرامت انسانی‌اند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نه زن برتر است و نه مرد بالاتر از زن، اظهار داشت: در تاریخ ایران از قرن‌ها پیش زنان برای احقاق حقوق خود به پا خاسته‌اند و مسیر تعالی را دنبال نموده‌اند.

رئیس جمهور اظهار داشت: زنان و بانوان ما همان کسانی هستند که نقششان در نهضت اسلامی از مردان کمتر نبود.

زنان در آغاز نهضت اسلامی در صف اول بودند

روحانی با اشاره به حضور زنان در عرصه‌های مختلف از قبیل نهضت تنباکو و نهضت اسلامی تصریح کرد: زنان در آغاز نهضت اسلامی در صف اول بودند و همه جا دوشادوش مردان پرچم انقلاب را بر دوش داشتند.

وی با بیان اینکه انقلاب فضای جدیدی را برای زنان با ایمان فراهم کرد، ادامه داد: امام(ره) زنان را از گوشه خانه به صحنه جامعه آورد.

رئیس جمهور افزود: امام کسی بود که جلوی افرادی که می‌خواستند در دانشگاه بین زنان و مردان دیوار بکشند، ایستاد.

روحانی با اشاره به همزمانی روز تکریم زن با روز ولادت امام خمینی (ره) اظهار داشت: ما راه و مسیر آن امام را طی می‌کنیم؛ زنان ایرانی که در فراز و نشیب تاریخی مشکلات فراوانی داشته‌اند و هنوز هم این مشکلات به اتمام نرسیده است در دوران حاکمیت سنت به گونه‌ای و در زمان ظهور تجدد و مدرنیته نیز از سوی دیگر دچار مشکلاتی بوده‌اند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آن زمان زنان را در پستوها زندانی می‌کردند و اینچنین مقام و موقعیت زنان را فرو می‌کاستند، افزود: در زمان تجدد نیز عده‌ای می‌خواهند زنان بازیچه و ابزار دست مردان قرار گیرند از این رو در هر دوره به بانوان ظلم شده است.

وی با تأکید بر اینکه بعد از انقلاب اسلامی ایران قدم‌های مهمی بر مبنای احکام الهی برداشته شد، گفت: خداوند عبادت و خشوع زنان و مردان را در قرآن کنار یکدیگر قرار می‌دهد.

ترس از حضور و تعالی زن را به پای اسلام و قرآن ننویسید

روحانی تأکید کرد: آنهایی که از حضور زن و تعالی زن می‌ترسند و چنین ایده و اعتقادی دارند لطفا این اعتقاد غلط را پای اسلام، دین و قرآن ننویسند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مقام مادری یک مقام بسیار شایسته و والا است، خاطر نشان کرد: تردیدی نیست که اگر پدر به جامعه می‌آید وظیفه و مسئولیت پدری را فراموش نمی‌کند لذا اگر مادر هم به جامعه بیاید مسئولیت مادری را فراموش نخواهد کرد.

وی ادامه داد: درست است که هیچ رسالتی بالاتر از تربیت فرزندان و انسان‌ها وجود ندارد اما آیا تربیت فرزند، رسیدگی به امور خانه و رئیس خانواده با حضور در جامعه و رسالت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تضاد دارد؟

روحانی با طرح این پرسش که آیا فقط خانه مأمن زنان است، گفت: ما باید این امنیت را به جامعه، خیابان و همه جا گسترش دهیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه با نگاه به تاریخ 5 دهه گذشته و در دوران نهضت اسلامی و پس از انقلاب می‌بینیم زنان انسان‌های مبارزی بودند که در برابر استبداد و رژیم استبداد مقاومت کردند، افزود: آنها همواره صبور و استوار بودند و به عنوان همسران و مادران رزمندگان، شهدا، جانبازان و آزادگان با ایستادگی خود به همه روحیه داده و کشور را از تجاوز متجاوزین نجات دادند.

وی تصریح کرد: زنان یعنی انسان‌هایی که با استعداد خود در دانشگاه، مدرسه، بیمارستان، کارخانه‌ها و در همه جا حضور یافتند و حضوری تأثیرگذار نیز داشتند از این رو امروز کجا را سراغ داریم که حضور زنان را در آن احساس نکنیم.

روحانی در عین حال خاطر نشان کرد: چرا عده‌ای حضور زن را تهدید احساس می‌کنند، زن چه تهدیدی است، برخی فکر می‌کنند به محض اینکه زن از در خانه خارج شود عرش اخلاق و عفت عمومی خدشه‌دار می‌شود. در حالی که زنان خود پاسدار عفت جامعه هستند.

فرهنگ تبعیض و تبعیض فرهنگی را نمی‌پذیریم

رئیس‌جمهور حضور زنان در صحنه‌های اجتماعی را یک فرصت توصیف کرد و گفت: اگر در گوشه‌ای از جامعه هم اشکالی وجود دارد باید آن را به خود بانوان واگذار کنند و نباید با خشونت، تبختر و تکبر با زنان عزیز جامعه برخورد کرد.

وی تأکید کرد: ما فرهنگ خشونت، خشونت فرهنگی، فرهنگ تبعیض و تبعیض فرهنگی را برای جامعه و به ویژه زنان نخواهیم پذیرفت.

حسن روحانی با بیان اینکه امروز زنان ما در تمام عرصه‌ها با وقار، کرامت، شخصیت و عفاف مانند مردان فعالیت می‌کنند اظهار داشت: مگر می‌توان نیمی از جامعه را فراموش کرد و ۵۰ درصد از افراد جامعه را در حاشیه گذاشت.

زنان باید دارای فرصت برابر، مصونیت برابر و حقوق اجتماعی برابر باشند

رئیس‌جمهور ادامه داد: زنان باید دارای فرصت برابر، مصونیت برابر و حقوق اجتماعی برابر باشد؛ ما برای آنکه در این مسیر به مقصد برسیم راهی طولانی در پیش داریم.

وی با اشاره به اقدامات ارزشمند دولت در زمینه علم، اشتغال و تحصیل برای بانوان ادامه داد: امروز زنان در بخش‌های مختلف فرهنگ و اقتصاد حضور دارند و شما فیلمی را نمی‌بینید که زنان به عنوان بازیگر، کارگردان و یا نویسنده در آن حضور نداشته باشند و در دانشگاهی نیست که حضور زنان فرهیخته و تحصیلکرده را شاهد نباشیم.

روحانی ایجاد فضای کسب الکترونیک را باعث فراهم شدن شرایط کاری بهتر برای زنان دانست و افزود: امروز با پیشرفت علم و دانش صحنه‌های فراوانی برای حضور زنان فراهم است.

نیاز به الگو پذیری از غرب نداریم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما نیازی نداریم که برای راه آینده بانوان خود از غرب الگو بگیریم تصریح کرد: زن نه‌تنها در زمینه اقتصاد و فرهنگ که سخن اصلی رهبر انقلاب در سال جدید است می‌تواند تاثیرگذار باشد بلکه در تمام صحنه‌ها قابلیت حضور دارد.

وی با تاکید بر اینکه هنوز ظلم و خشونت نسبت به زنان پایان نیافته است اضافه کرد: هنوز از روستاها گرفته تا مرکز کشور هنوز هم زنانی هستند که از رفتار ناعادلانه مردان نه‌تنها در فغان‌اند بلکه در هراس هستند؛ این دوران باید پایان یابد.

روحانی تصریح کرد: من به وصف یک حقوقدان و رئیس دستگاه اجرایی اعتراف می‌کنم که هنوز کاستی‌های فراوانی درباره حقوق زنان و مسائل جنسیتی در کشور وجود دارد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: دولت و نظام خود را مرهون حضور فعال زنان آگاه مشارکت‌جو در صحنه اجتماع و پای صندوق آرا می‌داند.

وی با اشاره به وعده دولت در زمینه ایجاد فرصت‌های بیشتر برای زنان و دختران در جهت حضور در اجتماع گفت: دولت به این عهد خود با زنان و دختران وفادار است البته در بسیاری از زمینه‌ها دست یاری خود را به سوی ملت، بانوان و ارگان‌های دیگر نظام دراز می‌کنم.

روحانی با بیان اینکه برای رسیدن به هدف نهایی در جهت احقاق حقوق زنان همه باید کمک کنند افزود: از اندیشمندان و فقهای اندیشمند می‌خواهم که به صحنه بیایند و نیاز امروز جامعه را با منابع پویای فقه منطبق کنند زیرا اسلام عزیز برای همه نیازهای امروز جامعه ما برنامه دارد.

رئیس‌جمهور از معاونت زنان و امور خانواده ریاست‌جمهوری درخواست کرد که ضمن همکاری با اندیشمندان جامعه مدنی و بخش خصوصی راه را برای فرصت بیشتر زنان در جامعه هموار کند.

بدون زنان اعتدال و امید و تدبیر استقرار نخواهد یافت

وی خطاب به زنان اظهار داشت: بدون شما مادران و همسران در این کشور اعتدال، تدبیر و امید استقرار نخواهد یافت.

روحانی خانواده را اساس و بنیان اصلی جامعه دانست و افزود: باید بدانیم اگر به نیمی از جمعیت کشور توجه نکنیم شاهد رشد و توسعه واقعی در آن کشور نخواهیم بود.

رئیس‌جمهور در پایان خاطرنشان کرد: با نقش و توان زن ما شاهد جامعه‌ای بهتر و توسعه‌یافته‌تر خواهیم بود.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: روحانی, بدون زنان اعتدال استقرار نخواهد یافت
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:10  توسط فواد  | 

نرخ سود سپرده و تسهيلات کاهش می‌یابد

وزیر امور اقتصادی و دارایی از برنامه‌ریزی شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی خبرداد و گفت: قطعا نرخ رشد سودها در آینده ادامه پیدا نخواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی طیب نیا در مورد وضعیت آتی بازار پول و نظام بانکی کشور گفت: با توجه به روند کاهشی نرخ تورم قاعدتاً نرخ سود بانکی روند نزولی خواهد داشت. روند افزایش نرخ تورم در کشور در سال های اخیر بی سابقه بوده است؛ در شرایطی که نرخ تورم بالاست نرخ سود اسمی هم افزایش یابد، اما با توجه به روندی که در ماه های اخیر آغاز شده و تورم به سرعت کاهش پیدا کرده است.

وزیر اموراقتصادی و دارایی با بیان اینکه قطعا نرخ رشد سودها در آینده ادامه پیدا نخواهد کرد، از کاهش نرخ سود بانکی خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ریزی های شورای پول و اعتبار، نرخ سود در سیستم بانکی در بخش سپرده ها و تسهیلات کاهش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: روند نرخ سود در آینده با آنچه که در گذشته اتفاق افتاد، متفاوت خواهد بود و جاذبه سرمایه گذاری در بازار بورس نیز در مقایسه با دیگر بازارها افزایش خواهد یافت.

طیب نیا در مورد دستاوردهای سفر اخیر خود به واشنگتن گفت: تغییرات معناداری از سفر قبلی که در برنامه بانک جهانی شرکت کردیم تا سفر اخیر نسبت به ایران ، اقتصاد و روند تحول اقتصاد کشورمان شکل گرفته است.

این عضو کابینه دولت یازدهم افزود: کارشناسان صندوق بین المللی پول گزارشی را درباره اقتصاد ایران تهیه کردند و این گزارش به اتفاق آرا تصویب شد که نشان می دهد روند متغیرهای اقتصادی در ایران مطلوب و نرخ تورم در حال کاهش است.

وی با اشاره به اینکه صندوق بین المللی پول نرخ تورم امسال را 15 تا 20 درصد پیش بینی کرده است، گفت: این در حالی است که ما روی نرخ 25 درصد هدفگذاری کردیم.

وزیر اقتصاد درباره پیش بینی صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی جمهوری اسلامی ایران افزود: این صندوق رشد اقتصادی مثبت را پیش بینی کرده است که تمام این گزارشها نشان می دهد اقتصاد ایران در مسیر مناسبی در حال حرکت است.

طیب نیا از روند مطلوب روابط کشور با بانک جهانی خبر داد و گفت: چند سالی بود که روابط مالی این بانک با ایران به طور کامل قطع شده بود و در اجلاس گذشته موضوع را با مدیران ارشد این بانک مطرح کردم که ایران سهامدار عمده بانک جهانی است و باید از منافع آن برخوردار شود و مدیران این بانک نیز به صراحت اعلام کردند ، محدودیت هایی که در گذشته ایجاد شده بود ، موقتی بوده است.

طیب نیا با اشاره به اینکه هیئتی از کارشناسان بانک جهانی در آستانه نوروز به ایران آمدند و درباره ایمنی جاده ها مطالعه و گزارشی به بانک ارائه کردند، افزود: در سفر اخیر هم درخواست کردیم در برخی مسائل زیست محیطی به ویژه احیای دریاچه ارومیه، آلودگی های زیست محیطی و ریزگردها و مبارزه با بیماریهای حاد مانند سرطان کمکهای تخصصی و مالی بدهد.

وی افزود: تأمین مالی طرحهای توسعه ای جمهوری اسلامی نیز در دستور کار بانک جهانی قرار گرفته است و در آینده نزدیک هیئتی برای پیگیری روند این محورها به ایران سفر خواهد کرد.

وزیر اقتصاد درباره وصول دارایی های بلوکه شده ایران گفت: بر اساس گزارش های رسیده از بانک مرکزی مشکلی در باره وصول این دارایی ها نبوده است و بر اساس زمان بندی و توافق های انجام شده در نشست 1+5 موارد در حال انجام است.

طیب نیا درباره محورهای مورد گفتگوی جمهوری اسلامی ایران و چین در سفر آینده خود افزود: در این سفر در حوزه سرمایه گذاری و تأمین مالی طرح ها مذاکره خواهیم کرد. همچنین بنا داریم از سرمایه و منابع مالی چین برای اجرای طرحها در کشور استفاده کنیم و چینی ها نیز برای سرمایه گذاری در صنایع وابسته به نفت و پتروشیمی اعلام آمادگی کرده اند.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: نرخ سود سپرده و تسهيلات کاهش می‌یابد
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:9  توسط فواد  | 

الاهرام: رفع تحریم ایران به نفع اعراب است

پایگاه خبری الاهرام در تحلیلی به قلم شریف احمد شفیق نوشت؛ سفر عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات متحده عربی به تهران بعد از حصول توافق اولیه بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 بر سر موضوع پرونده هسته ای خود نشان از میزان علاقمندی ابوظبی بر بهبود روابطش با تهران دارد.

به گزارش تسنیم، به عقیده نویسنده این مقاله، اگر چه در ابتدای امر کشورهای عرب بعد از امضای توافق اولیه بین تهران و غرب درباره پرونده هسته ای از آینده این توافق و نزدیکی غرب با ایران و آینده روابط کشورهای بعد از این توافق ترسیدند، اما امارات متحده عربی تصمیم گرفت بر نگرانی های خود غلبه کند، و از نزدیکی حاصل بین تهران و غرب استقبال کند.

صقر بن زاید آل نهیان یک نویسنده و تحلیگر مسائل امارتی از خاندان حاکم در این کشور در این باره گفته است: روابط بین جمهوری اسلامی ایران و امارات متحده عربی هیچ گاه رابطه ساده و معمولی نبوده بلکه این رابطه دستخوش تغییر و تحول و تاثیر پذیر از عوامل منطقه ای بوده است، چرا که در برقراری روابط با ایران همواره می بایست اصول اجتماعی، قبیله ای و تاریخی را در این زمینه مورد توجه قرارداد.

وی در باره توافق اولیه امضا شده بین ایران و گروه 1+5 درباره پرونده هسته ای تهران گفت: رفع تحریم ها از ایران توسط غرب بعد از این توافق باید دربرگیرنده اطمینان برای امارات هم باشد، امارات همواره با این نگرانی روبه رو است که برداشته شدن تحریم ها از ایران نباید موجب هیمنه جمهوری اسلامی ایران بر کشورهای منطقه گردد.

از سوی دیگر دکتر جاسم خلفان فعال اماراتی در این زمینه معتقد است: ابوظبی همواره با کشورهای مختلف جهان روابط معتدل و همسانی داشته است، واین رابطه براساس اصل حسن همجواری و عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها پایه ریزی شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: امارات متحده عربی همواره خواهان برخورداری از روابط خوب با ایران بوده است، این مساله را نیز به دلیل روابط تاریخی با ایران می خواهد، حال بگذریم که برخی از اختلافات هم بین دو کشور بوده که یکی از انها اختلاف بر سر جزایر سه گانه است اما رویهم رفته این دو کشور هیچ اختلاف دیگری با هم ندارند.

وی در ادامه در این خصوص گفت: امارات با نوع اداره ای که دارد، هموراه بر اصل گفت وگو و مذاکره ایمان داشته و دارد، و به عنوان مثال هم امارات بارها گفته است برای حل موضوع مورد اختلاف بر سر جزایر سه گانه تنها راه حل گفت وگو و دیپلماسی را مد نظر دارد ولو این که این راه حل به درازا بکشد، از این رو کسانی که با وجود این مشکل همواره دم از این می زنند که چرا امارات خواستار برقراری روابط اقتصادی و تجاری با ایران است باید در این باره بگوییم که اینها بیشتر به دنبال این هستند که از آب گل آلود ماهی بگیرند.

دکتر خلفان در بخش دیگری از سخنانش در این زمینه گفت: باید سفر مقامات دو کشور با هدف گسترش روابط بین ابوظبی و تهران در تمام سطوح افزایش یابد، اما با این وجود منکر آن نیستیم که مقامات امارات هنوز هم از احتمال برداشته شدن تحریم ها از ایران به صورت کامل نگرانی هایی را در دل دارند.

دکتر هویدن یک تحلیلگر مسائل غربی در این باره معتقد است: کشورهای عرب تنها از توافق هسته ای بین ایران و غرب نگران نیستند بلکه انها از پیامدهای احتمالی ناشی از رفع تحریم ها ضد ایران کمی نگران هستند.

وی گفت: این توافق از نظر کشورهای عربی هنوز جزئیاتش علنی نشده است، از این رو آنها هنوز هم با نگرانی به آن می نگرند از این رو همواره از طرف آمریکایی در این خصوص توضیحاتی را می طلبند.

البته برخی از صاحبنظران مسائل سیاسی و اقتصادی عربی هم در این باره اعلام کردند: رفع تحریم ها از ایران به سود کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و به خصوص به نفع امارات متحده عربی هم خواهد بود، چرا که حجم مبادلات تجاری بین امارات و ایران به بیش از 44 میلیارد درهم اماراتی در سال رسید، اما در سال های اخیر تحریم ها این حجم از مبادلات تجاری به تنها 25 میلیارد درهم اماراتی در سال 2012 رسید.

عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات متحده عربی در سفر به تهران ابراز امیدواری کرده بود، تحریم ها از ایران سریعا ً مرتفع شود، چرا که در صورت رفع آن سود بسیاری برای کشورهای عرب منطقه هم در بر خواهد داشت.

هم اکنون کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تلاش می کنند، تا منافع خود را در این بین بیابند، البته این کشورها در مقابل سعی دارند در قبال پرونده هسته ای ایران خود نیز یک وسیله بازدارنده در قبال ایران داشته باشند، این وسیله از نظر این کشورها برخورداری از فن اوری هسته ای است که در این زمینه امارات متحده عربی عملاً تلاش های وسیعی را برای برخورداری از این فن آوری آغاز کرده است.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: الاهرام, رفع تحریم ایران به نفع اعراب است
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:9  توسط فواد  | 

احتمال گروگان‌گیری قومیتی در موضوع دانایی‌فر

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نگه داشته شدن دانایی‌فر به دست گروه تروریستی جیش العدل را نوعی گروگان‌گیری قومیتی مذهبی دانست.

سیدباقر حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: اخبار منتشره بر ضد گروهبان دانایی‌فر اخبار کذبی است که در برخی رسانه‌ها منتشر شده است.

نماینده مردم زابل در مجلس گفت: گروهبان دانایی‌فر فردی سیستانی و از شیعیان استان سیستان و بلوچستان است؛ به همین دلیل گروه تروریستی جیش العدل با نگه داشتن وی در تلاش است تا هم از نظر سیاسی و هم از نظر قومی مذهبی به مقامات جمهوری اسلامی ایران فشار وارد کند.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: احتمال گروگان‌گیری قومیتی در موضوع دانایی‌فر
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:9  توسط فواد  | 

باغ سیب مهرشهر به زودی احیا می‌شود

فرماندار کرج از احیاء باغ سیب خبر داد و گفت: به منظور کاهش خسارت وارد شده به درختان این باغ به زودی تعدادی درخت جایگزین درختان قطع شده خواهد شد.

به گزارش ایسنا، محمدتقی ایرانی عصر روز گذشته (30 فروردین)، در اولین جلسه شورای اداری شهرستان کرج در سال 93 که با حضور معاون امور فنی و عمرانی استانداری البرز، شهردار کرج، ائمه جمعه، مدیران ارشد کرجی و اصحاب رسانه در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: خوشبختانه نامگذاری سال به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی مقام معظم رهبری چگونگی عملکرد مسئولان و مردم را به خوبی مشخص کرده است.

وی افزود: دولت تدبیر و امید در این راستا از تمام توان خود استفاده می‌کند تا به منویات مقام معظم رهبری به خصوص در عرصه اقتصادی جامعه عمل بپوشاند اما این تلاش بدون حضور و همکاری مردم مسلماً نتیجه‌بخش نخواهد بود لذا از مردم انتظار می‌رود تا دست در دست در راستای تحقق شعار سال فعالیت کنند و جامعه را به سمت توسعه هرچه بیشتر سوق دهند.

این مقام مسئول در ادامه به عملکرد دستگاه‌های اجرایی در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی مسئولان و فعالیت مطلوب نیروهای خدمت‌رسان خوشبختانه سال جدید با آسایش و آرامش برای مردم آغاز شد و البرزیان ایام نوروز خود را به بهترین نحو سپری کردند.

ایرانی در ادامه به برگزاری مراسم گرامیداشت روز ارتش اشاره کرد و گفت: ارتش ایران به عنوان ارتشی مقتدر در سراسر جهان شناخته شده و بخش اعظمی از غرور ملی امروز ایران از جانفشانی‌های خالصانه ارتش نشات گرفته است.

فرماندار کرج اضافه کرد: جانفشانی ارتشیان در دوران دفاع مقدس هیچگاه از ذهن مردم پاک نمی‌شود، آنان با عزمی راسخ و اراده‌ای پولادین در مقابل دشمنان ایستادگی کردند و با نثار خون خود آرامش را برای ملت ایران به ارمغان آوردند.

وی ادامه داد: امروز نیز ارتشیان در عرصه جنگ نرم به مقابله با دشمنان برخواسته‌اند و با آگاهی و درایت راه را بر تهاجم دشمنان به ویژه در حوزه فرهنگی بسته‌اند.

ایرانی در بخش دیگری از سخنان خود از قطع درختان باغ سیب سخن به میان آورد و گفت: این باغ در 35 سال گذشته به خوبی نگهداری شده است و بی‌احتیاطی یک کارگر موجب بروز چنین اتفاقی شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: مردم بدانند که پیگیری موضوع قطع این درختان با جدیت کامل در دست اقدام است و مسئولان ذیربط برای جبران خسارت وارد شده به زودی نسبت به احیاء باغ اقدام خواهند کرد.

وی در پایان سخنان خود از اصحاب رسانه خواست تا ضمن دعوت مردم به آرامش جریان را به سمتی سوق ندهند که عده‌ای بتوانند از موضوع سوء استفاده کرده و از وضعیت به وجود آمده در جهت رسیدن به اهداف شوم خود استفاده کنند.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: باغ سیب مهرشهر به زودی احیا می‌شود
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:9  توسط فواد  | 

افاغنه و پاکستانی‌ها از عوامل انتقال مالاریا

کارشناس مالاریای دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در سال 1372 حدود 20 هزار نفر در استان به مالاریا مبتلا می‌شدند اما هم‌اکنون سالانه کمتر از پنج مورد ابتلا به مالاریا را شاهد هستیم.

"مهدی صفاری" در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: دو گونه مالاریا انسانی در ایران وجود دارد که فالسیپاروم نوع بسیار خطرناک و کشنده و ویواکس هم نوع دیگری از آن است و این بیماری به وسیله پشه آنوفل منتقل می‌شود.

وی افزود: خوشبختانه انتقال مالاریای فالسیپارم در استان کرمان از سه سال پیش به صفر رسیده و تنها یک یا دو مورد از نوع ویواکس آن هم در جنوب استان رخ داده است.

صفاری به اقدامات از بین بَرنده ناقل بیماری مالاریا اشاره و تصریح کرد: سالی دوبار مناطقی که قبلاً آلوده به مالاریا بوده‌اند سمپاشی می‌شوند و با نوزاد پشه آنوفل (لارو) با انجام عملیات لاروکشی مبارزه می‌شود.

کارشناس مالاریای دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار کرد: وجود عواملی می‌تواند سبب بازگشت مالاریا شود از جمله تغییرات آب و هوایی به‌خصوص وجود بارش‌ها، جابه‌جایی جمعیت‌ها مانند ورود افاغنه و پاکستانی‌های آلوده به مالاریا، که این عوامل مستعد کننده در کنار هم و وجود ناقل بیماری باعث بازگشت بیماری مالاریا می‌شوند.

صفاری گفت: هم‌اکنون نیز مناطق در معرض خطر به ویژه در شهرستان‌های جنوب استان پشه‌بند آغشته به حشره‌کش توزیع و همچنین عملیات بیماریابی یعنی شناسایی افراد آلوده به مالاریا و درمان به موقع انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: شناسایی و درمان به‌موقع بیماران حائز اهمیت است چراکه در این‌صورت هم فرد آلوده سریعاً درمان و هم از آلودگی منطقه جلوگیری خواهد کرد.

کارشناس مالاریای دانشگاه علوم پزشکی کرمان یادآوری کرد: در سند چشم‌انداز افق 1404 باید مالاریا به طور کلی در ایران حذف شود که در مدت کمتر ازپنج سال توانستیم مالاریای فالسیپاروم را در استان کرمان حذف کنیم و پیش‌بینی می‌شود تا دو سال آینده نیز نوع ویواکس نیز به طور کلی از استان حذف شود.

صفاری در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه کاهش ابتلا به مالاریا در کل کشور دیده می‌شود به طوری‌که در سال 1372 حدود 60 هزار نفر به ویژه در سه استان جنوبی (سیستان وبلوچستان،هرمزگان وجنوب کرمان) به مالاریا مبتلا می‌شدند اما خوشبختانه در حال حاضر سالانه کمتر از 400 نفر ابتلا را در کشور شاهد هستیم.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: افاغنه و پاکستانی‌ها از عوامل انتقال مالاریا
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:8  توسط فواد  | 

تماس جمعی از زندانیان بند 350 با خانواده‌هایشان

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی گفت: در بازرسی‌ای که از بند 350 بازداشتگاه اوین در روزهای اخیر انجام شد هیچگونه درگیری صورت نگرفت و فرد یا افرادی برخلاف شایعات مطرح شده مجروح و به بیمارستان منتقل نشد‌ه‌اند.

غلامحسین اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا، تاکید کرد: همان طور که پیش از این گفتم هیچگونه درگیری در بند 350 بازداشتگاه اوین رخ نداد و تنها یک بازرسی نوبتی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: خبر درگیری میان زندانیان و همکاران ما صحت ندارد و دروغ‌هایی است که جبهه معاند نظام انجام می‌دهد.

رییس سازمان زندان‌ها با اشاره به انتشار خبری مبنی بر انتقال تعدادی از زندانیان به بیمارستان گفت: تمامی این اخبار کذب است و هیچ کس در این بازرسی نوبتی مجروح نشد که به بیمارستان منتقل شود.

اسماعیلی گفت: تمامی صحبت‌هایی که در رابطه با بازرسی نوبتی در بند 350 در رسانه‌های خارجی عنوان شد تبلیغات ساختگی است که سعی دارند با این تبلیغات چهره نظام جمهوری اسلامی ایران را مخدوش کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا زندانیان بند 350 می‌توانند با خانواده‌های خود ملاقات داشته باشند؟ گفت: جمعی از این افراد شب گذشته با خانواده‌هایشان تلفنی صحبت کردند، البته انجام ملاقات ضوابط خاصی دارد که طبق آن ضوابط و مقررات اقدامات لازم در این راستا انجام می‌شود.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: تماس جمعی از زندانیان بند 350 با خانواده‌هایشان
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:8  توسط فواد  | 

وزارت کشور: از وضعیت دانایی‌فراطلاعی نداریم

سخنگوی وزارت کشور تصریح کرد: با وجود این‌که هنوز اطلاعی از شرایط دانایی‌فر در دست نیست، باید بگویم دیدار رئیس‌جمهور با خانواده دانایی‌فر اخلاقی بود.

به گزارش ایسنا، حسینعلی امیری در حاشیه مراسم درگذشت آیت‌الله رضوانی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در رابطه با تاثیر سفر اخیر رئیس‌جمهور در افزایش امنیت و توسعه استان سیستان و بلوچستان گفت: سفر رئیس‌جمهور و تعدادی از وزرا به استان سیستان و بلوچستان در راستای سفرهای دولت تدبیر و امید صورت گرفت که هر از گاهی انجام می‌گیرد.

وی افزود: در این سفرها عموما وزرا برنامه‌های خود را برای استان‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند و رئیس‌جمهور هم از نزدیک با مردم استان‌ها دیدار و گفت‌وگو کرده و از نزدیک با مشکلات آنها آشنا می‌شود.

سخنگوی وزارت کشور با اظهار امیدواری نسبت به توسعه استان سیستان و بلوچستان در سال‌های آتی خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت‌های موجود در کشور امیدوار هستیم که در استان سیستان و بلوچستان هم طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده روند توسعه را شاهد باشد و رئیس‌جمهور نیز برنامه‌های دولت را برای این استان در دیدارهایی که با مردم و خانواده شهدا داشت اعلام کرد.

وی افزود: حضور رئیس‌جمهور و تعدادی از وزرا در استان‌ها باعث می‌شود تا با مسائل استان‌ها از نزدیک آشنا شده و مردم نیز بتوانند با اعضای دولت گفت‌وگو کنند و در خواست‌های خود از دولت را منطقی‌تر عنوان کنند و امید می‌رود که در حد مقدورات کشور بتوانیم پروژه‌ها و برنامه‌های مورد نظر در استان را تکمیل کنیم.

امیری در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با وضعیت شهید دانایی‌فر خاطرنشان کرد: هنوز از سرنوشت دانایی فر خبری در دست نیست و رئیس‌جمهور با توجه به در نظر گرفتن اخلاقیات تشخیص داد که با خانواده دانایی‌فر دیدار کند و این کار حداقل انتظاری بود که می‌رفت، ولی متاسفانه هنوز از وضعیت او اطلاعی در دست نداریم.

سخنگوی وزارت کشور در رابطه با اظهارنظر برخی از نمایندگان در مورد دانایی‌فر گفت: باید در رابطه با مسائل امنیتی با دقت بیشتری اظهارنظر شود. به ویژه زمانیکه این اظهارنظرها با آبروی افراد در ارتباط باشد، زیرا از نظر اخلاقی، قانونی و شرعی باید ملاحظه آبروی افراد را کرد. با این حال من در رابطه با اظهارنظر نماینده‌ای که در مورد دانایی‌فر صحبت کرد شخصا اطلاعی ندارم و این اخبار را از سایت‌ها خوانده‌ام.

امیری در رابطه با دیدار اعضای جدید خانه احزاب با وزیر کشور اظهار کرد: هنوز برنامه‌ای برای این دیدار اعلام نشده است.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: وزارت کشور, از وضعیت دانایی‌فراطلاعی نداریم
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:8  توسط فواد  | 

مجسمه بنیانگذار کره شمالی قد کشید!

کره شمالی از یک مجسمه‌ساز چینی خواست تا پیکره بنیان‌گذار این کشور را بلندتر از قد واقعی او بسازد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه چوسان ایلبو، ژانگ مولی، مدیر "موزه بزرگمردان مومی چین" اظهار داشت: کیم ایل سونگ، بنیانگذار کره شمالی حدود 1.73 متر قد داشت اما ما پیکر وی را با قد 1.89 متر ساختیم که این به درخواست کره شمالی انجام شد.

ژانگ نخستین خارجی است که عنوان "هنرمند خلق" را از سوی کره شمالی دریافت کرده است.

ژانگ مولی که تولید پیکره‌های مومی رهبران چینی را در اندازه‌های واقعی آ‌ن‌ها مدیریت کرده، این اظهارنظرها را در مصاحبه‌ای که با یک هفته‌نامه چینی انجام داد، ایراد کرد.

وی در این مصاحبه به بیان چگونگی تولید پیکره‌های مومی کیم ایل سونگ و همسر وی کیم جونگ سوک و همچنین پسر وی، کیم جونگ ایل پرداخت.

وی در این مصاحبه تأکید کرد هنگامی که مجسمه مومی کیم ایل سونگ در سال 1996 به مناسبت دومین سالگرد مرگ وی وارد پیونگ یانگ شد بیش از هزار تن از مقامات دولت و حزب کارگران کره شمالی و ارتش این کشور هنگام استقبال از آن شروع به گریه کردند.

وی افزود: کره شمالی دستور داده بود که آن‌ها در مقابل این مجسمه مومی یک بار تعظیم کنند.

وی خاطرنشان ساخت: یک راهنمای کره‌ای به من گفته بود کره‌ای‌ها معمولا در مقابل مرده سه بار تعظیم می‌کنند اما مردم کره شمالی معتقدند بودند که کیم ایل سونگ برای همیشه زنده است و در مقابل وی تنها یک بار تعظیم کردند.

حکومت کره شمالی به عنوان هدیه به این مجسمه‌ساز چینی یک ساعت سوئیسی، تجهیزات صوتی ساخت ژاپن و ظروف چینی اهدا کرد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: مجسمه بنیانگذار کره شمالی قد کشید
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:8  توسط فواد  | 

احضار رییس سازمان زندان‌ها به مجلس

روسای سازمان زندان‌ها و زندان اوین بعدازظهر امروز با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، درباره ادعای ضرب و شتم زندانیان در بند 350 زندان اوین توضیح می‌دهند.

محمدرضا تابش با اعلام این خبر به ایسنا، اظهار کرد: تعدادی از نمایندگان مجلس تذکری را برای رسیدگی سریع به موضوع ادعای ضرب و شتم زندانیان در بند 350 اوین تنظیم کرده بودند، همچنین برخی از همکاران نماینده ما برای طرح سوال از وزرای مرتبط در این رابطه اعلام آمادگی کردند اما چون ما از کم و کیف قضیه مطلع نبودیم با آقای بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، صحبت کردیم و ایشان از رییس سازمان زندان‌ها و همچنین رییس زندان اوین دعوت کرد تا ساعت 14 امروز در کمیسیون امنیت حضور یابند و توضیحاتی را به نمایندگان ارائه کنند.

نماینده مردم اردکان در مجلس ادامه داد: ما توضیحات رییس سازمان زندان‌ها و رییس سازمان اوین را می‌شنویم و بعد تصمیم خواهیم گرفت که آیا تقصیری متوجه کسی بوده یا خیر؟ باید این موضوع بررسی شود که چه کسی در این امر دخالت داشته، برخورد زندانی‌ها چگونه بوده و چه موضعی در برابر آنها اتخاذ شده است. نهایتا اگر این توضیحات قانع‌کننده نبود سوالی را از وزرای دادگستری و اطلاعات مطرح خواهیم کرد.

تابش با بیان اینکه علاوه بر وی، پزشکیان، محجوب، مطهری، سیدهادی حسینی و عده زیادی از نمایندگان پیگیر بررسی ادعای مذکور هستند، خاطرنشان کرد: یک طرف این موضوع خانواده زندانیان هستند که آقای مطهری به نمایندگی از جمعی از همکاران ما با آنها صحبت کرده و یک طرف دیگر سازمان زندان‌هاست که موضوع را انکار کرده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی آقای مطهری توضیحاتی را درباره مطالبی که خانواده زندانیان بند 350 اوین مطرح کرده‌اند، ارائه می‌کند و رییس سازمان زندان‌ها و رییس زندان اوین نیز به سوالات و ابهامات پاسخ خواهند داد.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: احضار رییس سازمان زندان‌ها به مجلس
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:7  توسط فواد  | 

اقدام احمدی‌نژادی‌ها در سالمرگ چاوز!

اعضای هیئت منتظران بهار، هفته گذشته برای درگذشت چاوز مراسم سالگرد گرفتند و تصاویری از این هیئت در صفحات فضای مجازی پخش کردند.

به گزارش ایسنا این اقدام حامیان محمود احمدی‌نژاد در حالی است که وی روز 91/12/16 به مناسبت درگذشت هوگو چاوز با شهید خطاب کردن وی در پیام تسلیتش نوشته بود: «چاوز شهید راه پاسداری از ارزش‌های انسانی و انقلابی است و تردید ندارم که او بازخواهد گشت و به همراه همه صالحان و حضرت مسیح (ع) و تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال یاری خواهد کرد.»

این پیام تسلیت احمدی‌نژاد برای چاوز و شهید خطاب کردن وی با اعتراضات گسترده‌ای در داخل مواجه شد و حواشی زیادی را به همراه داشت.

اقدام احمدی‌نژادی‌ها در سالمرگ چاوز!به نقل از تابناک
برچسب‌ها: اقدام احمدی‌نژادی‌ها در سالمرگ چاوز
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:7  توسط فواد  | 

سود گازی دعوای روسیه و اروپا برای ایران

پایگاه خبری اورآسیا ریویو در گزارشی نوشت: ایران می‌تواند از فرصت بوجود آمده پس از تحولات اوکراین استفاده و خود را به عنوان یک صادرکننده بزرگ گاز به کشورهای اروپایی مطرح کند.

به گزارش ایسنا، روسیه در حال حاضر بزرگترین عرضه‌کننده گاز طبیعی به کشور‌های اروپایی است و بخش زیادی از گاز صادراتی روسیه از طریق خطوط لوله‌ای که از خاک اوکراین می‌گذرد به اروپا می‌رسد. این در حالی است که تنش جاری بین روسیه و اوکراین تردید‌های جدی درباره‌ چشم‌انداز آتی عرضه گاز روسیه به اروپا ایجاد کرده است.

اگرچه کشور‌های اروپایی تمایل دارند موضع قاطعی در قبال روسیه به دلیل بحران اوکراین اتخاذ کنند، اما این کشور‌ها به شدت به گاز روسیه وابسته هستند. در نتیجه آنها با محدودیت‌هایی جدی در تعامل با روسیه مواجه‌اند.

کشور‌های اروپایی سالیان سال نگرانی جدی در خصوص تامین گاز طبیعی خود داشته‌اند و در مقاطع مختلف تلاشهایی را برای تغییر وضعیت موجود انجام داده‌اند. این تلاشها اخیرا پیچیده شده و با منافع سیاسی کشور‌هایی که مسیر ترانزیت خطوط لوله گاز طبیعی هستند درگیر شده است.

این خطوط لوله گاز طبیعی خاورمیانه و منطقه دریای خزر را به بازار‌های گاز اروپایی منتقل می‌کنند و بنابراین از اهمیت فرامنطقه‌ای برخوردار هستند.

البته بحران جاری بین روسیه و اوکراین می‌تواند یک بیدارباش بوده و تمام گروه‌های درگیر را به پیدا‌کردن یک راه‌حل سیاسی برای این بحران ترغیب کند. اما پس از آن راه برای اجرای پروژه‌های جدید انرژی با هدف متنوع‌ کردن منابع گاز طبیعی اروپا هموار خواهد شد.

تحت این شرایط ایران از یک فرصت خوب برای ظهور به عنوان یک تامین‌کننده جدید گاز طبیعی اروپا برخوردار است. در نتیجه ایران باید آماده‌ بهترین بهره‌برداری از فرصت‌های تاریخی که به‌ طور طبیعی به دلیل بحران سیاسی جاری بین روسیه و اوکراین به وجود آمده، باشد.

در همین حال ترکیه و جمهوری آذربایجان نقش بسیار مهمی به عنوان کشور‌های اصلی کنترل‌کننده خط لوله گاز ترانس- آناتولی برخوردار هستند. در حقیقت ایران برای اینکه به یک عرضه‌کننده مهم گاز طبیعی به غرب اروپا در آینده نزدیک تبدیل شود باید با ترکیه و جمهوری آذربایجان همکاری نزدیک داشته باشد.

پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، این همکاری ایران را قادر می‌سازد خط لوله گاز کنونی ایران – ترکیه را به خط لوله ترانس-آناتولی متصل کند. البته باید توجه داشت که چشم‌انداز آتی پروژه خط لوله نابوکو نیز نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد. این خط لوله قرار است برای تامین مسیر جدید انتقال گازطبیعی مورد نیاز کشور‌های اروپایی به شرق اتریش برسد.

تنش سیاسی و افزایش شدید هزینه‌های احداث در حال حاضر این پروژه را متوقف کرده است، اما باید توجه داشت کشور‌های اروپایی به شکل روزافزونی نگران وابستگی شدید خود به گاز روسیه هستند و این مساله ممکن است باعث شود که آنها به‌طور جدی اجرای پروژه خط لوله ناباکو را دنبال کنند.

اگر این پروژه به سرعت انجام شود، تکمیل این خط لوله در یک دوره دو تا سه ساله ممکن خواهد شد.

احداث خط لوله نابوکو یک مسیر مهم برای عرضه گاز طبیعی جمهوری آذربایجان به اروپا خواهد بود. در این شرایط ایران می‌تواند از خط لوله موجود ایران – ترکیه استفاده کرده و جای خالی به وجود آمده در بازار گاز اروپا را پر کند. باید توجه داشت که خط لوله‌ای که گاز ایران را به ترکیه می‌رساند در حال حاضر فعال است و ایران می‌تواند ظرفیت این خط لوله را با توجه به توانایی‌های فنی آن افزایش دهد.

نکته‌ کلیدی در اینجا این است که مصرف‌کنندگان گاز در اروپا باید متقاعد شوند که به ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان منابع قابل اعتماد گاز طبیعی نگاه کنند، اما سوال اصلی این است که ایران برای افزایش بخت دستیابی به این هدف و تحقق این سناریو چکار باید انجام دهد؟ عوامل مختلفی باید در این زمینه مورد توجه قرار گیرد اما در وهله‌ نخست مساله هسته‌ای ایران باید به یک حل‌وفصل نهایی برسد.

برای همکاری ایران با کشور‌های اروپایی، این کشور‌ها متقاعد شوند که ایران یک شریک تجاری باثبات و قابل اتکا است. در این میان ایران باید توجه داشته باشد که جمهوری آذربایجان مهم‌ترین بازیگری است که می‌تواند مقادیر زیادی از گاز طبیعی ایران را در کوتاه‌مدت به بازار‌های اروپایی برساند. در نتیجه ایران باید هم‌اکنون روی افزایش تعامل با این کشور تمرکز کند.تردیدی نیست که توافق با این کشور در این زمینه برای هر دو کشور مهم است.

جمهوری آذربایجان در حال برنامه‌ریزی برای توسعه سومین خط لوله ترانس-کاسپین است. این کشور با استفاده از این خط لوله قادر خواهد بود، خط لوله گاز ترانس-آناتولی را به میادین گازی ترکمنستان برساند.

ایران و روسیه در حال حاضر هر دو مخالفت خود را با اجرای این پروژه اعلام کرده اند، اما با توجه به ظرفیت‌های موجود و پتانسیل تعامل بین ایران و جمهوری آذربایجان، تهران باید با مقامات باکو درباره این پروژه به توافق برسد. برای این منظور ایران باید از این پروژه حمایت کند و از جمهوری آذربایجان بخواهد که از انتقال گاز ایران به اروپا از طریق خط لوله ترانس-آناتولی حمایت کند. چنین توافقی برای ایران بسیار مفید خواهد بود و حتی اگر این تلاش‌ها به هدف نهایی نرسد ایران چیزی را از دست نمی‌دهد.

البته مشخص نیست که آیا روسیه با توسعه خط لوله ترانس-کاسپین موافقت خواهد کرد یا خیر. حتی اگر مسکو موافقت خود را با این پروژه اعلام کند، چندین سال طول می‌کشد تا این پروژه به بهره‌برداری برسد.

در این زمان ایران می‌تواند مقادیر زیادی گاز به اروپا صادر کند. همچنین ایران می‌تواند انتقال گاز ترکمنستان به خط لوله ترانس-آناتولی را از طریق سواحل جنوب دریای خزر تسهیل کند.

از سوی دیگر همکاری ایران و جمهوری آذربایجان می تواند ابعاد جدیدی را در بلند‌مدت داشته باشد زیرا جمهوری آذربایجان می‌تواند به ایران در اجرای پروژه خط لوله ای که قرار است گاز طبیعی را از ایران به عراق و سوریه برساند، کمک کند. این پروژه در حال حاضر به دلایل فنی مختلف متوقف شده و کمک آذربایجان دراین زمینه ارزش زیادی برای ایران خواهد داشت. آذربایجان تجربه خوبی در توسعه‌ پروژه‌های خط لوله چند ملیتی دارد. همچنین این کشور از طریق شرکای خود به فناوریهای مدرن دسترسی دارد و این فناوری‌ها می‌تواند برای توسعه این خط لوله که از ایران به عراق و سوریه کشیده می‌شود، مفید باشد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: سود گازی دعوای روسیه و اروپا برای ایران
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:7  توسط فواد  | 

بذرپاش: استیضاح فانی 92 امضا دارد

نماینده مردم تهران در مجلس در مورد علت بکارگیری افرادی که بازنشسته شده‌اند از وزیر آموزش و پرورش سوال کرد و گفت: مجلس به این دلیل به فانی به عنوان وزیر آموزش و پرورش رای داد که هم کارآ باشد و هم غیرسیاسی اما وی هم کم تحرک بوده و هم سیاسی است.

به گزارش ایسنا، مهرداد بذرپاش به نمایندگی از نمایندگان سوال کننده به ایراد سخن پرداخت و گفت: بسیاری از نمایندگان استان‌های گلستان، خراسان، کرمان، تهران، آذربایجان غربی و شرقی و بخشی دیگر نسبت به انتصابات گله داشتند و هم اکنون هم استیضاح با 92 یا 93 امضا در دستور کار قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: این‌ها نمایندگان ملت هستند،‌ دولت تغییرکرده و یکی از شعارهایش انتصاب در مسیر اعتدال بوده است.

نماینده مردم تهران در مجلس یادآورشد: مجلس به وزیر پیشنهادی قبلی رئیس جمهور رای نداد که بنده به دلایل آن اشاره نمی‌کنم اما به آقای فانی رای داد به این دلیل که کارآ باشد و غیرسیاسی اما وی هم کم کار و هم کم تحرک و هم سیاسی است.

بذرپاش خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت: آقای وزیر شما مسئول تربیت نسل آینده کشور هستید و باید تلاش کنید به درستی این موضوع را هدایت کنید.

وی با اشاره به عزل و نصب‌ها نیز اظهار کرد: در این زمینه مشکل شخصی وجود ندارد اما معتقدم اگر عزل و نصب‌ها اینگونه اتفاق افتد تاثیرگذار خواهد بود در خراسان رضوی 90 هزار فرهنگی وجود دارد آیا هیچکدام صلاحیت نداشتند که عهده‌دار مسئولیت شوند که فردی با سلیقه سیاسی و هرچند اصلاح‌طلب سرکار آید.

وی افزود: دراین مورد نمایندگان خراسان رضوی بیان داشتند که به آنها سه نفر معرفی می‌شود برای اینکه نظرشان را اعلام کنند و نمایندگان نیز یک نفر را تایید نمی‌کنند اما شما همان فرد را انتخاب می‌کنید، مگر چه اتفاقی افتاده است نمایندگان که از کره مریخ رای نگرفته‌اند نمایندگان هم یک سال قبل از روی کار آمدن دولت با رای مردم انتخاب شده‌اند.

بذرپاش افزود: به عنوان مثال در تهران هم بیش از 75 هزار فرهنگی وجود دارد آیا این تعداد کافی نبود و یک مدیر توانمند دربین این افراد وجود نداشت که فرد بازنشسته انتخاب شود و یا در فارس هم فردی انتخاب شده که ده سال قبل بازنشسته شده و کار اقتصادی انجام می‌داده است و در کرمان که برادر معاون رئیس جمهور انتخاب شود و همینطور در شهرهایی مثل مازندران و اصفهان، چرا دبیرکل حزب کارگزاران را مدیر یک استان انتخاب می‌کنید؟

نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه انتصابات در عملکرد تاثیر می‌گذارد خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت: سکان‌داری آموزش و پرورش به عهده شماست نباید چند تا تشکل سیاسی انتصابات را مدیریت کند.

وی تاکید کرد: آقای وزیر آیا از وضعیت پرورشی خبر دارید؟ قانون تعیین تکلیف پیش دبستانی‌ها چه شد؟ چرا آمارهای متضادی اعلام می‌شود که صد هزار یا پنجاه هزار نیروی مازاد داریم. پس بدانید بیش از سه مورد از افراد بازنشسته استفاده شده است و در برخی استان‌ها چهار، پنج مورد وجود داشته که از قانون ایثارگری استفاده کرده‌اید.

بذرپاش ادامه داد: در گذشته فردی می‌گفت دانشگاه فرهنگیان چیز بی‌مصرفی است. آن موقع نمی‌دانست دانشگاه فرهنگیان چیز بی‌خودی هم نیست. آقای وزیر وقتی رئیس دانشگاه شما در جشن انقلاب در دانشگاه تربیت معلم شهید باهنر کلی از نظام تعلیم و تربیت آمریکا تعریف می‌کند درحالی که مسئول تربیت معلم نسل آینده این کشور است، این موضوع خنده‌دار است. آیا این سیاسی نیست؟ ما در جمهوری اسلامی ایران نماینده هستیم، در جمهوری اسلامی ایران وزیر و رئیس دانشگاه هستیم و یا حتی اینکه فردی را می‌آورند اسمش را نمی‌گویم، شروع می‌کند از موسوی،‌کروبی و منتظری به عنوان معلم در جلسه رسمی شما یاد می‌کند. این‌ها همه سوال است که باید به آنها پاسخ دهید.

نماینده مردم تهران ادامه داد: خیلی از ناکارآمدی‌ها در دانشگاه فرهنگیان وجود دارد. افراد از دانشگاه تربیت مدرس انتخاب می‌شوند مگر دانشگاه تربیت معلم آدم نداشت؟

بذرپاش در پایان در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان نیز گفت: چرا فردی انتخاب می‌شود که قبلا به آن مجلس در مورد وزارت رای نداده و یا در حمایت از معلمان استعفاء داده است.

وی همچنین در مورد پرداخت پاداش فرهنگیان، بمیه طلایی فرهنگیان، نظام رتبه‌بندی معلمان و طرح تعطیلی پنجشنبه‌ها از وزیر خواست که پاسخ دهد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: بذرپاش, استیضاح فانی 92 امضا دارد
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:7  توسط فواد  | 

«شهروند» کشوری می‌شود

مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند،گفت: تحویل فروشگاه‌های استیجاری در اولویت ماست و توسعه فروشگاه‌ها در استان‌ها نیز پیش‌بینی شده که بعد ابلاغ، اجرایی می‌شود.

به گزارش ایسنا، گودرزی در مراسم قرعه‌کشی جشنواره نسیم نوروزی برگزار شد با اشاره به رضایتمندی مشتریان شهروند گفت: این رضایتمندی و تغییر نگاه مردم و اعتماد آنان به شهروند بالاترین ارزش برای ماست و همواره فروشگاه شهروند سعی داشته تا در تنظیم بازار و تهیه کالا با قیمت و کیفیت مناسب پیشتاز باشد.

وی افزود: تهیه کالا برای اقشار آسیب‌پذیر و کاهش قیمت در شهروند طی سال‌های اخیر دنبال شده است و چالش هایی که در این زمینه نیز وجود داشت برطرف شده که در نهایت به تنظیم بازار و تثبیت قیمت‌ها کمک کرد.

گودرزی با اشاره به این که در توزیع سبد کالا، شهروند نقش خود را به بهترین شکل ایفا کرد، تصریح کرد: بر اساس نظر وزارت صنایع و معادن فروشگاه‌های شهروند در تسریع و تکریم شهروندان در توزیع سبد کالای خانوار مقام نخست را داشته است.

وی با بیان این که سود عملیاتی فروش شهروند یک درصد بوده است، گفت: تنوع کالا به تناسب توانمندی و اقتضائات زندگی مردم و تکریم مشترین دو موضوع مهم در این فروشگاه هاست.

گودرزی در ادامه با اشاره به وضعیت فروشگاه فرمانیه، گفت: این فروشگاه نیز به شکل مجموعه در حال احداث است و در مدت یک سال برنامه زمان‌بندی برای تکمیل آن پیش‌بینی شده است.

مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند تصریح کرد: توسعه فروشگاه های شهروند نیز در دستور کار است و از سال 92 این کار آغاز شده است و یکی از این فروشگاه ها در دارآباد تا مرداد ماه افتتاح می شود.

وی افزود: تحویل فروشگاه‌های استیجاری در اولویت ماست و توسعه فروشگاه‌ها در استانها نیز پیش‌بینی شده که بعد ابلاغ، اجرایی می‌شود.

گودرزی با اشاره به قرعه‌کشی نوروزی فروشگاه‌های شهروند، گفت: در این دوره 7 دستگاه رانا و 8 خودروی دیگر در نظر گرفته شده است و 1393 قلم لوازم منزل نیز در نظر گرفته شده، ضمن آنکه در این مدت روزانه هزار قرعه‌کشی نیز انجام می شده است.

وی تصریح کرد: در اسفند 92 نزدیک به شش میلون نفر مراجعه و فروش اسفند ماه سال گذشته 120 میلیارد تومان بوده است که نسبت به اسفند سال 91 ، 16 درصد رشد داشته است.

گودرزی خاطرنشان کرد: فروش مجازی شهروند نیز طبق برنامه در حال انجام است و که رشد قابل توجهی را در این بخش پیش‌بینی می‌کنیم.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: «شهروند» کشوری می‌شود
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:7  توسط فواد  | 

«فرای» وصیت کرده در یزد دفن شود

23 روز از نگهداری پیکر ریچارد فرای در یک سردخانه در بوستون ماساچوست، نزدیک هاروارد می‌گذرد. پیکر ایران‌شناس برجسته آمریکایی در حالی در کشمکش انتقال یا عدم انتقال به ایران قرار دارد، که دوست و همکار ریچارد فرای از زوایای تازه زندگی این ایران‌شناس در فاصله سه‌هفته مانده به مرگ پرده برداشت؛ زوایایی که احتمال دارد طی روزهای آتی، گره ناگشوده تدفین این ایران‌شناس را هرچه زود‌تر در جایی غیراز اصفهان بگشاید.

روزنامه شرق گزارش داد: ظاهرا ریچارد فرای قبل مرگ پیش‌بینی می‌کرد خانواده‌اش بر سر اجرای وصیت او در ایران با چالش مواجه شوند. «شرق» طی روزهای گذشته تلاش کرد ضمن مکاتبه یا تماس با «عدن نبی»، همسر ایرانی، آسوری ایران‌شناس، راه‌حل و نظر او را در این مورد جویا شود. خانم عدن حاضر به انجام گفت‌وگو نشد؛ با این حال افشین زند، محقق مستقل دانشگاه هاروارد و دوست ریچارد فرای که پروژه مشترکی با فرای تحت عنوان «توماس جفرسون و کوروش کبیر» انجام داده، درباره آخرین روزهای عمر دوست و همکارش اظهارنظر کرد.

زند، 17 آوریل (28 فروردین) در مورد آخرین روزهای عمر این ایران‌شناس نوشت: «او در روزهای آخر عمرش چندان نمی‌توانست به‌وضوح و راحتی صحبت کند. فقط توانست یکی دو هفته قبل از مرگش به دشواری چند کلمه بر زبان بیاورد. قبل از آن، او دچار اختلال زبانی شده بود اما امکان درک نیمی از صحبت‌ها و جملاتش وجود داشت. او دو هفته قبل از مرگش به من راجع به کتابی که با هم راجع به کوروش و جفرسون قرار بود بنویسیم، صحبت کرده بود.»

زند در پاسخ به این سوال که اگر خانواده فرای موافق دفن جسد او در شهر دیگری غیر از اصفهان باشند، چه شهرهای جایگزینی مدنظرشان است، جواب می‌دهد: «او و همسرش، سه‌هفته قبل از مرگش از من خواستند که او در یزد دفن شود. فرزندان ارشد او (مربوط به همسر سابقش)، پس از مرگ او شیراز را مطرح کردند زیرا آنها وقتی خردسال بودند (سال‌های 1969 تا 1975) در این شهر سکونت داشتند.»

من جاسوس نیستم

زند، در تاریخ 12 اکتبر 2010، نامه‌ای از فرای تحت عنوان «درباره مرگ و خاکسپاری» در اصفهان دریافت کرده بود. در بخش‌هایی از نامه آمده است: «من جاسوس نیستم. ایرانی‌ها مرا خوب می‌شناسند. سابقه من مشخص است. همه‌چیز از زمانی شروع شد که به‌عنوان مدیر موسسه آسیا در دانشگاه پهلوی آن زمان (دانشگاه شیراز) فعالیت می‌کردم، موسسه‌ای که توسط آرتور اپهام پوپ در نیویورک بنا شده بود. آن زمان زندگی من در شیراز و فعالیتم در ارتباط با آسیا و ایران، شناخت مرا از فرهنگ و تمدن این کشور بیشتر کرد و سال‌ها زندگی در ایران، عشق مرا به این کشور فزونی بخشید. به‌همین‌دلیل تصمیم گرفتم برای تکمیل عشقم به ایران، بعد از مرگم در ایران دفن شوم، اگرچه متولد سوئد هستم اما بیشتر از هر جای دیگر، به ایران احساس تعلق می‌کنم و فکر می‌کنم این حق زیادی نباشد. اصفهان، بیشتر از سایر شهرهای ایران، مورد علاقه من قرار گرفت؛ شهری که سال‌ها پایتخت صفویه بود و سرشار از نمادهای ایرانی و اسلامی است.»

در ادامه نامه آمده است: «درست زمان ریاست‌جمهوری خاتمی بود که درخواستم برای دفن‌شدن در کناره زاینده‌رود را دوباره مطرح کردم و ایشان نیز استقبال کردند و شهردار وقت اصفهان و استاندار آن زمان اصفهان نیز موافقت کردند که این اتفاق بعد از مرگم صورت گیرد. زمان رئیس‌جمهوری احمدی‌نژاد نیز او حتی خانه‌ای در اصفهان به من بخشید که این حق را به من داد تا آخر عمر در اصفهان زندگی کنم و من هشتم آگوست 2010 به اصفهان آمدم. اتهام اینکه برای سیا فعالیت می‌کردم و چیزهای دیگر شبیه این را قویا رد می‌کنم.»

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: «فرای» وصیت کرده در یزد دفن شود
+ نوشته شده در  93/01/31ساعت 16:6  توسط فواد  | 

مطالب قدیمی‌تر